Zprávy1. září  2015 v 09:00  

Krkonošská Noemova archa zachraňuje vzácné horské rostliny

Semena - Foto: Fotobanka Pixabay

SemenaFoto: Fotobanka Pixabay

Desítkám rostlin v Krkonoších hrozí vyhynutí. Botanici z Krkonošského národního parku se proto jejich existenci snaží pojistit. Jak? Sbírají a čistí semena a vkládají je do mrazáku, nebo-li genobanky. Při sběru semen vzácných rostlin byla i naše reportérka Kateřina Kohoutová.

Kdyby horská květena vyhynula, ochranáři sáhnou do genetické banky ohrožených rostlinných druhů. 

V mrazicích boxech totiž semena vydrží až půlstoletí. 

V genobance jsou tak uloženy desítky tisíc semen. 

Botanici navíc zásoby stále doplňují a pro nová semena do Krkonoš vyrážejí právě v těchto dnech. 

Čtěte také: Česko zatím nepřispělo na Globální úložiště semen, jak se zavázalo

Právě jsem s Ludmilou Harčarikovou ze správy Krkonošského národního parku dorazila do Pece pod Sněžkou. 

Náš dnešní cíl je jasný, budeme sbírat semena ohrožených druhů našich rostlin. Konkrétně nejlepší populaci zvonku českého, který roste jen v České republice a dá se říci, že jen v Krkonoších. 

Zvonek český má tobolky a v těch jsou maličká semínka. Sebraná tobolky dává Ludmila Harčariková opatrně do papírového pytlíku. 

"Pro uložení v genetických bankách je zapotřebí minimálně tisíc semen. Ideální by bylo tak 10 000 semínek, ale to se málokdy povede nasbírat", říká Ludmila Harčariková. 

Semena - Foto: Fotobanka Pixabay

Máme nasbíráno, sáček je plný semen a vracíme se zpátky do Vrchlabí. tady se musí semínka vyčistit, což je strašně titěrná a zdlouhavá práce. 

"Podáme si sítko, zaklepeme a máme hrubé nečistoty pryč. Pomůžeme si lupou, protože od toho hodně bolí oči, semínka jsou velmi malá, vezmeme si pinzetu a musíme napočítat 200 semínek na testy klíčivosti, potom další, které se ještě dosuší a potom půjdou do mrazáku", vysvětluje Ludmila Harčariková. 

Semena - Foto: Fotobanka Pixabay

SemenaFoto: Fotobanka Pixabay

Rostlin, jak ohrožených tak vzácných, je po celých Krkonoších spousta. Kolik jich je vlastně už v genobance? 

"Máme ve dvou sbírkách přes 400 vzorků celkem 120 druhů uložených v mrazáku. Z toho je 70 druhů, které jsou ohroženy", říká Ludmila Harčariková a dodává: 

"Část těch ohrožených druhů je endemická, to znamená že je najdeme jen tady v Krkonoších a kdyby vyhynuly, tak zmizí definitivně na celém světě. My dáváme do genobanky především ty ohrožené druhy, kdyby se s nimi něco stalo, tak abychom je mohly vrátit zpátky do přírody", usmívá se Ludmila Harčariková. 

Botanici plánují semena sbírat ještě několik týdnů. 


Zvětšit mapu
Autor:  Kateřina Kohoutová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  D11, mezi km 78,05 a 77.8, ve směru Praha, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 23.10.2017 08:00 Do 23.10.2017 11:00, Pozor!, Údržba a opravy svodidel, zdroj: ŘSD
  D11, mezi km 63.5 a 59.5, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 23.10.2017 08:00 Do 23.10.2017 10:00, Pozor!, Prohlídky a měření, zdroj: ŘSD
  D11, mezi km 63.5 a 59.5, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 23.10.2017 10:00 Do 23.10.2017 11:30, Pozor!, Prohlídky a měření, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace