Zprávy25. října  2014 v 13:19  

Kapucíni dostali šanci zažádat v restituci o bývalý klášter v Opočně, darovali by ho městu

Kapucínský klášter v Opočně - Foto:  Wikipedia Commons

Kapucínský klášter v OpočněFoto:  Wikipedia Commons

Řád kapucínů má šanci získat v restituci bývalý klášter v Opočně. Rychnovský soud totiž určil, že jeho majitelem je stát, a nikoli Královéhradecký kraj. Ten ho od státu získal v roce 2002 a právě to napadla žalující strana. Podle ní tehdy areál podléhal takzvanému blokačnímu paragrafu a jeho převod tak byl protizákonný.

„Soud v tomto sporu musel vzít v potaz ne výslovné znění zákona, ale jeho smysl. A smysl toho ustanovení je dát církvím příležitost ucházet se o svůj majetek v restitučním řízení,“ zdůvodnil své rozhodnutí soudce Michal Strnad. 

Královéhradecký kraj s tím nesouhlasí. Až jeho rada rozhodne, jestli se odvolá. Pokud ale krajský soud rozsudek toho okresního potvrdí, krajský úřad se bude soudit dál, tentokrát o peníze, které do areálu investoval. 

 

O budoucnosti opočenského kláštera natáčela redaktorka Kristýna Štanderová

Vložit na svůj web

„Jisté je jedno, pokud bychom tento majetek vraceli státu, budeme soudně žádat o náklady, které jsme vložili za celá léta do údržby tohoto majetku,“ říká krajský radní Josef Dvořák z ČSSD. 

Kapucíni teď musejí počkat, až bude rozsudek rychnovského soud pravomocný. Pak mají rok na to, aby o bývalý klášter zažádali v restituci. Už předem ale sepsali darovací smlouvu městu Opočno. 

Ne sklad, ani lunapark 

Podle starosty Štěpána Jelínka ze Sdružení Opočno ještě vůbec není jasné, jak konkrétně by město areál využilo: 

„Tím se bude zabývat až budoucí zastupitelstvo, pokud to dopadne. Tady jde spíše o to, že to jsou dva hektary pozemků v centru města, nádherný areál a budova památkově chráněná. My jsme chtěli mít pouze vliv na to, co se bude v areálu dít, že tam nebude sklad nebezpečného odpadu, lunapark nebo cokoli jiného. Aby ten objekt sloužil k tomu, k čemu si myslíme, že by měl sloužit – ke kulturním a duchovním účelům nebo něčemu takovému.“ 

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových poslal Českému rozhlasu pouze krátké vyjádření ve smyslu, že se nejdřív musí seznámit s písemným vyhotovením rozsudku, než přijme nějaké stanovisko.  

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 22.8.2017 11:15 do 13:20; v ulici Na drahách v obci Hronov okres Náchod; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.
  silnice III/3003, II/501, II/300, Hořice, okr. Jičín, uzavřeno, sportovní akce, Od 26.08.2017 07:00 Do 27.08.2017 20:00, Úplná uzavírka silnic II/300; II/501 a III/3003. (okruh 300 zatáček Gustava Havla ...
  D11, mezi km 62.4 a 59.1, ve směru Praha, práce údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 22.08.2017 08:00 Do 22.08.2017 17:00, , údržba a opravy podzemních kabelových vedení, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace