Zprávy27. ledna  2015 v 07:59  

44 let pracuje Miroslava Dymáčková ve vrchlabské městské knihovně

Knížky - Foto: Pavla Smetanová

KnížkyFoto: Pavla Smetanová

Nejstarší knihovnici královéhradeckého kraje najdete ve Vrchlabí. Miroslava Dymáčková získala ocenění knihovnice roku Královéhradeckého kraje. Přestože je už v důchodu, práce knihovnice se stále nevzdala.

"Já bych se podívala na ten seznam, co jim paní učitelka dala a budeme hledat", Miroslava Dymáčková si bere od 35leté maminky lístek s napsanými tituly a jde hledat do regálu. Vůbec neváhá, jde na jisto. Za ty desítky roků, co tady pracuje, už s přehledem ví, kde co najde. 

"V tom dětském oddělení je to uděláno tak, že by je to i bavilo číst", radí mamince a ta je ráda, že během chvíle má, co potřebovala: "Takhle to napíšeme, vytiskneme lísteček, a tam budete mít napsáno, co máte půjčeno a dokdy". 

 

44 let pracuje Miroslava Dymáčková ve vrchlabské městské knihovně

Vložit na svůj web

"Mě vždycky ty knížky bavily, chodila jsem sem už od čtvrté páté třídy pomáhat, ale bylo to jiné, nebyly počítače", vzpomíná na své začátky Miroslava Dymáčková. Prý už jako dítě si přála pracovat v knihovně, o žádném jiném povolání ani nepřemýšlela. 

"Začínala jsem v dětské oddělení, loni jsem tady byla 44 let, což už je hrozně moc", říká. 

Vystudovala střední knihovnickou školu a vrátila se zpět do rodného Vrchlabí, do knihovny nastoupila v roce 1970 a pracuje tu stále, i když teď už jen na částečný úvazek. 

Internet v knihovně (ilustrační foto) - Foto: Olga Štrejbarová

"Jsem ráda, že tady ještě se mnou je. Přišla jsem v září a pomalu se do toho dostávám. A ona mne zaučuje a předává zkušenosti", říká Soňa Kupcová, ředitelka knihovny, která se od své starší a zkušenější kolegyně už naučila spoustu věcí. 

Život bez knih si Miroslava Dymáčková nedokáže představit a kolik titulů už přečetla, to si ani netroufá odhadnout: "Má asi dva nebo tři regály, mám jich dost, nevím kolik, čtu hlavně detektivky. Může to být i román, ale s nějakou detektivní zápletkou". 

Knihovnicí prý zůstane navždy a docházet do práce bude pořád, tedy dokud ji to zdraví dovolí. 

Čtěte také: Ve Vrchlabí budují fotbalové travnaté hřiště a hřiště s umělým povrchem
Za jistým varhanním unikátem se vydáme do Vrchlabí
Vrchlabí a Jičín vydaly vyhlášky omezující hluk. Podle strážníků se osvědčily
Stát kvůli kamionům částečně přestaví hlavní průtah Vrchlabím


Zvětšit mapu
Autor:  Kateřina Kohoutová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/35, část obce Kometa, Kbelnice, okr. Jičín, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 23.10.2017 08:00 Do 15.12.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/35 (po polovinách) ...
  Od 23.10.2017 07:20 do 09:25; v ulici Mrštíkova v obci Hradec Králové; nehoda; havárie vozidla bez zranění.
  Od 23.10.2017 07:10 do 09:15; v ulici Jaroměřská v obci Velichovky okres Náchod; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace