Zprávy15. března  2016 v 09:49  

Italové a Španělé se učí v Krkonošském národním parku jak chránit přírodu

Panorama Krkonoš - Foto: CC0 Public domain

Panorama KrkonošFoto: CC0 Public domain

V kanceláři mluvčího Správy parku ve Vrchlabí Radka Drahného je dost místa nejen na práci jako takovou a na různé propagační materiály, ale momentálně i pro dvě stážistky z jihu Evropy.

„Správa Krkonošského národního parku je členem různých mezinárodních institucí. Tedy i institucí sdružujících ochranářské organizace v rámci celé Evropy nebo i celého světa. Některé univerzity, které spolupracují s těmito institucemi, potom hledají možnost kam mohou své studenty vyslat na stáže, kde získají studenti praktickou znalost ochrany přírody a vlastně jak se management samotné ochrany přírody dělá," vysvětluje mluvčí Správy KRNAPu Radek Drahný. 

Italka Irene Lucchettaová je v Krkonoších na dva a Španělka Irene Maria Calvo Suarezová na tři měsíce. 

Čtěte také: Krkonošská Noemova archa zachraňuje vzácné horské rostliny

Jejich pobyt je financován z různých fondů, buď z Erasmu nebo z fondů daných univerzit. 

Obě především pozorují, co se kolem děje... 

„Jejich náplň spočívá především v tom, že nás stínují. Chodí s námi na naše pracovní akce, chodí na naše jednání, sledují co děláme my a zjišťují jak to děláme my tady," popisuje Radek Drahný s tím, že od stážistů pochopitelně nemůže chtít, aby se tak rychle naučili česky. 

„Ta jazyková bariéra je složitá věc. Naším pracovním komunikačním jazykem je angličtina, ale studenti, kteří k nám jezdí, mívají různou znalost tohoto jazyka. Když je to slabší znalost angličtiny, tak to pak působí trochu komplikace," říká Radek Drahný. 

Nejstarší naučná stezka v Krkonoších nabízí krásné pohledy - Foto: Jiřina Mužíková

I když se občas drobné komunikační potíže objeví, obě stážistky fungují tak, jak se od nich očekává. Pomáhají, učí se a poznávají. 

Irene Suarezová, která pochází z jihošpanělské Cordoby, třeba na krkonošských hřebenech poprvé v životě viděla takové množství sněhu: „Lidé se tu o přírodu hodně starají a málo ji znečišťují. Ve Španělsku to sice platí také, ale asi v menší míře než u vás. A je tu hodně rozdílné klima. Jsem z jihu Španělska a vlastně jsem v životě pořádně neviděla na vlastní oči sníh. A tady je ho tolik." 

Vedle toho, že se učí zahraniční stážisté, přináší jejich pobyt v Krkonoších zajímavé poznatky i správcům KRNAPu, říká Radek Drahný: „Je pro nás cenné, když nám oni řeknou jak vědí, že se daná situace řeší u nich. Když nám řeknou jak ochranu přírody dělají kolegové v jejich zemi." 

Rozdíly jsou prý především v legislativě, charakteru parků a podmínkách, přesto si obě strany mají co říct. 

Autor:  Tomáš Lörincz  (lcz)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/35, část obce Kometa, Kbelnice, okr. Jičín, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 23.10.2017 08:00 Do 15.12.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/35 (po polovinách) ...
  D11, mezi km 78,05 a 77.8, ve směru Praha, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 23.10.2017 08:00 Do 23.10.2017 11:00, Pozor!, Údržba a opravy svodidel, zdroj: ŘSD
  D11, mezi km 63.5 a 59.5, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 23.10.2017 08:00 Do 23.10.2017 10:00, Pozor!, Prohlídky a měření, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace