Zprávy25. října  2014 v 13:19  

Kapucíni dostali šanci zažádat v restituci o bývalý klášter v Opočně, darovali by ho městu

Kapucínský klášter v Opočně - Foto:  Wikipedia Commons

Kapucínský klášter v OpočněFoto:  Wikipedia Commons

Řád kapucínů má šanci získat v restituci bývalý klášter v Opočně. Rychnovský soud totiž určil, že jeho majitelem je stát, a nikoli Královéhradecký kraj. Ten ho od státu získal v roce 2002 a právě to napadla žalující strana. Podle ní tehdy areál podléhal takzvanému blokačnímu paragrafu a jeho převod tak byl protizákonný.

„Soud v tomto sporu musel vzít v potaz ne výslovné znění zákona, ale jeho smysl. A smysl toho ustanovení je dát církvím příležitost ucházet se o svůj majetek v restitučním řízení,“ zdůvodnil své rozhodnutí soudce Michal Strnad. 

Královéhradecký kraj s tím nesouhlasí. Až jeho rada rozhodne, jestli se odvolá. Pokud ale krajský soud rozsudek toho okresního potvrdí, krajský úřad se bude soudit dál, tentokrát o peníze, které do areálu investoval. 

 

O budoucnosti opočenského kláštera natáčela redaktorka Kristýna Štanderová

Vložit na svůj web

„Jisté je jedno, pokud bychom tento majetek vraceli státu, budeme soudně žádat o náklady, které jsme vložili za celá léta do údržby tohoto majetku,“ říká krajský radní Josef Dvořák z ČSSD. 

Kapucíni teď musejí počkat, až bude rozsudek rychnovského soud pravomocný. Pak mají rok na to, aby o bývalý klášter zažádali v restituci. Už předem ale sepsali darovací smlouvu městu Opočno. 

Ne sklad, ani lunapark 

Podle starosty Štěpána Jelínka ze Sdružení Opočno ještě vůbec není jasné, jak konkrétně by město areál využilo: 

„Tím se bude zabývat až budoucí zastupitelstvo, pokud to dopadne. Tady jde spíše o to, že to jsou dva hektary pozemků v centru města, nádherný areál a budova památkově chráněná. My jsme chtěli mít pouze vliv na to, co se bude v areálu dít, že tam nebude sklad nebezpečného odpadu, lunapark nebo cokoli jiného. Aby ten objekt sloužil k tomu, k čemu si myslíme, že by měl sloužit – ke kulturním a duchovním účelům nebo něčemu takovému.“ 

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových poslal Českému rozhlasu pouze krátké vyjádření ve smyslu, že se nejdřív musí seznámit s písemným vyhotovením rozsudku, než přijme nějaké stanovisko.  

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  ulice 28. října, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 16.10.2017 12:00 Do 15.12.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení: ulice Rašínova - ulice 28. října, Vydal: Městský úřad ...
  silnice I/14, Mladé Buky, okr. Trutnov, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 17.10.2017 10:00 Do 15.12.2017 23:59, Částečná uzavírka silnice I/14 na území městyse Mladé Buky, polovina ...
  silnice III/32519, Chloumek - Votuz, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 16.10.2017 09:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka na silnici III/32519 Jeřice - Chloumek, Vydal: Městský úřad ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace