Zprávy6. března  2016 v 09:20  

Bizoni, to jsou prostě takové divoké krávy. Kde je můžete u nás vidět na vlastní oči?

Vidět bizony můžete i na několika místech v České republice, jednu z farem navštívil u malé obce Vápenka na Náchodsku redaktor Václav Plecháček - Foto: Václav Plecháček

Vidět bizony můžete i na několika místech v České republice, jednu z farem navštívil u malé obce Vápenka na Náchodsku redaktor Václav PlecháčekFoto: Václav Plecháček

Bizoni jsou největší savci amerického kontinentu. Tělo jim pokrývá krátká hnědá srst, která na trupu přechází v delší chlupy. Poznáte je i podle charakteristického hrbu, který tvoří trnové výběžky společně s mohutným svalstvem. Vidět bizony můžete i na několika místech v České republice, jednu z farem navštívil u malé obce Vápenka na Náchodsku redaktor Václav Plecháček.

„Luďo, Luděnko, pojďte," Tereza Štěpánková svolává bizony. Okamžitě se dali do pohybu. mají chuť na něco dobrého. 

„Mají oves s jablky. Ta jsou nalámaná, protože celá jablka nemohou, protože jsou přežvýkavci. Mohli by se celým jablkem udusit. Je to prostě taková divoká kráva," usmívá se Tereza Štěpánková. 

Čtěte také: Mám 20 milionů neposedných zaměstnanců, usmívá se Simona Adamcová

Buzoni ale nebučí, vydávají jen takové hučení. 

Tereza Štěpánková všechny své svěřence pozná. A oslovuje je jménem: „Tady je Carlos, tady Láska, támhle je Boženka, Lůďa. Každý má jiný tvar hlavy i osrstění. Jsou prostě každý jiný." 

Bizoni prý umí velmi rychle utíkat, je to pravda? 

Chovatel bizonů Jiří Votava to potvrzuje: „Mohou utíkat až padesátikilometrovou rychlostí za hodinu. Někdy i víc. Občas tam mezi ně vjedeme na koních. A koně si drží tak 10 metrů od bizonů odstup. Protože vědí, že bizoni mají rychlejší start než oni. Je to neuvěřitelný, protože vypadají jako takový neohrabaní medvídci. Krávy jsou menší, ale takový býk má tunu." 

Bizoní maso je prý velmi zdravé! 

„Američané z jejich masa většinou dělají takovou fašírku, jako sekanou či mleté maso.“
Jiří Votava, chovatel bizonů

„Ano, mají maso bez cholesterolu. Chuťově je to něco mezi hovězím a divočinou. Takový namíchaný jelen s krávou když to máte na talíři. Ale j eto dobré, hodně dobré. Navíc zužitkujete všechno. Ale když vyberete takové to libové maso, tak to je vynikající steak nebo cokoliv," říká Jiří Voatava. 

Vidět bizony můžete i na několika místech v České republice, jednu z farem navštívil u malé obce Vápenka na Náchodsku redaktor Václav Plecháček - Foto: Václav Plecháček

A jsou bizoni nebezpeční? 

„Určitě by měli být lidé opatrní. Protože jsou to divoká zvířata. Když být cítí nebezpečí, tak to stádo ochraňuje. A když má kráva tele, to bude tak v květnu, tak to je ještě daleko nebezpečnější. Když má telátko, tak jej prostě hlídá. A dovede skákat pěkně do výšky. Na svou váhu jsou velice hbití." 

Z ranče Kalop ve Stárkově se s vámi loučí redaktor Václav Plehcáček. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 17.8.2017 11:05 do 12:05; na silnici 14 u obce Bílý Újezd okres Rychnov nad Kněžnou; nehoda; havarované vozidlo; probíhá vyšetřování nehody; Havárie OA do pole, se zraněním osoby. Na místě ZZS a ...
  Od 17.8.2017 10:40 do 11:40; v ulici Jiřího z Poděbrad v obci Borohrádek okres Rychnov nad Kněžnou; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA bez zranění. Na místě PČR a HZS.
  Od 17.8.2017 10:20 do 12:25; na silnici 11 v obci Hradec Králové; nehoda; havarované vozidlo; probíhá vyšetřování nehody; Havárie OA, upadlé kolo, bez zranění osob. Na místě PČR.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace