Zprávy6. března  2017 v 13:45  

Jaký mají vliv kotlíkové dotace na ovzduší v obcích? To má zjistit měření vzduchu

Kouřící komín - Foto: Ladislav Bába

Kouřící komínFoto: Ladislav Bába

Ministerstvo životního prostředí chce zjistit, jaký dopad na ovzduší mají kotlíkové dotace. V osmi obcích proto zadalo měření, která zkoumají množství zplodin ze spalování tuhých paliv. Údaje pak úřad srovná s budoucími měřeními. Ta se budou dělat s další vlnou výměny kotlů. Kotlíkové dotace zatím v celé zemi využily 3 000 domácností. Časem by vyměněných kotlů mohlo být až 100 tisíc.

„Tady to je odběrové zařízení pro odběr imisí. Odebírá to vzduch z okolí pomocí čerpadla," Jan Komárek z Českého hydrometeorologického ústavu stojí vedle vzorkovačů na zahradě mateřské školy v Jablonném nad Orlicí. 

Čtěte také: Kotlíkové dotace v Královéhradeckém kraji. Připraveno je 94 milionů

Nerezové skříně vysoké zhruba metr přesívaly zdejší ovzduší dva měsíce topné sezóny. 

„Teď mám v ruce tubus s naprášenými filtry. Sítko je takové tmavě šedé. Původně bylo bílé. Takto to vypadá za 24 hodin," říká Jan Komárek. 

Odborníky zajímá nejen prach, ale také množství rakovinotvorných látek ve vzduchu 

„Jeden den to zkoumá benzo(a)pyren, druhý den čistě nanesený prach na filtr a třetí den těžké kovy. Nikl, kadmium, arzen a olovo," dodává Jan Komárek. 

Množství zplodin ze spalování pevných paliv v ovzduší se měřilo v osmi obcích v celé zemi 

Jednou z vytipovaných vesnic byla i Dolní Radechová na Náchodsku - tam se v rámci kotlíkové dotace vyměnilo 13 kotlů, říká nezávislý starosta Jan Michel: „Poslední dobou zjišťuji, že opět lidé přechází na tuhá paliva. Dřevo a uhlí. A proto nám určitě kotlíková dotace pomohla." 

Jan Komárek z Českého hydrometeorologického ústavu stojí vedle vzorkovačů na zahradě mateřské školy v Jablonném nad Orlicí - Foto: Jiří Fremuth

Jenže kvůli velkým emisím z dopravy, které by výsledky měření zkreslily, se v Radechové nakonec neměřilo. 

Důležitá pro výběr místa byla kvalita ovzduší, ale také potenciál budoucí výměny kotlů. V třítisícovém Jablonném jich zatím lidé vyměnili 16. 

„Hlavně když vjíždíte do města a sjíždíte z vrchních vesnic, tak vidíte na tom dolíku takový krásný černý opar," popisuje mi smogové dny ředitelka školky v Jablonném Lenka Prokopcová. Znečištěný vzduch se tady projevuje i na zdraví dětí. 

„Hůř se dýchá, děti jsou často nemocné. Zápaly plic, průdušky, bronchitidy. Už u malých dětí se to objevuje," doplňuje Lenka Prokopcová. 

Technici čistoty ovzduší se s přístroji na zahradu školky vrátí, až se ve městě při příští vlně dotací vymění další kotle. 

Autor:  Jiří Fremuth
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/14 (ulice Jiráskova), Rychnov nad Kněžnou, okr. Rychnov nad Kněžnou, práce na údržbě mostu, zúžené jízdní pruhy, Od 10.07.2017 08:00 Do 17.09.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 v ulici ...
  Od 29.7.2017 07:00 do 19:00; na silnici 284 v obci Miletín okres Jičín; trh; komunikace dočasně uzavřena; Svatojakubských trhů lidových řemesel.
  silnice III/28010, v katastru obce Sobotka, část obce Staňkova Lhota - v katastru obce Markvartice, část obce Rakov, okr. Jičín, uzavřeno, práce na silnici, Od 06.07.2017 13:36 Do 05.11.2017 20:00, rekonstrukce ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace