Zprávy12. července  2016 v 09:00  

Nejen sůl. I dobrý kuchař je nad zlato. To nyní platí v krkonošských hotelech a penzionech

Kuchařařů je v krkonošských hotelech jako šafránu (ilustrační foto) - Foto: Adam Lerner, Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic

Kuchařařů je v krkonošských hotelech jako šafránu (ilustrační foto)Foto: Adam Lerner, Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic

Nedostatek kvalitních kuchařů trápí hotely, penziony a restaurační zařízení v našich nejvyšších horách. Právě nyní, kdy odstartovala hlavní letní sezóna, je to problém. V kuchyních tak pracuje podstatně méně lidí než je potřeba. Kuchařům se do hor prý nechce kvůli nevýhodným platovým podmínkám nebo dojíždění.

Vcházíme do restaurace jednoho z nejvýše položených hotelů v Krkonoších. Vrcholí tu přípravy jídla na oběd. Lidí ale v kuchyni mnoho není. 

„Bohužel. Stále hledáme nějaké lidi. Hledáme na pozici šéfkuchaře, hledáme na pozici kuchaře. Jsme tedy v situaci, kdy se hlásí lidi. Ale nemají žádnou zkušenost, nebo nemají praxi. Mladí lidé vůbec, to je tak akorát jeden den do práce a tři dny volna. Je to tedy velký problém," říká šéfkuchař Petr z Liberecka. 

Čtěte také: Krkonošské poudačky - nářečí jako řemen. Přiďte pobejt!

„Pro nás to znamená to, že musíme víc dělat a odvádět větší výkon než jsme měli dosud. Podle mne je hlavní příčinou tohoto stavu především ekonomická stránka. Je to od roku 1990. Stát umožnil to, že je možné zaměstnávat na dohody, je možné zaměstnávat na částečný úvazek, je možné zaměstnávat za minimální mzdu," vysvětluje Petr. 

Spousta hotelů a restaurací na horách leží daleko a lidem se nechce za prací dojíždět. 

„Všude jinde ve světě to funguje normálně. Lidé taky dojíždějí za prací do těch alpských horských oblastí. Ale mají normální volna. Ale tady prostě, bohužel...," dodává ěéfkuchař Petr. 

Tradiční krkonošské kyselo - Foto: Patrik Rozehnal

Jedním z místních kuchařů je Josef, který se do Krkonoš dostal až ze Zlínského kraje. I on přiznává, že v kuchyni je jich tu jako šafránu. 

„Já jsem z okolí Luhačovic. A tam vlastně zimní sezóna není. Takže jsem si hledal práci na zimu. A už jsem tu zůstal. Ale lítáme od práce k práci," usmívá se kuchař Josef. 

„My jsme hledali od začátku roku a teď naštěstí jsme našli. Ale není to nikdo na inzerát. Je to opět známý známého," potvrzuje Lenka Hrubá, vedoucí jednoho ze špindlerovských hotelů. 

Pokud se majitelům a provozovatelům restaurací a hotelů nepodaří dobré kuchaře brzy sehnat, může být ohrožen i jejich provoz. 

Panorama Krkonoš - Foto: CC0 Public domain

Autor:  Kateřina Kohoutová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Viditelnost: snížená viditelnost na méně než 100 m, Klenice
  ulice K Sirkárně, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 10:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v délce cca 135 m. Příjezd pro obslužnost pozemků ...
  silnice III/3025, Martínkovice - Božanov, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 07:00 Do 05.11.2017 23:59, Jedná se úplnou uzavírku silnice č. III/302 5 v úseku od konce obce Martínkovice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace