Zprávy10. září  2017 v 10:16  

Léčivou zahradu najdete v centru Hradce Králové. Načerpáte v ní síly a ještě se mnoho dozvíte

Léčivou zahradu najdete v centru Hradce Králové. Načerpáte v ní nové síly a ještě se mnoho dozvíte - Foto: Romana Pacáková

Léčivou zahradu najdete v centru Hradce Králové. Načerpáte v ní nové síly a ještě se mnoho dozvíteFoto: Romana Pacáková

Nevšední tip na výlet máme pro vás, kteří se rádi procházíte po parcích a kvetoucích zahradách a při tom se rádi také něco zajímavého dozvíte. Redaktorka Romana Pacáková byla opravdu velmi a mile překvapena, když vystoupila z auta téměř v centru Hradce Králové, u brány veliké zahrady, o jejíž existenci až donedávna neměla tušení. Čekala tam na ni Ing. Anežka Chlebková, vedoucí této unikátní zahrady, aby ji provedla.

Zahradu léčivých rostlin najdete v centru Hradce Králové nedaleko koupaliště Flošna a budovy Farmaceutické Fakulty Univerzity Karlovy, v Botanické ulici. Je volně přístupná od dubna do konce října i o víkendech a svátcích. A pokud byste chtěli prohlídku vzít důkladně a opravdu se něco dozvědět, na webových stránkách zahrady najdete kontakt na vedoucí - Ing. Anežku Chlebkovou, která vás ráda po dohodě provede osobně. 

Čtěte také: Jak si připravit bylinkový čaj? Chybou je louhovat velké množství příliš dlouho

Zahrada léčivých rostlin je účelovým zařízením Farmaceutické fakulty UK. Zabezpečuje pěstování léčivých rostlin pro pedagogické a výzkumné účely. Zabývá se i sběrem semen léčivek pro mezinárodní výměnu semen. K této činnosti je vydáván takzvaný Index seminum. 

Léčivou zahradu najdete v centru Hradce Králové. Načerpáte v ní nové síly a ještě se mnoho dozvíte - Foto: Romana Pacáková

Ve spolupráci s katedrou farmaceutické botaniky a katedrou farmakognozie zajišťuje podmínky pro praktickou část výuky předmětů: Farmaceutická botanika, Produkce léčivých rostlin, Poznávání léčivých rostlin, Toxikologie, Klinická a forenzní analýza toxických látek. Na tomto středisku jsou také zpracovávány diplomové práce v rámci pětiletého studijního magisterského programu Farmacie. 

Zahrada je stále ve výstavbě 

Od roku 1992 je samostatným pracovištěm při Farmaceutické fakultě UK. Celková plocha je 2,5 ha (pěstební plocha, zastavěná plocha, vodní plochy a komunikace). 

V zahradě se můžete jen tak projít a odpočívat a nebo se vydat po Naučné stezce farmacie 

Stezka má 13 zastavení a seznámí vás s jednotlivými vědními oblastmi farmacie. Vzhledem k tomu, že veškeré léčení má v podstatě svůj začátek v přírodě a v přírodních produktech - nejčastěji v léčivých rostlinách - má umístění tohoto naučného cyklu právě na botanické zahradě své hluboké opodstatnění. 

Léčivou zahradu najdete v centru Hradce Králové. Načerpáte v ní nové síly a ještě se mnoho dozvíte - Foto: Romana Pacáková

Léčivou zahradu najdete v centru Hradce Králové. Načerpáte v ní nové síly a ještě se mnoho dozvíteFoto: Romana Pacáková

Je zde ukázáno, které rostliny jsou stále významné, které poskytly své obsahové látky chemikům pro další úpravy účinných substancí, jaké přírodní produkty jsou nezbytné pro tvorbu jednotlivých lékových forem a pozorný „pochůzkář" zde může získat spoustu dalších znalostí a souvislostí. Speciální tabule je věnována i tropickým léčivým rostlinám a je umístěna tam, kam patří - do našeho sbírkového skleníku, kde tyto speciální léčivé rostliny či koření můžete také najít a prohlédnout si ho. 

Zkrátka, návštěvníci Zahrady léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK zde mohou nejen relaxovat v příjemných zákoutích, ale mohou se i poučit, mohou poučit své děti, strávit zde část své odpolední procházky a ještě se něco dozvědět. 

Zahrada léčivých rostlin je pro veřejnost otevřena (vstup je zdarma) od dubna do října každý pracovní den do 16 hodin a v sobotu a v neděli dopoledne. 

Budeme rádi, když léčivou zahradu navštívíte. 

Autor:  Romana Pacáková  (pac)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  místní komunikace, část obce Votuz - silnice III/32519, část obce Chloumek, Boháňka, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 00:00 Do 08.10.2017 23:59, Uzavírka na silnici III/32519 ...
  silnice III/28512 (ulice Brdce), v katastru obce Jaroměř, okr. Náchod, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 11.09.2017 00:00 Do 22.09.2017 23:59, část silnice III/285 12 v Jaroměři - Brdce - v úseku od ...
  ulice Vrchovinská, Nová Paka, okr. Jičín, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 19.09.2017 00:00 Do 30.11.2017 23:59, úplná uzavírka místní komunikace ulice Vrchovinská v Nové Pace, Vydal: Městský ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace