Zprávy20. srpna  2017 v 09:36  

Huri, jediný tygr sibiřský ve východních Čechách, našel domov na hradě Martina Zemana

Huri je jediným tygrem sibiřským, chovaným ve východních Čechách. Martin Zeman jej má na svém hradě - Foto: Klára Zemanová

Huri je jediným tygrem sibiřským, chovaným ve východních Čechách. Martin Zeman jej má na svém hraděFoto: Klára Zemanová

Martin Zeman má na Žacléřsku novodobý středověký hrad, jehož nezbytným příslušenstvím, jak říká, jsou velké kočky. Reportérka Blanka Malý tam byla v zimě natáčet reportáž o jeho pumě Baghíře. Martin má ale i větší šelmy, než je puma. Ruha a Kali jsou lvice pustinné, které ho radostně vítají při každém jeho příjezdu domů. A nejsou samy. Vítací typ je i sedmiletý lev César a rozhodně i další kočka, která je součástí jeho smečky. Tou je jeho pohledná žena Klára.

Tygr ussurijský je největší známou kočkovitou šelmou a po medvědovi kodiakovi a ledním medvědovi je také třetí největší kočkou vůbec. 

Tygry jste mohli vídat v ZOO ve Dvoře Králové nad Labem, ale ta se začala specializovat na čistě africkou faunu a poslední dva tygři byli přepraveni do ZOO v Minnesotě před dvěma lety. Dnes je tedy ve východočeské ZOO nenajdete. 

Čtěte také: Tesař Martin Zeman si postavil na Žacléřsku středověký hrad 28+6

Jediný tygr ussurijský, nebo také sibiřský, ve východních Čechách, má svůj výběh ale i domov na Žacléřsku. Zatím teprve devítiměsíční kotě této šelmy můžete potkat v Černé Vodě. 

Huri je jediným tygrem sibiřským, chovaným ve východních Čechách. Martin Zeman jej má na svém hradě - Foto: Blanka Malá

Tygr, jak je známo, je velice teritoriální zvíře a tak si i Huri značkuje místa, kam s ním jeho majitel, Martin Zeman, chodí na procházky. Tak jako vy třeba venčíte svého psa, Martin Zeman venčí svého Huriho. 

V jeho okolí to už nikoho nepřekvapuje, stejně tak chodil na procházky i se svou pumou Baghírou. Tygr Hurikán je pátou kočkovitou šelmou, která našla domov u Zemanových, kteří si vystavěli na Žacléřsku novodobý, středověký hrad a kde mají pro sebe i svá zvířata dostatek prostoru a louky i lesy nadosah. 

Všechny šelmy jsou ve skvělé kondici a aktivní jak ve dne, tak občas i v noci 

Huri je jediným tygrem sibiřským, chovaným ve východních Čechách. Martin Zeman jej má na svém hradě - Foto: Blanka Malá

Huri je jediným tygrem sibiřským, chovaným ve východních Čechách. Martin Zeman jej má na svém hraděFoto: Blanka Malá

Se šelmami Martinovi Zemanovi pomáhá nejen jeho žena, ale i sedmnáctiletý syn, který se stará, stejně jako jeho otec, o to, aby byla strava šelem vyvážená a pestrá. Manželka Klára má navíc ještě na starosti nejen chod hradní domácnosti, ale pustila se i do výroby kozích sýrů a jogurtů. Jeji láskou jsou koně a tak tady nechybí ani stáje a pastvina pro dva valachy a jedno hříbě. 

U Zemanových se zkrátka lidské a zvířecí světy krásně a harmonicky prolínají 

Martin Zeman Blance Malé na jaře sliboval, že se za pár měsíců určitě zase uvidí, protože měl v plánu pořídit si ještě tygra ussurijského nebo chcete-li sibiřského. A slib dodržel. 

Na nádvoří hradu, jak je u něj zvykem, přivítal návštěvu vřele a s úsměvem. A hned ji šel s novým přírůstkem seznámit. 

I když je Huri tygří kotě, byl to adrenalin, než se Blanka Malá odvážila pohladit jej po kožichu 

Má neskutečně krásné oči a zamilovat se do něj nebylo vůbec složité. Hurikán, nebo také zkráceně Huri, je také v tuto chvíli jediným tygrem sibiřským, který je chován ve východních Čechách. 

K manželům Zemanovým se určitě ještě někdy podíváme, protože je jasné, že Huri není určitě posledním splněným snem Martina Zemana. 

A musíme ještě říci, že právě tam Blanka Malá neskutečně cítila respekt a vzájemné souznění člověka a zvířete. Domů se jí nechtělo. Věřte, že to pozdní, letní odpoledne u Zemanových, kdy si povídali ještě dlouho potom, co vypnula mikrofon, patří k jejím top prázdninovým zážitkům. 

Láskou Kláry Zemanové jsou koně a tak tady nechybí ani stáje a pastvina pro dva valachy a jedno hříbě - Foto: Blanka Malá

Autor:  Blanka Malá
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  ulice K Sirkárně, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 10:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v délce cca 135 m. Příjezd pro obslužnost pozemků ...
  silnice III/3025, Martínkovice - Božanov, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 07:00 Do 05.11.2017 23:59, Jedná se úplnou uzavírku silnice č. III/302 5 v úseku od konce obce Martínkovice ...
  silnice III/28437, Lužany, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 20.10.2017 07:00 Do 25.10.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení, IS 11 : přes: silnice I/16 (Dřevěnice), silnice I/35 (Úlibice), ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace