Zprávy15. července  2017 v 09:30  

Levhart Arkis je cennou posilou šelmince v ZOO Dvůr Králové nad Labem

Levhart Arkis je cennou posilou šelmince v ZOO Dvůr Králové nad Labem - Foto: Zoo Dvůr Králové

Levhart Arkis je cennou posilou šelmince v ZOO Dvůr Králové nad LabemFoto: Zoo Dvůr Králové

Pochutná si na hovězím mase, nepohrdne slepičkou ani hlodavcem. Arkis je nový samec levharta perského. Levharti žijí v Africe i v Asii a jejich největším nepřítelem je lovec. Za atraktivní kožešinou se ale často skrývá smrt této elegantní šelmy.

Leharti jsou samotářská zvířata. Pokud byste chtěli vidět celou skupinu venku, zdržte se v královédvorské ZOO do podvečerních hodin. Vyplatí se to! 

Areálem prochází méně lidí, je tam větší klid a je to čas, kdy tato zvířata opouštějí úkryty a vydávají se za potravou. 

Arkise a jeho dvě samičky vám představí zooložka Gabriela Linhart a reportérka Dana Voňková. 

Čtěte také: Česko - francouzská gepardí rodina se rozrostla o dvě mláďata

Levhart je statná kočkovitá šelma s velkou hlavou, středně dlouhými končetinami a dlouhým ocasem. Podobá se jaguárovi, který je však robustnější. 

Jako jedna z mála velkých kočkovitých šelem se zdržuje často v korunách stromů, kam si vynáší kořist a ukrývá si ji tam před dalšími predátory, například před lvy a hyenami. 

Web Safari - okno do světa zvířat

Má velkou sílu a je schopen vytáhnout na strom zvíře podstatně těžší, než je on sám. Jeho kořistí se mohou stát antilopy, gazely, divoké ovce, kozy nebo prasata. 

Levhart Arkis je cennou posilou šelmince v ZOO Dvůr Králové nad Labem - Foto: Zoo Dvůr Králové

Na vyhlédnutou oběť útočí ze zálohy a z co nejkratší vzdálenosti. Občas si na kořist počíhá i na stromě. Prchající oběť málokdy pronásleduje na delší vzdálenost. Krátkodobě je schopen běžet rychlostí okolo 60 km/h. 

Je to samotářské zvíře. Pokud jsou pozorovány skupinky levhartů pohromadě, jde téměř vždy o samici s mláďaty nebo o pár v době páření. 

Jedná se spíše o nočního živočicha.Velkou část dne tráví odpočinkem, mezi jeho nepřátele a konkurenty patří lvi, hyeny, tygři, psi hyenoví,vlci a paviáni. 

Levhart symbolizoval sílu, divokost, eleganci a lstivost. Je jedním z heraldických zvířat, objevuje se na některých státních znacích. Spolu se lvy a tygry se právě levharti nejčastěji stávají lidožrouty. Žijí v Africe i v Asii.V některých zemích byli levharti vyhubeni. 

Levhart Arkis je cennou posilou šelmince v ZOO Dvůr Králové nad Labem - Foto: Zoo Dvůr Králové

Autor:  Dana Voňková, Andrea Jiroušová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/14, Bílý Újezd - Ještětice, okr. Rychnov nad Kněžnou, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 26.09.2017 07:00 Do 30.11.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 na území ...
  silnice III/32519, část obce Chloumek, Boháňka, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 00:00 Do 08.10.2017 23:59, Uzavírka na silnici III/32519 Jeřice - Chloumek, Objížďka - bez rozlišení: ...
  ulice Zámostí, Hradec Králové, okr. Hradec Králové, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 00:00 Do 29.09.2017 23:59, úplná uzavírka části ul. Zámostí, Hradec Králové, Vydal: Magistrát města ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace