Zprávy13. května  2016 v 09:30  

Jedna dvě, klíště jde, klíště si jde pro tebe. Nebezpečí na váš číhá v trávě i v lese

Klíště vám může hodně znepříjemnit život - Foto: Ondřej Hajdušek

Klíště vám může hodně znepříjemnit životFoto: Ondřej Hajdušek

S teplým počasím se i zvyšuje aktivita klíšťat. Český hydrometeorologický ústav proto vydává předpověď jejich aktivity - ta se v posledních dnech pohybovala na nejvyšších stupních, což znamená, že riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem je velmi vysoké.

„Máme celkem deset stupňů aktivity klíšťat. Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem," říká Michaela Valachová z Českého hydrometeorologického ústavu, který dvakrát týdně vydává předpověď pro aktivitu klíšťat. 

„V sobotu a neděli máme stupeň číslo 8. To je velké riziko. V pátek a pondělí stupeň číslo 9, co už patří k nejvyšším rizikům," říká Michaela Valachová. 

Čtěte také: Klíšťata si letos pospíšila a koušou. V kraji už evidují 6 případů boreliózy

Že se aktivita klíšťat zvyšuje, potvrzuje i Veronika Krejčí z krajské hygienické stanice královéhradeckého kraje: „Aktuálně evidujeme 12 případů onemocnění lymskou boreliózou a 1 onemocnění klíšťovou encefalitidou. Za celý rok 2015 jsme měli nahlášeno 7 případů klíšťové encefalitidy a 194 případů onemocnění lymskou boreliózou." 

Tato čísla z celorepublikového průměru nijak nevybočují. 

Klíšťová encefalitida a lymeská borelióza - Foto:  Český rozhlas

Královéhradecký kraj totiž patří k oblastem, kde je výskyt lymské boreliózy i klíšťové encefalitidy spíš pod celorepublikovým průměrem. 

Podle Veroniky Krejčí je nejlepší ochranou prevence: „Nejrizikovější jsou smíšené a listnaté lesy. Dál porosty kolem řek zhruba do výšky jednoho metru. Dřív se udávalo, že v nadmořské výšce nad 800 metrů je poměrně bezpečně. Ale dnes se už klíšťata vyskytují i v nadmořských výškých 1 500 i více metrů. Ale není to sdamozřejmě tak masový výskyt jak v nížinách." 

Hygienici zvýšený výskyt klíšťat v letošním roce ale nepředpokládají - i kvůli extrémně suchým měsícům z léta a podzimu loňského roku. 

Nemocnost klíšťovou encefalitidou 1971 - 2012 - Foto:  Státní zdravotní ústav

Autor:  Josef Ženatý

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Srážky: přeháňky, Vamberk
  ulice K Sirkárně, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 08:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v délce cca 135 m. Příjezd pro obslužnost pozemků ...
  silnice I/35, část obce Kometa, Kbelnice, okr. Jičín, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 23.10.2017 08:00 Do 15.12.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/35 (po polovinách) ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace