Zprávy23. srpna  2017 v 10:01  

Festival Harriet Parish nabízí neobvyklý zážitek podtržený neopakovatelnou atmosférou

Festival Harriet Parish nabízí neobvyklý zážitek podtržený neopakovatelnou atmosférou - Foto: Romana Pacáková

Festival Harriet Parish nabízí neobvyklý zážitek podtržený neopakovatelnou atmosférouFoto: Romana Pacáková

Krásná hudba na benefičním festivalu Harriet Parish pomáhá už druhým rokem v podhůří Orlických hor. Z výtěžku bude opravena střecha kostela sv.Václava v Žamberku. Na pondělní koncert na častolovický zámek se vydala redaktorka Romana Pacáková. A ještě než vše začalo, dala se do řeči nejprve s dramaturgem festivalu a také vedoucím vokálně instrumentálního souboru Rebelcanto, který se právě chystal na vystoupení - Petrem Hostinským, a ředitelkou festivalu Ivou Parish.

Benefiční festival Harriet Parish Festival nese jméno baronky Harriet Parish. Velká klavíristka pocházela ze slavného rodu Parish von Senftenberg a byla blízkou přítelkyní známé klavíristky Clary Schumannové (Clara Wieck), manželky Roberta Schumanna, slavného německého skladatele a hudebního kritika. Robert Schumann pro Harriet Parish složil klavírní variaci pro dvě piana Op. 46. 

Myšlenka pořádat hudební benefiční festival vznikla před 2 lety, když se slavilo 200. výročí pobytu rodu Parish v Žamberku.  

Dnes v Žamberku vystoupí Chanson Trio CouCou. To jsou učitelé z Pardubické konzervatoře. Zpívá operní zpěvačka Radka Rubešová, která umí perfektně francouzsky a tak její šansony zní úplně úžasně. Bude to přímo v kapli Nanebevzetí Panny Marie. A druhá část, jestliže bude hezké počasí, proběhne na nádvoří zámku. A to je opravdu veliký zážitek. 

29. srpna vystoupí v Rychnově nad Kněžnou slovenská hudební skupina Fragile s úžasnou Soňou Norisovou. 

Festival Harriet Parish nabízí neobvyklý zážitek podtržený neopakovatelnou atmosférou - Foto: Romana Pacáková

Z té vážné klasické hudby to bude mimo jiné recitál Jiřího Bárty, violoncellisty zvučného jména, a Terezie Fialové. Ti se představí 26. srpna v Žamberku. 

Swingovat bude Kateřina Steinerová 28. srpna v Častolovicích na nádvoří zámku. 

Čtěte také: Hudba pomáhá v podhůří Orlických hor. Zveme vás na festival Harriet Parish

1. září se koná v Žamberku recitál Ivo Kahánka. 

Festival Harriet Parish nabízí neobvyklý zážitek podtržený neopakovatelnou atmosférou - Foto: Romana Pacáková

Festival Harriet Parish nabízí neobvyklý zážitek podtržený neopakovatelnou atmosférouFoto: Romana Pacáková

2. září vystoupí v Žamberku Dasha spolu s Big bandem Chrudim. 

A 3. září je připraven opět v Žamberku koncert pro malé i velké, na kterém se představí Jaroslav Uhlíř. 

Festival Harriet Parish je jedinečnou kulturní událostí, která propojuje historii rodu Parish, benefiční aktivity a krásnou hudbu s jejími současnými interprety, mladými hudebníky i světoznámými hvězdami. 

Druhý ročník nově narozeného festivalu je trochu jiný a to zejména záběrem hudebních žánrů, stává se spíše multižánrovým, stále však s důrazem na zachování vysoké umělecké úrovně. 

Vystoupí umělci takových jmen jako je Ivo Kahánek, Jiří Bárta, Dasha, Jaroslav Uhlíř a své prostory nabídlo i město Rychnov nad Kněžnou a zámek Častolovice. Koncerty v těchto místech se promění v neobvyklý zážitek podtržený právě jejich neopakovatelnou atmosférou. 

Autor:  Romana Pacáková  (pac)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/35, část obce Kometa, Kbelnice, okr. Jičín, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 23.10.2017 08:00 Do 15.12.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/35 (po polovinách) ...
  D11, mezi km 78,05 a 77.8, ve směru Praha, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 23.10.2017 08:00 Do 23.10.2017 11:00, Pozor!, Údržba a opravy svodidel, zdroj: ŘSD
  D11, mezi km 63.5 a 59.5, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 23.10.2017 08:00 Do 23.10.2017 10:00, Pozor!, Prohlídky a měření, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace