Zlatá rada24. března  2017 v 09:35  

5 zlatých rad: Jak připravit bicykl na novou sezonu a co si pořídit do cyklistické výbavy

Bicykl a cykloturistika - Foto: Fotobanka Pixabay

Bicykl a cykloturistikaFoto: Fotobanka Pixabay

Pokud rádi jezdíte na kole, poradíme, jak si vybrat sedlo. Návleky na ventilky a designové zvonky. Podle čeho si vybrat kvalitní cyklistickou helmu. Ke kolu je důležité pořídit si také kvalitní zámek. Příprava kola na sezónu by měla začít kompletní prohlídkou. Připravili jsme pro vás od vás další porci praktických rad. Tady jsou.

Pokud rádi jezdíte na kole, poradíme, jak si vybrat sedlo 

 

Pokud rádi jezdíte na kole, poradíme vám, jak si vybrat sedlo

Vložit na svůj web

Redaktorka Jana Kudyvejsová se zeptala na radu obchodnka s koly Jaroslava Křížka. Sedadel je velká škála. Vyberte si podle toho, co nejraději a nejvíce jezdíte. Pokud jezdíte sportovně, využijte celogelových sedel. Ideálně se vytvaruje a čím častěji jezdíte, tím se to sedlo stává pohodlnějším. Můžete si také nechat změřit rozteče kostí a výrobce vám pak připraví sedlo přímo na míru. To je ale už poněkud dražší záležitost. Můžete si také vybírat sedlo v různých barvách a v různém barevném designu. A někteří výrobci také používají do sedel zadní, pevně integrované osvětlení. Napájení je většinou jednoduše pomocí baterie a vydrží svítit kolem 60 hodin. Je to tedy další bezpečností prvek při jízdě. 

Návleky na ventilky a designové zvonky 

 

Jak si připravit bicykl na novou sezonu a co si pořídit do cyklistické výbavy - ventilky

Vložit na svůj web

Janu Kudyvejsovou zaujaly mini-fotbalové míče nebo drobné barevné kytičky, které jí v první chvíli připomněly náušnice. Jaroslav Křížek jí ale vysvětlil, že na uši tyhle ozdoby rozhodně nepatří. Jde o návleky na ventilky. Jde ale jen o ozdobu. Existují také světelné ventilky, které vytváří při jízdě zajímavý efekt. Mají však velkou spotřebu baterií. Je možné zakoupit také různé designově vyvedené zvonky na kola. Třeba ve tvaru basketbalového či fotbalového míče. 

Cyklista na kole - Foto: Fotobanka Pixabay

Do cyklistického vybavení patří taky kvalitní přilba 

 

Do cyklistického vybavení patří taky kvalitní přilba

Vložit na svůj web

Na výběr cyklistické přilby se byla Jana Kudyvejsová zeptat v prodejně kol Jana Vejběry. Cena přileb vychází v průměru kolem 700 korun pro dítě a 1000 až 1200 korun pro dospělého. Ochranný systém je stejný u všech přileb, ale ty kvalitnější mají lepší odvětrávací systém, víc průduchů, lepší vystélky, případně kšilt, mřížku proti hmyzu, lepší štělování. Přilbu je zapotřebí hned v obchodě vyzkoušet. U lepších přileb je štělovací kolečko, které trochu upraví přilbu, aby vám přesně seděla. Výhoda je, že se taková přilba dá někomu půjčit. Pod přilbu jde také pak dát šátek, čelenka, v zimě čepice. Otvor se zvětšuje až o 3 cm. Existují také přilby, které mají přímo v zadním stělování blikačku. Ale já to moc nedoporučuji. Je to už moc vysoko, podle mne patří blikačka buď na sedlo nebo na zadní vidlici. 

Ke kolu je důležité pořídit si také kvalitní zámek 

 

Ke kolu je důležité pořídit si také kvalitní zámek

Vložit na svůj web

Samozřejmě chceme aby nám kolo vydrželo a hlavně aby nám zůstalo! Proto je důležité, pořídit si k němu kvalitní zámek, který zloděj hned tak nepřekoná. Jana Kudyvejsová se zeptala na zabezpeční kola v cyklo-prodejně Jana Vejběry. Obyčejné lankové zámky přestřihne sloděj kombinačkami. Říká se tomu pětivteřinový zámek. Novinka na trhu je zámek, lidově se tomu říká metr, je to kovová skládačka dlouhá metr a vypadá to jako dřevěný skládací zednický metr. Ale jsou to kovové pevné články. A tento zámek by měl již zloděje amatéra odradit. Doporučuje se vždy kolo zamknout k něčemu - ke značce, z zábradlí. Aby kolo nemohl nikdo odnést. Pak existují zámky, tzv. spirálky. Jsou různé šířky a mají tu přednost, že jimi zamknete přední i zadní kola k něčemu, protože jsou delší. 

Příprava kola na sezónu by měla začít kompletní prohlídkou 

 

Příprava kola na sezónu by měla začít kompletní prohlídkou

Vložit na svůj web

K té nám řekne víc prodejce kol Jaroslav Křížek. Ten by preferoval využít služeb nějakého značkového servisu. Zkontrolovat brzdy, zkontrolovat řetez a zkontrolovat převody, řazení a podobně. Budete pak mít určitě lepší pocit z jízdy. Bez servisu raději nevyjíždějte. 

Pokud máte i vy tip na Zlatou radu pro naše vysílání, napište nám buď na adresu Český rozhlas, Havlíčkova 292, 50101 Hradec Králové nebo emailem na: zlatarada@rozhlas.cz. Každý týden vás čeká porce zlatých rad. Jednu radu vybereme a výherce odměníme. 

Poslechněte si Zlaté rady v našem zvukovém archivu 

Autor:  Jana Kudyvejsová  (kud)
Pořad: Zlatá rada  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:35  |  Délka pořadu: 2 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/14 (ulice Jiráskova), Rychnov nad Kněžnou, okr. Rychnov nad Kněžnou, práce na silnici, zúžené jízdní pruhy, Od 22.10.2017 00:00 Do 31.10.2017 23:59, částečná uzavírka - dokončovací práce, Vydal: ...
  silnice III/28437, Lužany, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 20.10.2017 00:00 Do 25.10.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení, IS 11 : přes: silnice I/16 (Dřevěnice), silnice I/35 (Úlibice), ...
  silnice I/14, Mladé Buky, okr. Trutnov, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 23.10.2017 07:00 Do 15.12.2017 23:59, Částečná uzavírka silnice I/14 na území městyse Mladé Buky, polovina ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace