Zprávy6. května  2017 v 09:45  

Čapí škola nese ovoce. Na svět přišlo čiperné mládě vzácného čápa marabu

Královédvorská ZOO se chlubí mládětem vzácného čápa marabu - Foto: Simona Jiřičková

Královédvorská ZOO se chlubí mládětem vzácného čápa marabuFoto: Simona Jiřičková

Královédvorská ZOO se chlubí mládětem vzácného čápa marabu. Odchov tohoto velkého afrického ptáka se v posledních letech daří jen ve čtyřech evropských zoologických zahradách. Hodně starostí mají zoologové s tím, aby vejce byla oplodněná, aby je rodiče nevystrčili z hnízda, aby na nich vzorně seděli a zahřívali je a aby se o vylíhnutá mláďata starali. No,uznejte, to je práce až nad hlavu!

Takže když se naučí čápi marabu správně hnízdit a holátko přijde na svět, je to velká radost. A právě takovou teď prožívají ošetřovatelé ve Dvoře Králové. 

Mláďě už má prachové peří na těle a na rozdíl od rodičů i opeřenou hlavu. Zaručenou informaci o tom všem získala od zoologa Michala Podhrázského redaktorka Dana Voňková. 

ZOO Dvůr Králové nad Labem chová dva páry afrického čápa marabu. Odchov mláďat je poměrně složitý proces - zoologové je například pomocí pěstounů a podkladků „učí"jak se stát správnými rodiči. Čapí škola teď přinesla ovoce - na svět přišlo zdravé a čiperné mládě. 

Čtěte také: V ZOO Dvůr Králové slaví narození prvního mláděte hrabáče kapského

Jeden z největších létajících ptáků na světě obývá ve volné přírodě Střední, Východní a z části i Jižní Afriku. Dosahuje až 150 cm výšky, rozpětí křídel bývá přes 3 metry. 

Web Safari - okno do světa zvířat

Má holou hlavu, černá záda a bílé břicho. Vak pod zobákem dokáže o hodně zvětšit nastřádanou potravou, nápadný je také lalok na hrdle. Ten využívá samec při námluvách - jeho prostřednictvím vyluzuje zvuky, kterými na sebe upozorňuje samičku. 

Královédvorská ZOO se chlubí mládětem vzácného čápa marabu - Foto: Simona Jiřičková

Čáp marabu vylétne s pomocí vzdušných proudů až do výšky 4 000 metrů. 

Staví si velké stromové hnízdo, klade 2 až 3 vejce. 

Při hledání mršin se chová spíš jako sup a maso trhá zobákem. Podobně jako sup má holou hlavu a krk, což mu brání ve znečištění peří. 

Marabu nepohrdne ani drobnými živočichy, má rád ryby, termity, žáby a také vejce krokodýlů a plameňáků. 

V přírodě se může dožít i 40 let. 

Královédvorská ZOO se chlubí mládětem vzácného čápa marabu - Foto: Simona Jiřičková

Autor:  Simona Jiřičková, Dana Voňková
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  D11, mezi km 84.5 a 86.2, ve směru Hradec Králové, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 28.06.2017 07:15 Do 28.06.2017 09:30, , sekání trávy a údržba travních porostů, zdroj: Ř ...
  silnice III/30319, silnice III/30320, Police nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, práce na silnici, Od 10.04.2017 07:00 Do 27.08.2017 23:59, Úplná uzavírka silnice č. III/30319 a silnice č. III/30320, ...
  silnice II/281 (ulice Turnovská), Sobotka, okr. Jičín, uzavřeno, práce na silnici, Od 22.06.2017 09:00 Do 29.06.2017 23:59, Uzavírka a zvl. užívání ul. Turnovská v Sobotce pro opravu povrchu vozovky v ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace