Zprávy5. října  2017 v 13:35  

20 pracujících cizinců porušilo na Rychnovsku předpisy a budou pravděpodobně všichni vyhoštěni

Kontrola a vyhoštění cizinců - Foto: Policie ČR

Kontrola a vyhoštění cizincůFoto: Policie ČR

Dvacet zajištěných cizinců bylo průběžně eskortováno k dalším úkonům, které policisté prováděli jednak v prostorách nedávno otevřené policejní služebny cizinecké policie v nedaleké Solnici, tak i v Hradci Králové, kde proběhlo shromáždění všech dalších potřebných úkonů k bezpečnému zjištění identity osob, jako například fotografování a daktyloskopie.

Se všemi zajištěnými osobami bylo zahájeno řízení o správním vyhoštění z území členských států EU. V současné době bylo již ve čtyřech případech rozhodnuto o vyhoštění, k nimž následně také došlo. U dalších případů, které budou ze strany policie uzavřeny v následujících dnech, dojde pravděpodobně ke stejnému rozhodnutí. 

Z prováděných kontrol na území celého Královéhradeckého kraje vyplývá, že vedení výrobních závodů, v nichž cizinci vykonávají svou činnost, v drtivé většině případů netuší, že doklady, jimiž se cizí státní příslušníci prokazují, neodpovídají platné české či unijní legislativě. 

Cizinecká policie se při svých kontrolách setkává jak s případy, kdy pracovněprávní vztah vzniká mezi výrobním podnikem a samotným zájemcem o práci, tak i s případy, kdy jsou pracovníci zaměstnanci agentur, které tyto pracovní síly podnikům dodávají. 

Vzhledem ke zjištění možného pochybení ze strany zaměstnavatele, byl podán podnět Oblastnímu inspektorátu práce pro Královéhradecký kraj. Důvodné podezření z pochybení se týká rovněž zprostředkovatele, který zaměstnance do daného podniku dodal. 

Čtěte také: Policisté v Hradci Králové zachránili život řidiči linkového autobusu

Odbor cizinecké policie Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje bude průběžně a namátkově v těchto kontrolách i nadále pokračovat, a to nejen na Rychnovsku, ale i v jiných průmyslových lokalitách, firmách a výrobních podnicích napříč celým krajem. 

Důraz bude kladen nejen na kontrolu cizinců ve výrobních závodech, ale také v ubytovacích zařízeních. Významným pomocníkem policistům při provádění uvedených kontrol byl a je přístroj s názvem PSION, což je moderní mobilní lustrační zařízení. 

Výběr ze statistiky za rok 2017:

Za devět měsíců letošního roku policisté cizinecké policie zkontrolovali v rámci kraje více jak 18 000 cizích státních příslušníků. Kontroly byly prováděny jak v ubytovnách, a to v celkem v 1300 případech, tak v téměř 800 případech v objektech pro výdělečnou činnost. V dalších téměř 3000 případech kontrol, policisté navštívili tzv. ostatní objekty, kterými jsou například nádraží a stavby. V 30 případech prováděných kontrol se policistům cizinci prokazovali padělaným dokladem. Policisté tedy jejich jednání řešili jako trestný čin „Padělání a pozměnění veřejné listin“. Tito cizinci ve všech případech skončili v krátké době před soudem. 

Jak bylo v úvodu zmíněno, část cizinců putovala na služebnu cizinecké policie v Solnici, která je od svého otevření v „plném“ nasazení a poskytuje tak zázemí a prostor pro výkon určitých policejních činností nejen cizineckým policistům. Výše uvedená kontrolní akce je jedním z kroků řešení bezpečnostní situace na Rychnovsku ve vztahu ke značnému nárůstu pracujících cizinců. 

Dalším z bodů programu řešení bezpečnostní situace je výkon společných hlídek s polskou policií na našem území. 

Společná setkání zástupců vedení obou policií je dalším z příkladů bodů programu řešení bezpečnostní situace. 

Autor:  Policie ČR
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/35, část obce Kometa, Kbelnice, okr. Jičín, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 23.10.2017 08:00 Do 15.12.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/35 (po polovinách) ...
  D11, mezi km 78,05 a 77.8, ve směru Praha, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 23.10.2017 08:00 Do 23.10.2017 11:00, Pozor!, Údržba a opravy svodidel, zdroj: ŘSD
  D11, mezi km 63.5 a 59.5, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 23.10.2017 08:00 Do 23.10.2017 10:00, Pozor!, Prohlídky a měření, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace