Zlatá rada17. března  2017 v 09:35  

Existuje trik na to, jak si zapamatovat potřebná čísla

Čísla tvoří náš svět - Foto: Fotobanka Pixabay

Čísla tvoří náš světFoto: Fotobanka Pixabay

Dobré rady pro usnadnění žehlení. Čím je lepší uhasit žízeň? Minerálkou nebo obyčejnou vodou? Existuje nějaký trik na to, jak si zapamatovat potřebná čísla? Správná doba na jarní ošetření vřesu. Trik na elixír, který vás udrží v kondici a ještě ho můžete rozdávat jako dárek. Připravili jsme pro vás od vás další porci praktických rad. Tady jsou.

Existuje nějaký trik na to, jak si zapamatovat potřebná čísla?
Zapamatujte si Zlatou radu trenérky mozku Evy Fruhwirtové. Jak je to s čísly? Můžeme použít k zapamatování nějaký příběh, nebo nějakou logickou řadu. Například když číslo začíná 236 tak víme, že 2x3=6. Můžeme si čísla spojit s písmeny. Například číslo 11 může připomínat TT. Vytvoříme si slovo TÁTA nebo TETA a víme, že představuje číslo 11. Děti ve školách využívají akrostickou metodu. Ta je založena na tom, že počáteční písmena slov dané věty nám pomohou snáze si vybavit dané pojmy. Věta: Ivan vedl Xénii lesní cestou do města, nám například pomůže zapamatovat si posloupnost římských čísel. 

Správná doba na jarní ošetření vřesu
Vřes má původ svého označení v řeckém slovu „kallynó", což znamená zametání nebo čistění. Z vřesu se totiž kdysi vyráběly metličky. Tato rostlina patří mezi významné léčivky, je to močopudný a protizánětlivý prostředek, který zlepšuje také spánek. Využívá se k léčení ledvin a při revmatických onemocněních. Jak potvrdila redaktorce Janě Tomkové odbornice Věra Hrabíková, právě teď je čas na jejich jarní ošetření. Vřes se musí brzy na jaře hodně ostříhat. Nebojte se až na ježka. On přes léto opět krásně obrazí a na podzim zakvete. Tedy nepodceňujte řez vřesů teď na jaře. 

Dobré rady pro usnadnění žehlení
Pro někoho práce jako každá jiná, pro někoho ne příliš oblíbená. Se žehličkou v ruce zastihla naši posluchačku Kateřinu Štrasovou redaktorka Jana Tomková. Nečistoty z plochy žehličky odstraňte hadříkem namočeným v octu nebo pomocí zubní pasty. Napařovací otvory ucpává vodní kámen. I tady pomůže ocet. 

Ilustrační foto - Foto:  FreeDigitalPhotos.net

Čím je lepší uhasit žízeň? Minerálkou nebo obyčejnou vodou?
Otázka zní co máme pít. Čaj, minerální vodu nebo pramenitou vodu? Pokud upřednostňujete minerálky a domníváte se, že děláte to nejlepší pro své zdraví - pak vás možná doktorka Kateřina Cajthamlová překvapí. Jak zní její zlatá rada? Salinické minerální vody obsahují hodně sodíku. Člověk s vyšším krevním tlakem by měl jejich konzumaci velmi limitovat. Neměl by to být hlavní zdroj pití. Je dobré minerální vody střídat a rozhodně je nepít místo normální vody. Pijde jako hlavní zdroj obyčejnou vodu a k tomu jako doplňující lék brát minerální vodu. 

Trik na elixír, který vás udrží v kondici a ještě ho můžete rozdávat jako dárek!
Spisovatelka Daniela Fischerová se kromě slovesné práce věnuje i východním filosofiím. A protože i teď na jaře na nás mohou útočit různé viry a bakterie, je potřeba se jim ubránit. Vezme se váhová čtvrtina namixovaného česneku, váhová čtvrtina nastrouhaného křenu, váhová čtvrtina citronové šťávy a váhová čtvrtina kvalitního medu. Dejte do hrnce a smíchejte. Vznikne něco neuvěřitelného. Je to proti všem bacilům světa. I těm počítačovým. Omáčce říkáme Šiva ničitel. 

Pokud máte i vy tip na Zlatou radu pro naše vysílání, napište nám buď na adresu Český rozhlas, Havlíčkova 292, 50101 Hradec Králové nebo emailem na: zlatarada@rozhlas.cz. Každý týden vás čeká porce zlatých rad. Jednu radu vybereme a výherce odměníme. 

Poslechněte si Zlaté rady v našem zvukovém archivu 

Pořad: Zlatá rada  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:35  |  Délka pořadu: 2 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  místní komunikace, Dobruška (okres Rychnov nad Kněžnou), uzavřeno, Od 22.09.2017 00:00 Do 23.09.2017 23:59, uzavírka: náměstí F. L. Věka, část ulice Solnická, část ulice Novoměstská, část ulice Opočenská ...
  silnice I/14, Bílý Újezd - Ještětice, okr. Rychnov nad Kněžnou, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 25.09.2017 00:00 Do 30.11.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 na území ...
  ulice Zámostí, Hradec Králové, okr. Hradec Králové, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 00:00 Do 29.09.2017 23:59, úplná uzavírka části ul. Zámostí, Hradec Králové, Vydal: Magistrát města ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace