Zprávy13. března  2016 v 09:33  

Desítky tun odpadu na černých skládkách v hradeckém kraji. Teď v předjaří jsou vidět nejvíc

Desítky tun odpadů každoročně na černých skládkách v hradeckém kraji. Teď v předjaří jsou vidět nejvíc - Foto: Jiří Fremuth

Desítky tun odpadů každoročně na černých skládkách v hradeckém kraji. Teď v předjaří jsou vidět nejvícFoto: Jiří Fremuth

Miliony korun stojí ročně likvidace černých skládek v Královéhradeckém kraji. Jenom kolem cest posbírají ročně silničáři až 60 tun odpadu a jeho úklid platí hejtmanství. Další miliony pak platí obce, nebo vlastníci lesů. Přitom většinu odpadu dnes zdarma likvidují sběrné dvory v každé obci.

V případě, že ale nepořádek vyhazují tam, kam nepatří, hrozí lidem až 50 000 korun pokuty. O černých skládkách natočil reportáž redaktor Jiří Fremuth. 

Dá se vůbec spočítat, kolik černých skládek u nás je? 

Přesné číslo neexistuje - ale například webové stránky zmapujto.cz evidují téměř 5 tisíc skládek - z toho 174 jich najdeme v Královéhradeckém kraji. 

Čtěte také: Jak se třídí odpad v Královéhradeckém kraji? Poradíme vám, jak třídit efektivněji

Právě jaro je období, kdy se skládky nejvíc objevují. 

Jednu čerstvou našel minulý týden například revírník Lesů České republiky Vratislav Fugl v lese nedaleko Stéblové mezi Hradcem a Pardubicemi: „Tato skládka se tady objevila minulý týden. Jsme kousek od obce Stéblová. Je tady nepovolená skládka o rozlose asi 30 metrů čtverečných." 

„Sedačky z aut, plasty, pytle odpadků. Někteří lidé prostě nemají soudnost a vše dovedou navézt do lesa. Přestože jsou v okolí sběrné dvory.“
Vratislav Fugl, revírník podniku Lesy ČR

Jen loni Lesy České republiky daly na likvidaci skládek 3,3 milionu korun - a to je suveréně nejvyšší částka za posledních pět let. 

Kolik stojí likvidace odpadků kolem silnic? 

To jsou další milionové částky - hradecké hejtmanství dává na úklid příkopů zhruba 2,5 milionu korun ročně. Přitom to jsou doslova peníze vyhozené z okna - v tomto případě tedy okénka automobilů. 

Desítky tun odpadů každoročně na černých skládkách v hradeckém kraji. Teď v předjaří jsou vidět nejvíc - Foto: Jiří Fremuth

Byť tedy kromě těch nejčastějších odpadků - jako jsou pet lahve, plechovky, obaly od potravin, nacházejí silničáři v příkopech třeba i matrace, nebo nábytek a pneumatiky. 

Někteří lidé prostě do lesa vyhodí vše, co se jim nehodí 

Ročně je těch odpadků tady v kraji až 60 tun. Úseky začínají uklízet teď na jaře, ale po čtrnácti dnech se mohou na místo vrátit a uklízet znovu. 

Jak s tím problémem bojovat - daří se původce skládek najít a pokutovat? 

Občas ano. Přitom vyhazování odpadů tam, kam nepatří hrozí citelné pokuty - fyzickým osobám na místě až 5 000 a ve správním řízení je to dokonce 50 000 korun a až milion pro právnickou osobu. 

No a k pátrání po pachatelích využívají například strážníci v Hradci Králové třeba i fotopasti nastražené na problémových místech. 

Potvrzuje to za mětskou policii v Hradci Králové Michal Počarovský: „Podaří se odhalit relativně velké množství. Něco zachytí fotopasti, něco se podaří kontrolou lokality, že je prostě někdo přistižen. Něco zjistíme prohlídkou té skládky, když tam najdeme nějaká jména a adresy." 

Autor:  Jiří Fremuth
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Srážky: přeháňky, Klenice
  D11, mezi km 77 a 83, ve směru Hradec Králové, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, oprava vodorovného dopravního značení, Od 17.10.2017 12:00 Do 17.10.2017 18:00, , údržba vodorovného značení ...
  D11, mezi km 75.8 a 75.6, ve směru Praha, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 17.10.2017 09:30 Do 17.10.2017 14:00, , údržba a opravy portálů, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace