Zprávy20. března  2017 v 09:14  

1500 řidičů prošlo kontrolou používání bezpečnostních pásů. Policisté rozdali přes 100 pokut

Policisté v Královéhradeckém kraji se zaměřili na to, jak zodpovědně se lidé v autech poutají. - Foto: Jiří Fremuth

Policisté v Královéhradeckém kraji se zaměřili na to, jak zodpovědně se lidé v autech poutají.Foto: Jiří Fremuth

Policisté v Královéhradeckém kraji se zaměřili na to, jak zodpovědně se lidé v autech poutají. Během pěti dnů zkontrolovali víc než 1500 řidičů a rozdali přes 100 pokut. Podle policistů lidé používají pásy a další zádržné systémy, jako třeba dětské autosedačky, mnohem zodpovědněji, než před několika lety.

„Dobrý den pane řidiči, silniční kontrola. Předložte mi vaše doklady a doklady k vozidlu," jedna z mnoha kontrol. 

Vojtěch Svoboda se poutá automaticky - měsíčně najezdí měsíčně tisíce kilometrů a policejní akci považuje za smysluplnou: „Myslím si, že je to dobrá akce. Já jezdím autem každý den a vidím to jako bezpečný prvek. Takže určitě si myslím, že je to dobrá akce." 

Kontrola na konci dálnice D11 žádného nepřipoutaného řidiče neodhalila 

Právě na dálnici se podle policistů lidé poutají zodpovědněji. Rozdíl mezi zapnutými a nezapnutými pásy ukazuje velmi nározně statiska. 

Čtěte také: Řidič dodávky se při předjíždění srazil s Felicií. Zraněno bylo 11 lidí

„Na tomto úseku dálnice evidují královéhradečtí policisté celkem 6 osob, které nepřežili dopravní nehody. A z těchto 6 osob se u 4 zjistilo, že nepoužili bezpečnostní pásy," cituje údaje za posledních 10 let ze 37 kilometrového úseku dálnice před Hradcem Králové Ondřej Moravčík z hradeckého policejního ředitelství. 

bezpečnostní pás - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Policisté nejen pokutovali, ale také řidičům radili, jak v autě co nejbezpečněji sedět a jak mít správě pásy nastavené. 

„Jestli vede pás správně přes klíční kost, aby nešel přes rameno nebo u krku," vysvětluje za dopravní policii Richard Hušek: „Pás máte správně zapnutý. A sedačku byste měli mít nastavenu tak, že když natáhnete ruce, měli byste mít volant na zápěstí. Hlavovou opěrku máte naklopenu vpřed. V případě zadního nárazu by měla jít hlava do opěrky, což je správně." 

Nepřipoutaný člověk ohrožuje nejen sebe, ale i své spolujezdce 

Náraz ho v autě vymrští a může zranit třeba své blízké. Podobné je to volnými předměty v autě - ty by měly být v kufru. 

„I taková obyčejná plastová lahev s vodou má pak při nárazu při rychlosti 50 kilometrů v hodině až dvacetinásobek hmotnosti. Tak si dokážete představit ten projektil kdyby šel dopředu," upozorňuje na podceňované nebezpečí Richard Hušek. 

Za jízdu bez pásů hrozí na místě pokuta do 2 tisíc korun a pro řidiče také tři trestné body. 

Autor:  Jiří Fremuth

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  místní komunikace, část obce Votuz - silnice III/32519, část obce Chloumek, Boháňka, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 00:00 Do 08.10.2017 23:59, Uzavírka na silnici III/32519 ...
  silnice III/28512 (ulice Brdce), v katastru obce Jaroměř, okr. Náchod, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 11.09.2017 00:00 Do 22.09.2017 23:59, část silnice III/285 12 v Jaroměři - Brdce - v úseku od ...
  ulice Vrchovinská, Nová Paka, okr. Jičín, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 19.09.2017 00:00 Do 30.11.2017 23:59, úplná uzavírka místní komunikace ulice Vrchovinská v Nové Pace, Vydal: Městský ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace