Zprávy30. července  2017 v 10:30  

Jak vlastně žirafa spí? A proč má v tlamě dlouhého tmavého hada? Nebo to je jazyk?

Žirafa je nejvyšší ze všech suchozemských živočišných druhů - Foto: Blanka Malá

Žirafa je nejvyšší ze všech suchozemských živočišných druhůFoto: Blanka Malá

Je to sudokopytník, nejvyšší ze všech suchozemských živočišných druhů, jeho kopnutí dokáže usmrtit lvici nebo prorazit kapotu terénního vozu. A má nejraději akácie. Kdo je to? Kdo z vás odpověděl, že žirafa, odpověděl správně. Je to nejvyšší suchozemské zvíře, dosahuje velikosti až pět a půl metru a váží až 900 kilogramů.

Díky dlouhému jazyku, stavbě páteře a ohebným nohám dosáhne na velké množství potravy. Její dlouhý a tuhý jazyk jí umožňuje strhávat větvičky a listy z trnitých stromů. 

Konzumace potravy a pití zabere žirafě přibližně dvanáct hodin. Tato zvířata denně v přírodě spořádají 50 až 60 kg listů právě akácií. 

Web Safari - okno do světa zvířat

A jak takové velké stvoření spí? Tak na to se redaktorka Blanka Malá zeptala zooložky Ilony Kratochvílové. „Žirafy údajně spí 45 minut za 24 hodin a ještě to mají rozděleno na několik částí. Tady to nepozoroval ani nikdo z ošetřovatelů. Je to občas vidět u mláděte, že si dokáže jakoby zahnout ten krk dozadu podél těla a položí si hlavu na zadní kýtu. Žirafy jsou tak strašně ostražité, že je prakticky nevidíte mít zavřené oči. Vidíte to u unaveného mláděte. Takže vlastně spící žirafu my nevidíme." 

A v tlamě má žirafa dlouhého tmavého hada. Nebo to je jazyk? 

„Uvádí se, že žirafa má 40 centimetrů dlouhý jazyk. Takto zvláštně tmavě zbarvený. Prý kdyby měla žirafa růžový jazyk, tak si jej na slunci spálí. Jazyk je výrazně pigmentovaný a slouží k přitahování větciček. A pravda je, že když se žirafa natahuje pro poslední lísteček, tak to někdy vypadá, že tu větvičku obtáčí tmavý had," vysvětluje Ilona Kratochvílová. 

Žirafa je nejvyšší ze všech suchozemských živočišných druhů - Foto: Blanka Malá

Žirafy mají ve světě zvířat jediného příbuzného a to je pralesní žirafa okapi. Ta má ve srovnání s lebkou ještě delší jazyk, kterým si dosáhne až k oku. Skoro až k uchu. 

Co se vlastně děje s žirafým krkem, když se ohýbá a zase narovnává 

„Když se žirafa sehne, tak se vlastně její mozek ocitne dva metry pod jejím srdcem. Což je hodně velké rozpětí. Žirafa má takové vychytávky ve svých žilách a cévách. Jsou tam takové zvláštní chlopně, které působí jako přepážky a zpomalují tok krve. A na spodku lebky je rozšířené krevní řečiště, kam se ta krev rozlije, než se navalí do mozku. A když se žirafa prudce vztyčí, tak se jí nezamotá hlava, protože to funguje i naopak," usmívá se Ilona Kratochvílová. 

Autor:  Blanka Malá
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 21.8.2017 11:55 do 13:10; na silnici 16 v obci Ohařice okres Jičín; nehoda; havarované vozidlo; probíhá vyšetřování nehody; havárie OA do oplocení, bez zranění osob. Na místě PČR.
  ulice Dvorská, Hradec Králové, okr. Hradec Králové, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 22.08.2017 07:00 Do 03.09.2017 23:59, částečná uzavírka části ul. Dvorská v Hradci ...
  Od 21.8.2017 10:20 do 12:25; na silnici 305 u obce Albrechtice nad Orlicí okres Rychnov nad Kněžnou; vážná nehoda; převrácené vozidlo; probíhá vyšetřování nehody; havárie OA, se zraněním osob. Na místě ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace