Zprávy12. září  2017 v 10:16  

Chcete si vyzkoušet práci archeologa? Máte možnost přímo v centru Kopidlna

Archeologové našli v Kopidlně zbytky vzácných stavení ze 14. a 15. století - Foto: Kateřina Kohoutová

Archeologové našli v Kopidlně zbytky vzácných stavení ze 14. a 15. stoletíFoto: Kateřina Kohoutová

V Kopidlně silničáře při opravě hlavní silnice procházející středem města zastavili archeologové. Našli tady totiž zbytky vzácných stavení ze 14. a 15. století. Historici začínají s průzkumem, který stavbu zdrží. To se vedení města nelíbí. Proto vyzývá širokou veřejnosti, aby přišla archeologům na pomoc.

Stavební práce odkryly vzácné archeologické nálezy z období vrcholného středověku. 

„Můžeme tam pozorovat polozahloubené části obydlí tehdejších obyvatel. Zatím jsme teprve na počátku, čili jsme prozkoumali ve výkopu pro drenáž jedno takové polozahloubené obydlí. Nejedná se tedy o sklep, ale opravdu o zahloubenou, obytnou část domu. Pak jsme prozkoumali několik sídlištních jam," říká archeolog Radek Novák. 

Čtěte také: Kvůli opravám se na náměstí v Kopidlně tvoří kolony

A dodává, že se zatím podařilo odkrýt zhruba třetinu předpokládaných nálezů: „V současnosti jednáme se stavebníkem, čili d ŘSD, o podmínkách provedení záchranného archeologického výzkumu. Tedy prozatím ten archeologický výzkum probíhá v nějaké omezené míře v malé skupině." 

Pro město archeologický výzkum znamená zdržení stavby a dopravní komplikace 

„Musíme si uvědomit, že je to hlavní tah Jičín - Poděbrady a dále na Prahu. takže si to každý umí představit, že ty problémy s dopravou jsou obrovské," vysvětluje Josef Tomášek, vedoucí hospodářského odboru městského úřadu v Kopidlně. 

Archeologický výzkum (ilustrační foto) - Foto: Marika Konárková

Radní potřebují výzkum urychlit. Proto vyzývají zájemce, aby s odkrýváním pomohli 

„Je potřeba, aby dotyčný pracovník dokázal ovládat motyčku, špachtli, lopatu, kolečko," říká Jiří Novák a doplňuje, že sehnat nyní archeology, kteří by pomohli, je hodně komplikované. Spousta jich totiž pracuje na rozsáhlém výzkumu u Jaroměře kvůli dostavbě dálnice D11. 

„Tamní výzkum odčerpává archeologické kapacity ze širokého dalekého okolí. Nemyslím tím jen okresy našeho regionu, ale třeba i region hlavního města Prahy a středních Čech i z Moravy," dodává Jiří Novák. 

Kdo má zájem přispět archeologům svou šikovností, může se obrátit přímo na ně, nebo na městský úřad v Kopidlně. 

Autor:  Kateřina Kohoutová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice III/2854, Žireč - Hřibojedy, okr. Trutnov, uzavřeno, stavební práce, Od 26.09.2017 10:00 Do 29.10.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení: přes: Stanovice, silnice III/32542 (Vestec), silnice III/2855 ...
  ulice Zámostí, Hradec Králové, okr. Hradec Králové, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 26.09.2017 07:00 Do 29.09.2017 23:59, úplná uzavírka části ul. Zámostí, Hradec Králové, Vydal: Magistrát města ...
  silnice I/14, Bílý Újezd - Ještětice, okr. Rychnov nad Kněžnou, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 26.09.2017 07:00 Do 30.11.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 na území ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace