Zprávy15. února  2017 v 13:45  

Jaké novinky čekají na stovky tisíc turistů, kteří letos opět zamíří do Adršpašských skal?

Skalní útvar Traťmistr v ledu - Foto: Beata Radoňová

Skalní útvar Traťmistr v leduFoto: Beata Radoňová

Rozpočet obce Adršpach je v letošním roce 34 milionů korun. Stejně jako v minulých letech je schodkový a to o sedm milionů. Chybějící částku ale obec vydělá, například z provozu parkoviště u skalního města. Ve skalách i letos očekávají stovky tisíc turistů. Ti nově snadněji zaparkují a najdou více veřejných WC.

„Toalety máme nějak rozjednané. Zaprvé musíme udělat stoprocentně rekonstrukci stávajících toalet, protože technicky nestačily. A pak jsme na CHKO projednávali vybudování nových toalet," říká nezávislý starosta Adršpachu Bohuslav Urban. 

Na nedostatečný počet záchodů si v poslední době stěžovalo stále více turistů a obec tak ještě letos nechá vybudovat nové toalety u vstupu do skal a plánuje i další, přímo na vyhlídkovém okruhu. Tam se původně uvažovalo pouze o chemických záchodech, nakonec ale budou klasické splachovací. 

Čtěte také: Jezero v Adršpašských skalách láká ke koupání. To je v něm však zakázané

„Ty by měly stát v místech, kde byly kdysi toalety pro zaměstnance skal. Bude to napojené na ČOVku," doplňuje Bohuslav Urban. 

Změna systému parkování by měla celý proces urychlit 

Návštěvníky skal dlouhodobě trápí také velmi složité parkování, v letních měsících se stává, že provoz musí regulovat policie. 

I to by se podle starosty Urbana mohlo zlepšit: „Změníme možná trošku systém vlastního parkování. Mělo by se to urychlit, takže bychom měli co nejvíc zkrátit případné fronty na komunikaci. Uvažujeme o tom, že budeme ty parkovací plochy otevírat současně, takže je budeme plnit ze dvou stran." 

Obec také ještě před začátkem hlavní sezóny postaví za zhruba šest milionů korun nové infocentrum. Turisté ho najdou hned za tím stávajícím. 

„Největší prostor by měl být kladen na to, aby návštěvníci měli co největší komfort v orientaci, v možnostech přístupu k internetu a další záležitosti, které potřebují k tomu, aby se mohli orientovat v Adršpachu," dodává Bohuslav Urban. 

Několik změn letos kromě turistů také zaznamenají místní obyvatelé 

Obec navíc s pomocí dotací chystá pro místní obyvatele nový chodník mezi horním a dolním Adršpachem. Za něj zaplatí patnáct milionů a dalších deset investuje do obnovy rybníku za zámkem. 

Autor:  Milan Baják
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/14, Bílý Újezd - Ještětice, okr. Rychnov nad Kněžnou, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 26.09.2017 07:00 Do 30.11.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 na území ...
  silnice III/32519, část obce Chloumek, Boháňka, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 00:00 Do 08.10.2017 23:59, Uzavírka na silnici III/32519 Jeřice - Chloumek, Objížďka - bez rozlišení: ...
  místní komunikace, Dobruška (okres Rychnov nad Kněžnou), uzavřeno, Od 22.09.2017 00:00 Do 23.09.2017 23:59, uzavírka: náměstí F. L. Věka, část ulice Solnická, část ulice Novoměstská, část ulice Opočenská ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace