Zprávy26. dubna  2017 v 11:30  

Jak jsou na tom ovocnáři a zelináři v Královéhradeckém kraji po dubnových mrazech?

Kvetoucí strom - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Kvetoucí stromFoto: Fotobanka Stock.xchng

Čeští ovocnáři zatím neznají přesné škody, které způsobily noční mrazy. Ovocnářská unie ale už teď ví, že teploty pod nulou poškodily meruňky a broskve a částečně výsadby třešní a hrušní. U jabloní hrozí, že předpovídaný vývoj počasí neumožní včelám a jiným opylovačům opylit květy. Naopak zelinářům v Královéhradeckém kraji zatím dubnové počasí velké problémy nedělá.

„Dá se říci, že jsme právě po odkvetu meruněk a broskvoní. V této fázi nám na Moravě dokvétají třešně, kverou nám švěstky. V Čechách jsou třesně dá se říci ještě v květu. V oblasti Čech ty jabloně jsou v zásedě úplně na počátku květu, nebo ještě nekvetou," popisuje současný stav předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík. Právě stromy po odkvětu jsou ohroženy nejvíce. 

Čtěte také: Ovocnáře trápí nedostatek pracovních sil. Do sadů tak často míří zahraniční dělníci

„Stačí třeba teplota již kolem -1 stupně k tomu, aby ty plůdky nestydly. Naopak ty ovocné druhy, které jsou v květu, to byl třeba případ u třešní v Čechách, zmrzly ty květy, které byly rozkvetlé, ale u toho stromu nikdy někvetou ve stejný moment všechny květy. Ta příroda jde postupně," doplňuje Martin Ludvík. 

I při sníženém počtu květů ale můžou mít ovocné stromy nakonec kvalitní úrodu
„Uvedu-li příklad, tak třeba u peckovin poškození květů kolem 80 až 90 procent, může stále znamenat ještě normální úrodu. Ta příroda s tím počítá u těch ranněji kvetoucích druhů je ta květní násada opravdu významně početně větší, než počet plodů, který mi pak potřebujeme k dobré úrodě," vysvětluje Martin Ludvík. 

Sklizeň mrkve (ilustrační foto) - Foto: Štěpánka Kadlečková

Zelináři v Královéhradeckém kraji oproti ovocnářům významný škody v souvislosti s mrazy nemají. Pěstitel Miroslav Hak z Hradce Králové zatím zaznamenal jen 2 mrazivé dny: „Přišly teploty na nějakých -3 stupnů Celsia. A jelikož my jsme v sázení ledového salátu, který je jediný v ohrožení, tak jsme my mrazy přežili díky závlaze a vodě, kterou jsme tomu dodali, aby ten mráz nenadělal takové škody." 

Jak dodává, je ještě před hlavní sezonou sázení cibule, košťálovin a dalších plodin: „Cibule, mrkev, tomu ty mrazy neuškodí. Takže pro nás to zatím nedělá velikánské škody. Ale je samozřejmě znát, že když přijde mráz, tak je opožděná klizeň. Zároveň se ty rostliny na určitou dobu zastaví v růstu, než se regenerují." 

Riziko mrazových škod bude u pěstitelů ovoce trvat i v květnu. Například v roce 2011 mezi 4. až 6. květnem mrazy částečně nebo úplně poničily asi 60 procent všech výsadeb v Česku. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 22.10.2017 18:05 do 20:05; v ulici Masarykovo náměstí v obci Nová Paka okres Jičín; nehoda; havárie OA, bez zranění.
  ulice K Sirkárně, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 10:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v délce cca 135 m. Příjezd pro obslužnost pozemků ...
  silnice III/3025, Martínkovice - Božanov, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 07:00 Do 05.11.2017 23:59, Jedná se úplnou uzavírku silnice č. III/302 5 v úseku od konce obce Martínkovice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace