Zprávy13. června  2017 v 14:30  

Máte poprvé možnost projíždět se mezi volně vypuštěnými žirafami v safari ZOO Dvůr Králové

Máte poprvé možnost projíždět se mezi volně vypuštěnými žirafami v safari ZOO Dvůr Králové - Foto: Jakub Labský

Máte poprvé možnost projíždět se mezi volně vypuštěnými žirafami v safari ZOO Dvůr KrálovéFoto: Jakub Labský

Jedinečný zážitek si mohou nově dopřát návštěvníci ZOO Dvůr Králové při vyjížďce do safari. V úterý tam byli přesunuti dva žirafí samci a lidé tak mají poprvé možnost projíždět se mezi volně vypuštěnými žirafami. Ty jsou umístěny v části nazývající se Serengeti společně se stády zeber, pakoňů a antilop.

Stěhování začalo už v pět hodin ráno, aby byl co nejméně narušen provoz safari. 

„Jako prvního jsme přepravili samce žirafy Rothschildovy Micka, který byl zpočátku poněkud nesmělejší a trvalo mu více než hodinu, než se dobrovolně rozhodl přesunout ze stáje do přepravního boxu. Bazylovi, samci žirafy síťované, se to poté podařilo o půlhodiny rychleji,“ popisuje zoolog Luděk Čulík. 

Web Safari - okno do světa zvířat

Celou akci zvládl zkušený tým dvorských ošetřovatelů a zoologů během tří hodin. 

První kroky obou samců na safari dopadly dobře 

„Zvířata se zatím zdržují na jednom místě, domníváme se ale, že jakmile získají větší jistotu, budou využívat celý prostor Serengeti,“ dodává Luděk Čulík. Samci doposud chodili na hlavní sezonu společně do velkého výběhu v Safari kempu. Přes zimu pak byli umístěni v zázemí zoo, kam se po ukončení provozu safari na přelomu září a října opět vrátí. 

Máte poprvé možnost projíždět se mezi volně vypuštěnými žirafami v safari ZOO Dvůr Králové - Foto: Jakub Labský

„Žirafa je jedním z mála zvířat, která se na člověka dívají skutečně spatra. A je to vůbec poprvé, co mohou návštěvníci safari pozorovat tyto dlouhokrké Afričany na rozlehlých pláních z okna svého auta,“ říká ředitel zoo Přemysl Rabas a dodává, že žirafy sice v prostoru safari už kdysi byly, nikdy ne však na volno jako v současnosti. 

Dvorské safari, jediné svého druhu v České republice, bylo poprvé otevřeno v roce 1989. Při projížďce dlouhé okolo pěti kilometrů tu mohou návštěvníci zblízka pozorovat stáda afrických kopytníků, ale i ptáky a od roku 2015, kdy bylo otevřeno Lví safari, dokonce i tyto africké šelmy. 

Safari je v provozu během hlavní sezony každý den od 9 hodin a vypravit se na něj mohou lidé vlastním automobilem nebo speciálními zoo vozidly. 

Autor:  Andrea Jiroušová, Jakub Labský, Dana Voňková
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 19.10.2017 17:10 do 19:15; na silnici 28517 u obce Česká Skalice okres Náchod; nehoda; střet OA se srnou, bez zranění osob.
  silnice III/3025, Martínkovice - Božanov, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 00:00 Do 05.11.2017 23:59, Jedná se úplnou uzavírku silnice č. III/302 5 v úseku od konce obce Martínkovice ...
  silnice III/28437, Lužany, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 20.10.2017 07:00 Do 25.10.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení, IS 11 : přes: silnice I/16 (Dřevěnice), silnice I/35 (Úlibice), ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace