Zprávy19. června  2017 v 08:34  

Do polského národního parku na území Krkonoš se platí vstupné, nyní i elektronicky

Do polského národního parku na území Krkonoš se platí vstupné, nyní i elektronicky - Foto: Radek Drahný

Do polského národního parku na území Krkonoš se platí vstupné, nyní i elektronickyFoto: Radek Drahný

Vstupné na polské území Krkonoš - do Karkonoskiego Parku Narodowego (KPN) - se platí již řadu let. Správa KPN před letošní letní sezónou uvedla do provozu webové rozhraní a mobilní aplikaci k on-line nákupu vstupenek. Vychází tak vstříc zahraničním turistům, mj. přicházejícím z české strany hor, kteří mají také povinnost zakoupit vstupné a přitom neprocházejí jednou z pokladen umístěných v polském podhůří.

Nově tak návštěvníci mohou zakoupit vstupné do KPN elektronicky na adrese https://kpn.eparki.pl/

Internetová stránka nabízí možnost zakoupit vstupné ještě před plánovaným výletem do Karkonoského parku narodoweho. Jednodenní vstupné ve výši 6 Zł nebo třídenní za 15 Zł můžete zaplatit platební kartou nebo bankovním převodem. Stránka obsahuje pro lepší srozumitelnost českou jazykovou mutaci reprezentovanou českou vlaječkou. 

Čtěte také: 3 tuny odpadků zmizely z našich nejvyšších hor. Krkonoše jsou opět čisté

Objednanou vstupenku obdrží návštěvník e-mailem. Při pobytu v polském parku je třeba mít ji neustále při sobě, tj. elektronicky v mobilu nebo vytisknutou. 

Poplatku za vstup jsou zproštěny děti do 7 let a účastníci výukových programů vedených polskou Správou KPN. Poloviční cenu uhradí starobní a invalidní důchodci, postižení, žáci a studenti, stejně jako vojáci z povolání. 

Na povinnost platit vstupné za vstup do KPN nově upozorňují i informační tabule umístěné na křižovatkách poblíž státní hranice. 

Národní parky mají nový zákon. Co to znamená pro Krkonoše? - Foto: Kamila Antošová

„Chápeme složitost situace, když turisté přicházejí do KPN z českého území a nemají možnost vstupné zaplatit na pokladnách, které jsou umístěny na vstupech do parku," říká Michał Makowski ze Správy KPN. 

„Proto jsme vytvořili možnost, zakoupit vstupenku elektronicky na dálku. Strážci parku mají pravomoc tyto vstupenky kontrolovat. Turisty bez vstupenky ale pokutovat nebudeme. Není naším cílem pokutovat neukázněné návštěvníky, ale motivovat je k odpovědnému a férovému jednání. Je to věcí každého jednotlivce, zda zaplacením vstupného ocení krásy národního parku, které uvidí. Je samozřejmě možné, aby si turista vstupenku zpětně zakoupil na pokladně nebo přes danou internetovou stránku," doplnil Makowski. 

Na českém území Krkonošského národního parku se vstupné neplatí. Přestože jsou Krkonoše jedno pohoří, tak v této otázce je na obou stranách hranice rozdílná legislativa, ze které pramení i rozdílný přístup ke vstupnému. Turisté nemusí platit vstupné na pohraniční Cestě česko-polského přátelství a na Sněžce, kde se předpokládá krátké přecházení z českého na polské území. 

Autor:  Radek Drahný
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 24.8.2017 10:20 do 12:25; na silnici 32312 u obce Praskačka okres Hradec Králové; nehoda; havárie OA do betonového mostku
  D11, mezi km 60.8 a 61, ve směru Hradec Králové, práce údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 24.08.2017 09:15 Do 24.08.2017 13:00, , údržba a opravy svislých značek a větrných rukávů, zdroj: ŘSD
  D11, mezi km 62.1 a 58, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 24.08.2017 07:30 Do 24.08.2017 13:45, , sekání trávy a údržba travních porostů, zdroj: ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace