Zprávy18. srpna  2017 v 08:25  

Horská služba v Krkonoších zasahovala od začátku letní sezóny u víc jak 200 případů

Horská služba - Foto:  Horská služba ČR, Jiří Hejtmánek

Horská službaFoto:  Horská služba ČR, Jiří Hejtmánek

Horští záchranáři v Krkonoších už ošetřili od začátku letní sezóny přes 200 turistů. To je víc než loni v létě. Záchranáři ale neřeší pouze zraněné turisty, ale také třeba alergické reakce lidí, pátrají po osobách nebo zasahují u dopravních nehod. Přes léto slouží v našich nejvyšších horách podstatně nižší počet profesionálních záchranářů, než v zimě. Jejich řady ale o víkendech posilují dobrovolníci. Jak vypadá práce horského záchranáře v létě zjištovala redaktorka Kateřina Kohoutová.

Pavel Cingr, člen horské služby v Krkonoších právě na služebně ve Špindlerově Mlýně podává aktuální informace kolegům a to po celých Krkonoších. 

Čtěte také: Horská služba v Krkonoších vyjíždí stále častěji k úrazům na koloběžkách

„Ráno se spojíme s kolegy z Harrachova, z Rokytnice, Strážného a Pece pod Sněžkou. Předáme si aktuální zprávu o počasí a o počtech úrazů z minulého dne. Za minulý týden jsme na Krkonoších měli 16 výjezdů," říká Pavel Cingr. 

Jak jsme se teď sami přesvědčili, zkoušeli jsme volat kolegům do Harrachova a mají tam hodně práce. Zasahují u dopravní nehody. I to patří k práci horských záchranářů. 

Horská služba - Foto:  Horská služba ČR, Jiří Hejtmánek

„Pokud je tam náš dojezd rychlejší, než záchranky, tak nás záchranné služby k tomu využívají a vyjíždíme i k autonehodám," potvrzuje Pavel Cingr. 

Jaké úrazy bývají přes léto na horách nejčastější? 

„Jsou to běžné turistické úrazy. Zlomeniny, podvrknutí kotníků a pak jsou to různé alergické reakce, nebo nějaké nevolnosti," vysvětluje Pavel Cingr. 

Horská služba (ilustrační foto) - Foto: Šárka Škapiková

Horská služba (ilustrační foto)Foto: Šárka Škapiková

„Ve všední dny slouží 15 zaměstnanců a pak o víkendech chodí samozřejmě do služby i doprovodní členové, kteří posilují služby. Víkendy jsou frekventovanější co se týká návštěvnosti a také úrazů," říká náčelník horské služby Krkonoše Adolf Klepš. 

Ke kolika úrazům zatím horští záchranáři v Krkonoších vyjížděli? 

„V rámci letní sezóny, kterou datujeme od 1. května a bude končit posledního listopadu, tak jsme zatím vyjížděli k 202 úrazům. Ale naše práce není jen o úrazech. Řešili jsme také ztracené osoby. V rámci jednotlivých středisek to byly pátrací akce, které trvaly v řádu desítek minut až hodin," dodává Adolf Klepš. 

Členové horské služby předpokládají, že zvýšený počet úrazů potrvá do doby, kdy jsou hory plné turistů. A to bude pochopitelně záležet na počasí. 

Autor:  Kateřina Kohoutová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice II/300 (ulice Rýchorské náměstí - ulice J. A. Komenského), Žacléř, okr. Trutnov, práce na inženýrských sítích, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 01.08.2017 00:00 Do 11.10.2017 23:59, Vydal: ...
  Od 20.9.2017 10:15 do 12:20; na silnici 14 od obce Náchod do obce Nové Město nad Metují okres Náchod , délka 4.6km; ve směru od Vrchoviny; nehoda; komunikace dočasně uzavřena; dopravu řídí policie; havárie ...
  Od 20.9.2017 10:05 do 12:10; na silnici 14 u obce Nové Město nad Metují okres Náchod; nehoda; havárie OA se zraněním, na místo IZS.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace