Zprávy1. října  2017 v 09:45  

Loutky hrají ve Smiřicích nepřetržitě od roku 1926. Kašpárek dál přináší radost a úsměvy

Blanka Malá a Kašpárek - Foto: Blanka Malá

Blanka Malá a KašpárekFoto: Blanka Malá

Každý z nás určitě alespoň jednou navštívil loutkové divadlo. Ať už jako dítě, nebo jako rodič doprovázející svou ratolest. Loutky ají u nás svou tradici a ve východních Čechách je i jedno loutkové divadlo, které hraje nepřetržitě už roku 1926. Najdete ho ve Smiřicích, kde je nejstarším sdružením ve městě. A i když několikrát změnilo svého zřizovatele i místo svých představení, stále má své věrné diváky.

Divadlo hraje s oblíbenými marionetami, ale i s maňásky. Na jeho repertoáru najdete především klasické pohádky, ale i další loutkové hry, které si členové, pro své inscenace, zpravidla upravují. Často v nich nechybí dětmi velmi oblíbený Kašpárek. 

Před začátkem nové divadelní sezóny se do Smiřic, vypravila s mikrofonem redaktorka Blanka Malá. Přivítal ji vodič Kašpárka a zároveň principál divadla, Jan Suchánek. 

Čtěte také: „Nikdy není pozdě začít si hrát," tvrdí čerstvý držitel Thálie Jiří Vyšohlíd

Z kroniky je patrné, že v roce 1884 nebo 1885 pořádal zpěvácký spolek Hanka výlet do Sendražic. Tam mladý smiřický učitel Štěrba a malíř pokojů Janko zahráli bramborové divadélko. A právě toto představení považuje kronikář Loutkového divadla Smiřice za první impuls k založení loukového divadla ve Smiřicích. 

Principál loutkového divadla ve Smiřicích Jan Suchánek spolu s Kašpárkem - Foto: Blanka Malá

Kašpárek (z německého Kasperle) je především v německé loutkové tradici komická postava kašpárkového divadla. Kašpárek se na scéně poprvé objevil díky Johannu Josephu Laroche na konci 18. století. Českou verzi kašpárka pak přivedl na svět Matěj Kopecký, představitel národního obrození. 

Křišťálový lustr, který visí v hledišti loutkového divadla, je lustr, se jako jedna z mála věcí po Malburgových dochoval. - Foto: Blanka Malá

Křišťálový lustr, který visí v hledišti loutkového divadla, je lustr, se jako jedna z mála věcí po Malburgových dochoval.Foto: Blanka Malá

Úkolem Kašpárka je během představení udržovat kontakt s divákem. Často vstupuje do děje a reaguje na bezprostřední chování publika. Důležitou úlohu hraje při výkladu děje a objasňování souvislostí. Kašpárek se stal symbolem veselého a chytrého hrdiny, který si dovede poradit v každé situaci. 

V české loutkové tradici byl předchůdcem Kašpárka Pimprle. 

Divadlo sídlí ve Smiřicích v Malburgově vile, která je jednou z budov, kterou navštívíme v našem nedělním cyklu Slavné domy. Dr. Oldřich Malburg byl židovský průmyslník a lidumil, majitel smiřického lihovaru a továrny na likéry. 

Křišťálový lustr, který visí v hledišti loutkového divadla, je lustr, se jako jedna z mála věcí po Malburgových dochoval. Ale tenkrát byl umístěný v jídelně. 

Loutkové divadlo ve Smiřicích najdete na hlavní, Palackého ulici, v budově Domu dětí a mládeže, jen si 15 metrů od známé zámecké kaple. Na protilehlém parkovišti se dá i dobře zaparkovat. 

Související weby

Loutkové divadlo Smiřice

Do Smiřic se ale pohodlně dostanete i vlakem, městečko leží na poloviční trase Hradec Králové - Jaroměř. 

Kašpárek a rozhlasový mikrofon - Foto: Blanka Malá

Autor:  Blanka Malá
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Viditelnost: snížená viditelnost na méně než 50 m, Klenice
  ulice K Sirkárně, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 10:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v délce cca 135 m. Příjezd pro obslužnost pozemků ...
  silnice III/3025, Martínkovice - Božanov, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 07:00 Do 05.11.2017 23:59, Jedná se úplnou uzavírku silnice č. III/302 5 v úseku od konce obce Martínkovice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace