Zprávy28. července  2017 v 14:25  

Z bývalé větrné elektrárny v Novém Hrádku na Náchodsku vznikne rozhledna s úžasným výhledem

Z bývalé větrné elektrárny v Novém Hrádku na Náchodsku vznikne rozhledna - vizualizace - Foto: Archiv úřadu městyse Nový Hrádek

Z bývalé větrné elektrárny v Novém Hrádku na Náchodsku vznikne rozhledna - vizualizaceFoto: Archiv úřadu městyse Nový Hrádek

Z tubusu bývalé větrné elektrárny u Nového Hrádku na Náchodsku vznikne nová třicetimetrová rozhledna. Vstupovat se na ní bude z visuté lávky, která bude propojená s budovou nedaleké trafostanice. Ta se má proměnit na infocentrum. Do obou momentálně nevyužívaných objektů se v doprovodu nezávislého starosty Nového Hrádku Zdeňka Drašnara vypravil Václav Plecháček.

Dalo to trochu práce, ale jsme nakonec uvnitř budovy bývalé trafostanice, která by měla v budoucnosti sloužit jako informační centrum. 

„Ano, nacházíme se v prostoru, kde byly obrovská trafa. Ta jsou nyní domontována a v těchto protorách by měla začínat lávka, která bude napojena na tubus bývalé větrné elektrárny, z kterého budeme dělat rozhlednu," říká Zdeněk Drašnar. 

Čtěte také: Nové rozhledny na hřebeni Orlických hor se zatím stavět nebudou

Zhruba 25 metrů od budovy bývalé trafostanice stojí samotný tubus. A také jsme se podívali dovnitř. 

„V současné době tady vedou žebříky, které byly využívány k obsluze větrné elektrárny. Můžeme vylézt nahoru, ale pozor, smeká se to" zve nás Zdeněk Drašnar. 

Z bývalé větrné elektrárny v Novém Hrádku na Náchodsku vznikne rozhledna - Foto: Archiv úřadu městyse Nový Hrádek

Vnitřkem tubusu jsme vylezli až na úplný vrchol. Nad námi už je pouze dřevěný poklop, který je ještě zakrytý plechem, aby byl celý tubus přikrytý. 

Z bývalé větrné elektrárny v Novém Hrádku na Náchodsku vznikne rozhledna - Foto: Archiv úřadu městyse Nový Hrádek

Z bývalé větrné elektrárny v Novém Hrádku na Náchodsku vznikne rozhlednaFoto: Archiv úřadu městyse Nový Hrádek

„V těchto místech se nacházela převodovka větrné elektrárny s vrtulí. To znamená, že nahoře bude potom vyhlídková plošina. Tady jsou vidět montážní dvířka, která sloužila k obsluze větrné elektrárny. Můžeme se podívat, jaký odsud bude krásný výhled," upřesňuje Zdeněk Drašnar. 

„Vpravo vidíme vrcholky Orlických hor, proti nám je Polsko, na levé straně je vidět přehradní nádrž Rozkoš, vzadu je Sněžka, Krkonoše. Když se podíváme na druhou stranu, tak vidíme až Kunětiskou horu nedaleko Pardubic. Je tady opravdu nádherný výhled," usmívá se Zdeněk Drašnar. 

My jsme vylezli vnitřkem tubusu. Tudy ale turisté chodit nebudou. Protože celý jej obtočí jakési točité schodiště. 

„Ano, počítá se s točitým schodištěm. Protože jak jste viděli, tím tubusem by to nebylo zrovna nejšťastnější lézt nahoru," dodává starosta Nového Hrádku Zdeněk Drašnar. 

Autor:  Milan Baják
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 17.10.2017 07:55 do 10:00; na silnici 37 v obci Kocbeře okres Trutnov; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA bez zranění. Na místě PČR.
  Od 17.10.2017 07:55 do 10:00; v ulici Přibyslavská v obci Nová Paka okres Jičín; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA bez zranění. Na místě PČR.
  D11, mezi km 77 a 83, ve směru Hradec Králové, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, oprava vodorovného dopravního značení, Od 17.10.2017 12:00 Do 17.10.2017 18:00, , údržba vodorovného značení ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace