Zprávy10. září  2016 v 08:30  

Nejnebezpečnější místo v kraji. Tak říkají železničáři okolí náchodského vlakového nádraží

Srážka a vykolejená lokomotiva (ilustrační foto) - Foto:  Česká drážní inspekce

Srážka a vykolejená lokomotiva (ilustrační foto)Foto:  Česká drážní inspekce

Policisté v Náchodě kontrolovali nepovolené přecházení kolejí. Hlídali hlavně okolí hlavního vlakového nádraží, kde se podle železničářů vydávají přes trať desítky lidí denně.

„Jdete špatně paní. Nemáte co dělat v kolejišti," zní výtka policistů. Cestu přes koleje si lidé zkracovali i tentokrát, přestože viděli policisty v uniformě. „Já jsem tady 30 let dělala, víte," vysvětlovala třeba svůj přestupek postarší žena. 

Podobně jako ostatní přitom může dostat na místě pokutu 5 tisíc korun, ve správním řízení i dvojnásobek. Tentokrát ji policisté jen domluvili: „Tam prostě nemůžete." 

Při nesprávném přecházení kolejí lidé riskují zdraví nebo život
Často se v nebezpečí ocitnou jen kvůli své nepozornosti. 

„Lidi upozorňujeme a není to publikovatelné, jak mi odpovídají. Minule mi dokonce vyhrožovali, že si to se mnou vyřídí jinak. “
Petr Štěpán ze Správy železniční dopravní cesty

„Šestnáct tomu klukovi mohlo být. Sluchátka na uších, výpravčí na něj pískal, já jsem k němu přiběhla a oba jsme mu říkali, že přes ty koleje nemůže jít. On šel vlaku přímo pod kola. A on se divil, skoro byl uraženej, co jsme si to dovoli ho zastavit," popisuje nejčerstvější zážitek zaměstnankyně Českých drah Kateřina Suchomelová. 

Čtěte také: Jak se dá chůzí porušit zákon? Stačí neprávně přejít železniční koleje

Podobně popisuje každodenní realitu i Petr Štěpán ze Správy železniční dopravní cesty: „Lidi upozorňujeme a není to publikovatelné, jak mi odpovídají. Minule mi dokonce vyhrožovali, že si to se mnou vyřídí jinak. Když jim řeknu, že zavolám policii, tak se mi smějou, protože než by ta policie přijela, tak oni utečou." 

Železniční nádraží s pohledem do kolejiště (ilustrační foto) - Foto: Petr Hladík

Lidé by se přitom mimo nádraží neměli pohybovat ani v blízkém okolí kolejí
Bezpečná vzdálenost od kolejí je podle Dany Rozové z Oblastního ředitelství Správy železniční dopravní cesty tři metry. Pohyb přímo v kolejišti může navíc znamenat i hygienické problémy. 

„Spousta vlaků je vybaveno toaletami. A obsah se vypouští na železniční koleje. A tím pádem může dojít ke kontaminaci toho železničního prostoru. Takže klasické nemoci - žloutenka, tetanus, jakákoliv infekční choroba." 

Kromě Náchoda lidé nebezpečně přecházejí koleje i na jiných místech kraje - například u Malých Svatoňovic a nebo v Jičíně. 

I proto se preventivní policejní akce budou opakovat. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/14, Bílý Újezd - Ještětice, okr. Rychnov nad Kněžnou, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 26.09.2017 07:00 Do 30.11.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 na území ...
  silnice III/32519, část obce Chloumek, Boháňka, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 00:00 Do 08.10.2017 23:59, Uzavírka na silnici III/32519 Jeřice - Chloumek, Objížďka - bez rozlišení: ...
  ulice Zámostí, Hradec Králové, okr. Hradec Králové, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 00:00 Do 29.09.2017 23:59, úplná uzavírka části ul. Zámostí, Hradec Králové, Vydal: Magistrát města ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace