Zprávy12. června  2017 v 12:04  

Na polské straně Orlických hor má vyrůst vyhlídková věž. Část našich starostů ale stavbu kritizuje

Pohled na věž od Masarykovy chaty u Šerlichu - Foto: Katarzyna Kobiałka

Pohled na věž od Masarykovy chaty u ŠerlichuFoto: Katarzyna Kobiałka

Polský soukromý investor plánuje na vrcholu hory Šerlich, prakticky na hranicích s Českou republikou, postavit novou vyhlídkovou věž s observatoří. Starostové na české straně Orlických hor teď řeší problémy, které po otevření mohou vzniknout. Podle některých se nehodí do krajiny, jiní upozorňují na nedostatečnou infrastrukturu, především minimum parkovacích míst.

„Mám z toho obavy, že pohledově to nebude nic krásného. Když bude svítit sluníčko, bude se to od té skleněné a ocelové konstrukce odrážet," říká nezávislý starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler. Orlické hory podle něj nejsou Krkonoše a turisté do nich jezdí hlavně kvůli klidu. „Když budou tyto stavby vznikat, i když ne na naší straně, vzdledem k tomu, že vím, jak funguje polské středisko Zieleniec, my tomu říkáme polský Disneyland, tam mám z toho obavu, že nám to ty naše krásné Orlické hory trochu poškodí." 

Podle kritiků chybí odpovídající zázemí pro návštěvníky 

Dalším, komu stavba vadí, je nezávislá starostka Deštného v Orlických horách Alena Křížová. Čeští turisté mířící k vyhlídkové věži s observatoří totiž prý nebudou mít kde zaparkovat. „To je dostupné pěšky z parkoviště na Šerlichu. Jste tam za 5 či 10 minut, podle toho, jak jste zdatní chodci. Ale tam je opravdu jen takové úzké parkoviště." 

Čtěte také: Nové rozhledny na hřebeni Orlických hor se zatím stavět nebudou

Ze stejného důvodu vnímají plánované investice na vrcholu hory Šerlich jako problematické také ochranáři. David Rešl z Agentury ochrany přírody a krajiny navíc upozorňuje, že česká strana hory patří do soustavy chráněných území Natura 2000. „Chceme iniciovat na ministerstvu životného prostředí mezistátní vyhodnocení, aby se vyhodnotil vliv na české území." 

Konstrukce věže - Foto: Katarzyna Kobiałka

Ochranáři s výrazným rozšiřováním parkovacích míst na hřebenech nesouhlasí, jednou z možností by prý mohla být kyvadlová doprava z podhůří. Ani ta ale prý není ideálním řešením. 

„Zisk z té investice zůstane v Polsku a tady na české straně s tím budou jen problémy," říká David Rešl. 

Obavy ochranářů i starostů obcí v pohraničí řeší už i vedení Královehradeckého kraje. Žádné konkrétní opatření nebo rozhodnutí ale zatím krajský úřad nevydal. 

Autor:  Milan Baják
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 22.10.2017 19:00 do 24.10.2017 06:00; D11 - 72.5km na trase Hradec Králové - Praha; D/11; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte dlouhé zdržení; OSTRAVA - MĚLNÍK V době od 19.00 hod. dne 22.10.2017 ...
  ulice K Sirkárně, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 08:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v délce cca 135 m. Příjezd pro obslužnost pozemků ...
  silnice I/35, část obce Kometa, Kbelnice, okr. Jičín, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 23.10.2017 08:00 Do 15.12.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/35 (po polovinách) ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace