Zprávy4. října  2017 v 09:35  

I třikrát týdně oznamují lidé, že se ztratili v lese. Policisté proto radí: nepřeceňujte své síly!

Až třikrát týdně oznamují lidé, že se ztratili v lese. Policisté proto radí: nepřeceňujte své síly! - Foto: Policie ČR

Až třikrát týdně oznamují lidé, že se ztratili v lese. Policisté proto radí: nepřeceňujte své síly!Foto: Policie ČR

Již více než deset případů ztracených houbařů, kteří se ztratili v lese nebo se nevrátili zpět domů, museli řešit v průběhu září policisté po celém Královéhradeckém kraji. Další volající se ozvali začátkem října. S pátracími akcemi, do které jsou nezřídka zapojeny desítky policistů, včetně služebních psů, městských strážníků a dalších složek IZS za součinnosti vrtulníku s termovizí, mají zkušenosti muži zákona na Hradecku, Jičínsku, Náchodsku, Rychnovsku i Trutnovsku.

Všechny pohřešované osoby se podařilo policistům nalézt, jindy se houbaři stačili naštěstí vrátit včas do bezpečí sami. 

Policisté radí:

Nepřeceňujte své síly a choďte pouze do známých lokalit. Vezměte si s sebou VŽDY nabitý mobilní telefon, ideálně takový, do kterého lze nainstalovat aplikaci s mapou a funguje i v režimu offline. Seniorům doporučujeme zejména zvážit před houbařením své možnosti, vzít si s sebou vhodné oblečení, pití a nezapomenout na případné léky. Rovněž připomínáme, aby dali svým blízkým vždy raději vědět, co mají v plánu a kde se budou pohybovat. Ideální samozřejmě je NECHODIT NA HOUBY SÁM a držet se ve dvojici. Když přeci jen zabloudíte, zachovejte chladnou hlavu a orientujte se podle nějakého výchozího bodu. V případě ohrožení zdraví nebo života neváhejte zavolat pomoc. 

Nejčastěji se policisté setkávali s případy, kdy se na linku 158 obrátil volající, který žádal o pomoc při pátrání po ztraceném příbuzném nebo známém, který se buď vůbec nevrátil z lesa nebo se jim při společném sběru hub přímo v lese ztratil. Pohřešovanými byli zpravidla senioři, kteří u sebe neměli mobilní telefon, nebo jej měli vybitý. 

Čtěte také: Policisté v Hradci Králové zachránili život řidiči linkového autobusu

Ztracené houbaře se zpravidla podaří nalézt v relativně krátkém čase, jsou však případy, kdy po pohřešovaném pátrá speciální tým i několik hodin. 

Až třikrát týdně oznamují lidé, že se ztratili v lese. Policisté proto radí: nepřeceňujte své síly! - Foto: Policie ČR

Taková událost byla policistům například oznámena začátkem září hodinu a půl před půlnocí. Volající na tísňovou linku oznámil, že pohřešuje svoji 78 letou matku, která odešla téhož dne vpoledne do malšovického lesa v Hradci Králové na houby a dosud se nevrátila. Seniorka je prý bez telefonu a syn ji marně sám hledá od večerních hodin. K popisu ještě dodal, že žena by měla mít u sebe jízdní kolo červené barvy. Policisté okamžitě zorganizovali rozsáhlou pátrací akci, kterou v té chvíli výrazně ztěžoval nepřehledný terén a tma. 

Až třikrát týdně oznamují lidé, že se ztratili v lese. Policisté proto radí: nepřeceňujte své síly! - Foto: Policie ČR

Až třikrát týdně oznamují lidé, že se ztratili v lese. Policisté proto radí: nepřeceňujte své síly!Foto: Policie ČR

V cca 02:30 hodin se podařilo ztracenou seniorku nalézt v asi 30 km vzdáleném Borohrádku na Rychnovsku, kam dojela na jízdním kole poté, co v lese zabloudila. Paní poté skončila v péči rodiny a lékařů. 

O pár dní později její zmizení však opět řešila policie. Seniorka se tentokrát nevrátila z hub koncem září a rodina ji marně celou noc hledala po lesích. Policisté proto okamžitě v ranních hodinách, kdy se o případu dozvěděli, zorganizovali pátrací akci, do které se tentokrát zapojila téměř stovka osob, včetně strážníků Městské policie, kynologů, dobrovolných i profesionálních hasičů atd. Vzhledem k tomu, že policisté mimo jiné disponovali také fotografií pohřešované, podařilo se jim společně se strážníky, zejména pak díky ochotné spolupráci s veřejností, seniorku v dopoledních hodinách vypátrat v prostoru Stříbrného rybníka na Hradecku. 

Poslední volající se obrátili na policii v posledních dnech. Na linku 158 zavolal muž (nar. 1949), že se ztratil v lese u Třebechovic pod Orebem. Do lokality proto vyjeli policisté, kteří muže v pořádku cca za hodinu našli. Dále na tísňovou linku zavolala žena, která vyjádřila obavy o svého manžela (nar. 1945), který se měl ztratit při sběru hub na Trutnovsku u Dvora Králové nad Labem. I tento příběh skončil šťastně, neboť se "ztracený manžel" sám brzy našel. 

Autor:  Policie ČR
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Srážky: přeháňky, Klenice
  Od 21.10.2017 10:50 do 12:55; na silnici 32 u obce Budčeves okres Jičín; nehoda; zvěř na vozovce; havarované vozidlo; střet OA se zvěří, bez zranění osob.
  Od 21.10.2017 10:35 do 12:40; v ulici Solnická v obci Dobruška okres Rychnov nad Kněžnou; nehoda; probíhá vyšetřování nehody; OA x chodec se zraněním. Na místě ZZS a PČR.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace