Zprávy24. srpna  2017 v 13:35  

Celníci využijí nosorožčí rohovinu k výcviku psů. Zbytek svých zásob ZOO Dvůr Králové spálí

ZOO Dvůr Králové předala vzorky nosorožčí rohoviny celníkům a inspekci. Zbytek zásob spálí - Foto: Jakub Labský

ZOO Dvůr Králové předala vzorky nosorožčí rohoviny celníkům a inspekci. Zbytek zásob spálíFoto: Jakub Labský

ZOO Dvůr Králové předala zástupcům Celní správy a České inspekce životního prostředí vzorky rohoviny z nosorožců. Instituce je použijí pro výcvik služebních psů a také jako výchovný a dokladový materiál. Zbývající rohovinu a také několik kusů slonoviny zahrada 19. září spálí. Hlavním hostem ceremoniálu, který se uskuteční přímo v zoo, bude keňský ochranář Richard Leakey, jenž se zasloužil o výrazné snížení pytlačení nosorožců a slonů ve východní Africe a sám v roce 1989 inicioval historicky první spálení rohoviny a slonoviny.

Dvorská zoo odchovává mláďata vzácných zvířat a v ideálním případě je i vrací do jejich původního prostředí, zároveň se ale snaží upozorňovat na kritickou situaci nosorožců a dalších druhů. 

„Podporujeme i veškeré aktivity, jejichž cílem je potírání nelegálního obchodu s ohroženými zvířaty. V tom je úloha Celní správy a České inspekce životního prostředí nezastupitelná. Jsme proto rádi, že jim poskytnutím vzorků můžeme v této činnosti aspoň trochu pomoct,“ uvedl ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas. 

Čtěte také: Záchrana nosorožců v Africe souvisí s pomocí lidem, kteří tam žijí. Jen tak se podaří

„Ačkoli je Česká republika relativně malá země uprostřed Evropy, stala se významným tranzitním centrem nelegálního obchodu s rohovinou a slonovinou,“ dodává Pavla Říhová, vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES České inspekce životního prostředí. „Z Afriky přes nás míří nosorožčí rohovina do asijských komunit v Evropě nebo přímo do zemí východní Asie. Zde jí konzumenti přisuzují nesmyslné léčebné účinky navzdory skutečnosti, že její složení je obdobné jako složení lidských vlasů nebo nehtů.“ 

Web Safari - okno do světa zvířat

Celní správa předané vzorky nosorožčí rohoviny využije pro výcvik svých služebních psů, kteří pomáhají při odhalování nelegálních zásilek. 

„Celní správa je jakýmsi prvním nárazníkem proti nelegálnímu obchodu s ohroženými druhy. Vzorky rohoviny nám pomohou ještě lépe připravit nejen naše kolegy, ale i psy, s nimiž působíme především na Letišti Václava Havla v Praze,“ uvedl Petr Müller, ředitel odboru dohledu Celní správy. 

Za minulý rok bylo v Africe upytlačeno přibližně 1350 nosorožců 

Některé druhy jsou už na pokraji vyhynutí. Hlavním důvodem jejich masivního vyvražďování v Africe, ale i v Asii je vysoká poptávka po jejich rozích. 

ZOO Dvůr Králové předala vzorky nosorožčí rohoviny celníkům a inspekci. Zbytek zásob spálí - Foto: Jakub Labský


„Zničením našich zásob chceme dát symbolicky najevo, že rohovina je bezcenná a její užívání vede nejen k nesmyslnému vybíjení vzácných zvířat, ale na obchodě s ní vydělávají kriminální gangy a teroristické skupiny operující po celém světě," vysvětluje poselství plánované akce Přemysl Rabas. Kromě rohů spálí dvorská zoo i několik kusů slonoviny. 

ZOO Dvůr Králové předala vzorky nosorožčí rohoviny celníkům a inspekci. Zbytek zásob spálí - Foto: Jakub Labský

ZOO Dvůr Králové předala vzorky nosorožčí rohoviny celníkům a inspekci. Zbytek zásob spálíFoto: Jakub Labský

Ceremoniál v ZOO Dvůr Králové proběhne v úterý 19. září, tedy tři dny před Světovým dnem nosorožců. Hranici zapálí světově proslulý ochranář a antropolog Richard Leakey, který na konci 80. let stanul v čele organizace Kenya Wildlife Service pro ochranu divoké přírody v Keni. Během své práce se soustředil zejména na boj s pytláky a zorganizoval vůbec první demonstrativní spálení sloních klů a nosorožčích rohů na světě. Celní Správa i Česká inspekce životního prostředí se budou podílet i na organizaci ceremoniálu v dvorské zoo. 

ZOO Dvůr Králové svoje tehdejší zásoby rohoviny z nosorožců spálila už v roce 2014 a informace o tomto symbolickém aktu obletěla celý svět. O rok později byla v zoo podepsána deklarace mezi ČR a Vietnamem o spolupráci v oblasti CITES týkající se mimo jiné i potírání nelegálního obchodu s rohovinou a slonovinou. V roce 2016 pak byli zástupci zoo pozváni k účasti na historicky největším demonstrativním ničení rohoviny a slonoviny v Keni a na podzim téhož roku se zúčastnili pálení přímo v centru jedné z hlavních konzumentských zemí - ve vietnamské Hanoji. 

Autor:  Jan Stejskal
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Srážky: přeháňky, Hradec Králové
  Od 25.9.2017 16:55 do 17:55; D11 - 61.4-62.1km na trase Praha - Praskačka; porouchané vozidlo, zdržení; neprůjezdný pravý jízdní pruh; porouchané vozidlo - defekt pneu na pravé straně návěsu stojí v odstavném ...
  silnice I/14, Bílý Újezd - Ještětice, okr. Rychnov nad Kněžnou, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 26.09.2017 07:00 Do 30.11.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 na území ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace