Zprávy6. srpna  2017 v 10:01  

Horská služba v Krkonoších vyjíždí stále častěji k úrazům na koloběžkách

Při jízdě na koloběžce buďte opatrní (ilustrační foto) - Foto: Martin Raufer

Při jízdě na koloběžce buďte opatrní (ilustrační foto)Foto: Martin Raufer

V Krkonoších roste obliba jízdy na koloběžkách. V souvislosti s tím ale podle horských záchranářů přibývá zraněných. Lidé často neumí na tomto populárním dopravním prostředku jezdit nebo přeceňují své schopnosti a riskují zdraví. Například helma je při jízdě na koloběžce nutností, někteří přesto jezdí bez ní. Jaká zranění se objevují nejčastěji a proč úrazů přibývá?

Turista Filip právě přišel do Špindlerova Mlýna a jeho cílem je zapůjčení koloběžky: „Chci to vyzkoušet. Je to zážitek. Myslím si, že poznám víc ty hory a nemusím chodit pěšky. Ale ještě jsem na ní nikdy nejel." 

Čtěte také: Kde v Krkonoších najít stopy po haváriích letadel?

Instruktor Jan Dorňák už vybral tu správnou koloběžku a dává Filipovi první instrukce, jak se na ní pohybovat a chovat: „Za námi je Špindlerova Bouda. A odtud pojedeme směrem dolů. Jedete normálně po cestě, takže jste účastníkem silničního provozu. Po celou dobu jízdy se držíme oběma rukama. Kdyby nás třeba otravovala vosa, klidně zastavte." 

Jakou chybu nejčastěji lidé při jízdě na koloběžce dělají? 

„Jezdí tu hodně mladých lidí, kteří na tom skáčí, dělají smyky a různé blbosti. A to většinou končí špatně," říká Jan Dorňák. 

Horská služba od začátku letní sezóny, tedy od začátku května, ošetřila již přes 150 úrazů. Z toho bylo nejvíc úrazů právě z koloběžek. 

Výlet na koloběžkách - Foto: Ladislav Šindelář

Potvrzuje to náčelník horské služby Krkonoše Adolf Klepš: „Pokud je vlhko, tak může dojít k uklouznutí pneumatiky a následnému pádu. Pokud se jedná například o sjezdy ze Špindlerovky, tak dojde k pádu do příkopu. Obšas se stává, že někdo nezvládne rychlost jízdy na nějaké nerovnosti na vozovce a přeletí pře řidítka. Ošetřovali jsme úrazy břicha. kdy si klienti do něj ta řidítka vrazili a spadli na hlavu. Poměrně častá jsou bezvědomí, úrazy hlavy, úrazy horních končetin." 

Koloběžka není bicykl 

To, že jízda na koloběžce není úplně jednoduchá, potvrzuje i Tomáš Kverka ze sportovní agentury ve Špindlerově Mlýně: „Koloběžky mají menší kola. Ta geometrie rámu je úplně jiná, než na bicyklu. To znamená, že koloběžka chová jinak než to kolo. A v tom tkví to hlavní nebezpečí." 

Podle horských záchranářů by měli být lidé při jízdě na kolobězkách maximálně opatrní a nepřeceňovat své síly. 

Autor:  Kateřina Kohoutová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 23.8.2017 20:20 do 22:25; v ulici Tovární v obci Trutnov; u restaurace "Domeček"; nehoda; havárie OA do dopravního značení, bez zranění, bez úniku provozních kapalin. Na místo hlídka PČR.
  Od 8.9.2017 13:00 do 19:00; na silnicích 28424, 284, 28444, 3004, 501 v obcích Lázně Bělohrad, Vřesník, Tetín, Červená Třemešná a Lukavec u Hořic okres Jičín; cyklistický závod; očekávejte zdržení; proběhne ...
  Od 23.8.2017 19:50 do 21:55; na silnici 28520 u obce Nové Město nad Metují okres Náchod; u místního podniku Aman; nehoda; 2 havarovaná vozidla; střet dvou OA se zvěří, bez zranění osob, bez úniku provozních ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace