Zprávy21. července  2017 v 14:20  

Dva gepardí kluci už mají jména - Haraka a Risasi. Ve svahilštině to znamená rychlý a střela

Safari den aneb Habaděj na cestách - Foto: Zdeněk Novák

Safari den aneb Habaděj na cestáchFoto: Zdeněk Novák

V pátek 21. července 2017 jsme pro vás vysílali ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem. Lada Klokočníková a Zdeněk Novák nás přenosem prováděli. Jaká jména nakonec dostali dva gepardí samci, kteří byli v rámci našeho přenosu pokřtěni? Bylo to napínavé do poslední chvíle.

Kmotři, herečka Simona Stašová a novinář Petr Voldán, ředitel Českého rozhlasu Hradec Králové Jiří Kánský i ředitel ZOO Dvůr Králové nad Labem Přemysl Rabas jsou s výsledkem spokojeni. 

A my věříme, že i vy. 

Gratulace směřuje pro paní Věru Hunkovou z Hradce Králové, která vybrala obě gepardí jména - Haraka a Risasi. A tím se vlastně stala jejich třetím kmotrem. K tomu vyhrála prohlídku večerního safari a projížďku elektromobilem. 

Vzhledem k tomu, že gapardi žijí také ve východní Africe, přeložila Věra Hunková své návrhy pomocí česko - svahilského slovníku, aby byla jména ve svahilštině. Haraka znemaná ve svahilštině rychlý a Risasi znamená střela. 

Čtěte také: Sameček a samička karakalů dostali jména ve swahilštině!

Matkou gepardích kluků je samice Darili, která v zoo odchovala už 14 mláďat, v roce 2014 dokonce historicky první paterčata dvorské zoo. Samečci byli spolu s matkou do června umístěni v zázemí zoo, poté je ošetřovatelé přesunuli do velkého výběhu v návštěvnické části, kde každý den baví návštěvníky svým dováděním a hrami. 

Safari den aneb Habaděj na cestách - Foto: Zdeněk Novák

Dvorská zahrada patří mezi nejlepší chovatele afrických zvířat na světě. Gepardů se tu narodilo už 84, což zoo řadí ke světové špičce. V současné době tu jsou kromě dvou nových mláďat, samice Darili a otce mláďat samce Ukulélé, chováni ještě další - z Francie importovaný samec Ulyseé a dvě mladé samice narozené v roce 2014 ve Dvoře Králové. 

Web Safari - okno do světa zvířat

V sobotu 22. července bude ve dvorské ZOO zahájen tradiční Festival Africa Live plný africké hudby, tanců, umění, ale i jídla a zábavy pro děti. Hlavními hvězdami festivalu jsou zimbabwská hudební a taneční skupina IYASA, trio vokalistů Insingizi a zpěvačka Noma. 

Africký festival v ZOO Dvůr Králové nad Labem - Foto: Zoo Dvůr Králové

Africký festival v ZOO Dvůr Králové nad LabemFoto: Zoo Dvůr Králové

Pestrý program však nabízí návštěvníkům i další africká vystoupení, těšit se tak mohou na bubeníky ze států západní Afriky nebo zpěváky a tanečníky z Gambie a Senegalu. 

Vybrané večery budou patřit rytmickým koncertům skupiny IYASA, zimbabwské trojici a cappella zpěváků Insingizi nebo zpěvačce Nomě, která byla minulý rok nominována na cenu Zimbabwe Women Awards (ZIWA). Chybět nebude oblíbené promítání filmů s africkou tematikou - dojde tak třeba na film Tarzan či slavné romantické drama Vzpomínky na Afriku. Sobotní večerní programy budou doplněny o oslnivou ohnivou show. 

Na své si během festivalu přijdou i děti. Každý den na ně čekají dovednostní úkoly a soutěže, za jejichž splnění získá každý malou odměnu. To vše doplněno oblíbeným malováním na obličej nebo zaplétáním typických afrických copánků. 

Součástí programu bude také slavnostní pojmenování prvního mláděte hrabáče kapského, které se ve dvorské zoo narodilo. 

Safari den aneb Habaděj na cestách - Foto: Zdeněk Novák

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Srážky: přeháňky, Klenice
  silnice III/28437, Lužany, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 20.10.2017 00:00 Do 25.10.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení, IS 11 : přes: silnice I/16 (Dřevěnice), silnice I/35 (Úlibice), ...
  Od 18.10.2017 09:00 do 12:05; na silnici 2956 v obci Lánov okres Trutnov; u odbočky k lomu v Horním Lánově; nehoda nákladního vozidla; střet 2x NA, bez zranění

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace