Zprávy23. března  2016 v 09:40  

Klíšťata si letos pospíšila a koušou. V Královéhradeckém kraji už evidují 6 případů boreliózy

Klíště pod elektronovým mikroskopem - Foto:  medicineatyale.org

Klíště pod elektronovým mikroskopemFoto:  medicineatyale.org

S teplým počasím se začínají objevovat i sezónní onemocnění. Například ta, která přenáší hmyz nebo klíšťata. Těm navíc pomohla i relativně teplá zima a hygienici v Královéhradeckém kraji už teď registrují několik případů lymské borelioźy. Situace by ale vážná být neměla.

S postupným oteplováním se v posledních dnech začíná zvyšovat i aktivita klíšťat. Dokonce už jsou první letošní případy onemocnění boreliózou. 

Čtěte také: Doc. MUDr. Rastislav Maďar a klíšťová encefalitida - popis, příznaky a léčba

„V letošním roce zatím evidujeme šest případů onemocnění lymskou borelioźou. Pokud jde o klíšťovou encefalitidu, tak zatím žádný případ evidovaný nemáme," říká Veronika Krejčí z krajské hygienické stanice v Hradci Králové. 

„Klíšťata se prostě vyskytují čím dál dříve.“
Veronika Krejčí, Krajská hygienická stanice Hradec Králové

Jestli bude letos klíšťat víc, je prý těžké odhadnout, záleží to totiž na počasí. 

„Ten vrchol bývá červen, nebo pak září. Záleží na počasí. Když je hodně sucho, tak se tolik předpokládat nedá ten větší výskyt. Ale pokud je vlhčeji, tak potom ano. Ta klíšťata se prostě vyskytují čím dál dříve. Obecně se udává jejich aktivita od dubna do listopadu," doplňuje Veronika Krejčí. 

Klíšťata se v posledních letech objevují na celém území královéhradeckého kraje, a to i polohách nad dvanáct set metrů nad mořem. 

Klíšťová encefalitida a Lymská borelióza - Foto:  Český rozhlas

Podle Pavla Kosiny z očkovacího centra královéhradecké fakultní nemocnice to může být jeden důvodů, proč se nechává očkovat stále více lidí. 

„Evidujeme mírný nárůst zájemců o očkování a myslím, že to odpovídá i celorepublikovým datům. Počátkem teplejšího lidé si uvědomují objevující se nebezpečí spojené s onemocněním přenášeným klíšťaty," říká Pavel Kosina. 

Podle Veroniky Krejčí ale Královéhradecký kraj z republikového průměru nakažených nevybočuje: „U klíšťové encefalitidy patří náš kraj dlouhodobě k těm nejméně postiženým. V loňském roce jsme konkrétně měli nahlášeno 7 případů. Pokud jde o lymskou boreliózu, tam je ta situace srovnatelná s okolními regiony. Konkrétně to bylo v loňském roce 194 případů onemocnění." 

Klíšťatům prý sice mírné zimy vyhovují, ale s ohledem na sucho, které Královéhradecký kraj sužovalo minulý rok v létě a na podzim, hygienici letos dramaticky zvýšený výskyt klíšťat nepředpokládají. 

Očkování. Ilustrační foto - Foto: Fotobanka  Stock Exchange

Autor:  Josef Ženatý
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/11, Hradec Králové, okr. Hradec Králové, práce na silnici, odbočovací pruh uzavřen, Od 16.11.2016 07:00 Do 18.09.2017 23:59, částečná uzavírka silnice - spojovací větve v okružní křižovatce ...
  silnice I/11 (ulice Rudé armády), Doudleby nad Orlicí, okr. Rychnov nad Kněžnou, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 14.11.2016 07:00 Do 16.12.2016 23:59, částečná uzavírka ...
  silnice I/11, Týniště nad Orlicí, okr. Rychnov nad Kněžnou, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 14.11.2016 07:00 Do 16.12.2016 23:59, částečná uzavírka silnice (po polovinách ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace