Zprávy9. března  2017 v 09:22  

Méně je někdy více. Nosorožci bez rohů mají větší šanci na přežití

Pamir má novou partnerku. Samice nosorožce tuponosého jižního získala domov ve Dvoře Králové - Foto: Simona Jiřičková

Pamir má novou partnerku. Samice nosorožce tuponosého jižního získala domov ve Dvoře KrálovéFoto: Simona Jiřičková

Chovaným nosorožcům uřízneme rohy. To velmi vážně zvažuje Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem. K poměrně razantnímu kroku chce přistoupit po útoku pytláků ve francouzské zoo. Tam - ve městě Thoiry poblíž švýcarských hranic zabili patláci nosorožce a poté mu motorovou pilou uřízli roh. Po tomto incidentu už východočeská zoologická zahrada přijala opatření.

Lepší živý nosorožec bez rohu, než s rohem ale mrtvý. To říká po útoku pytláků ve francouzské zoo ředitel Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem Přemysl Rabas. 

S ředitelem ZOO ve Dvoře Králové nad Labem Přemyslem Rabasem jsme vešli do pavilonu nosorožců. Co říká na události, které se staly ve Francii? 

Čtěte také: Víte, co je dražší než zlato? Rohovina nosorožců. Boj s překupníky pokračuje

„Že je to něco naprosto neočekávaného říci nemohu. Ta věc co se stala, je prostě otřesná. Zvažujeme, že ve velmi krátké době zbavíme naše nosorožce rohů. To je bezesporu něco, co poškodí jejich vzhled, ale zůstanou živí. Víme, že ten roh je složen z keratinu a je to úplně stejné, jako když si stříháte vlasy nebo nehty. Pro nosorožce je to bezbolestné," říká Přemysl Rabas. 

Web Safari - okno do světa zvířat

Od nosorožců nás dělí jen tlusté sklo. Jak jsou v ZOO připraveni na podobný útok?
„Všechna ta opatření si necháváme pro sebe a nehodláme s tím blíže seznamovat veřejnost. Z pochopitelných důvodů. ZOO Dvůr Králové je jeden ze tří nejvýznamnějších chovatelů nosorožců na světě vůbec. Takže, myslet si, že se něco takového u nás nemůže stát, by byla trestuhodná nedbalost," vysvětluje Přemysl Rabas, který se dlouhodobě angažuje v ochraně nosorožců. 

Podaří se na planetě zachránit severní bílé nosorožce? - Foto: Joel Sartore

V loňském roce se Přemysl Rabas zúčastnil velkého pálení nejen slonoviny, ale také nosorožších rohů v Africe i ve Vietnamu. 

Je to cesta jak znepříjemnit práci pytlákům?
„Čím dál více lidí chápe, že to je jediná možnost poukázat na to, že nosorožčí roh není komodita k obchodování. Je lepší tu rohovinu zničit, než ji uchovávat. To považuji za podstatné," dodává Přemysl Rabas. 

Ve Dvoře Králové v současné době žije přes 20 různých nosorožců. 

Pamir má novou partnerku. Samice nosorožce tuponosého jižního získala domov ve Dvoře Králové - Foto: Simona Jiřičková

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/14 (ulice Jiráskova), Rychnov nad Kněžnou, okr. Rychnov nad Kněžnou, práce na údržbě mostu, zúžené jízdní pruhy, Od 10.07.2017 08:00 Do 17.09.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 v ulici ...
  Od 29.7.2017 07:00 do 19:00; na silnici 284 v obci Miletín okres Jičín; trh; komunikace dočasně uzavřena; Svatojakubských trhů lidových řemesel.
  silnice III/28010, v katastru obce Sobotka, část obce Staňkova Lhota - v katastru obce Markvartice, část obce Rakov, okr. Jičín, uzavřeno, práce na silnici, Od 06.07.2017 13:36 Do 05.11.2017 20:00, rekonstrukce ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace