Odbory a vedení zpochybňují konkurz na státní ČSAD Hradec Králové

ČSAD

ČSAD

Odboráři a vedení nákladního přepravce ČSAD Hradec Králové zpochybňují konkurz, který na tento státní podnik loni na podzim prohlásil hradecký krajský soud. "Byl to funkční podnik. Na uhrazení dluhů byl dostatek peněz na účtech," řekl ČTK šéf podnikových odborů a člen dozorčí rady firmy Zdeněk Wahl. Proti konkurzu se vedení společnosti odvolalo, Vrchní soud v Praze o odvolání dosud nerozhodl. Soudkyně Monika Marčišinová si za svým verdiktem stojí.

ČSAD

ČSAD

"Konkurz byl prohlášen na základě návrhu věřitelů, kteří měli splatné dlouhodobě neplacené pohledávky vůči dlužníkovi. Bylo zjištěno, že dlužník je v úpadku," řekla soudkyně Marčišinová ČTK po schůzi konkurzních věřitelů.
Hradecká ČSAD, která patří mezi největší přepravce v Hradeckém kraji, v odvolání proti konkurzu uvedla, že podnik nebyl v dlouhodobé platební neschopnosti. "K nevyrovnaným závazkům došlo pouze v souvislosti s privatizací jednotlivých filiálek a nikoliv v souvislosti s naší činností," uvedl ředitel podniku Jiří Karásek v odvolání. Podle Wahla přijde o peníze i stát, který chtěl majetek podniku v privatizaci rozprodat sám.
Do konkurzu se zatím přihlásilo 165 věřitelů s pohledávkami za 49 milionů korun. Kolik pohledávek bude nakonec uznáno, není jasné, protože pohledávky ještě nebyly přezkoumány. Věřitelé si nicméně dnes zvolili sedmičlenný věřitelský výbor. Soudkyně také vyzvala konkurzního správce, aby co nejrychleji začal připravovat prodeje majetku.
Konkurzní správce Jiří Jakoubek ČTK řekl, že k dražbám majetku přistoupí až poté, co vrchní soud rozhodne o odvolání. Hlavním majetkem úpadce jsou tři filiálky ve Vysokém Mýtě, Pardubicích a Dvoře Králové nad Labem. Možný výnos z konkurzu odhadl na asi 35 milionů korun. Firma zaměstnává kolem 300 lidí a správce jí chce až do prodejů udržet v chodu.
Do konkurzu podnik navrhli společnost ČSAD Jičín a přepravce Vladimír Šmídl ze Žamberka. ČSAD Jičín má u hradecké firmy pohledávku 1,7 milionu korun, Šmídl přes 100.000 korun.
Předloni hradecké ČSAD vykázalo tržby 573 milionů korun a ztrátu čtyři miliony korun. Za loňský rok mělo mít zisk asi dva miliony korun. Podle konkurzního správce však podnik v minulosti netvořil opravné položky, takže jeho loňským výsledkem byla ztráta asi 55 milionů korun. 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice III/2854, Žireč - Hřibojedy, okr. Trutnov, uzavřeno, stavební práce, Od 26.09.2017 10:00 Do 29.10.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení: přes: Stanovice, silnice III/32542 (Vestec), silnice III/2855 ...
  ulice Zámostí, Hradec Králové, okr. Hradec Králové, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 26.09.2017 07:00 Do 29.09.2017 23:59, úplná uzavírka části ul. Zámostí, Hradec Králové, Vydal: Magistrát města ...
  silnice I/14, Bílý Újezd - Ještětice, okr. Rychnov nad Kněžnou, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 26.09.2017 07:00 Do 30.11.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 na území ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace