Zprávy1. října  2017 v 10:23  

Nejstarší varhany v Krkonoších najdete ve Vrchlabí. Jejich historie a osud by vydaly na román

Varhanní pozitiv ve Vrchlabí - Foto: Romana Pacáková

Varhanní pozitiv ve VrchlabíFoto: Romana Pacáková

S ředitelem vrchlabské ZUŠ Karla Halíře a varhaníkem Radkem Hanušem se redaktorka Romana Pacáková sešla v klášterním kostele sv. Augustina, aby si poslechla jeden vzácný prastarý nástroj. Jeho historie a osudy by vydaly na román. Shodou různých náhod se ho podařilo znovu najít, zachránit, zrestaurovat a vrátit do Vrchlabí.

Takhle tedy zní pozitiv, pravděpodobně nejstarší varhanní nástroj v Krkonoších a jejich podhůří. 

Asi byste byli překvapeni, kdybyste ho viděli. Když se zavřou přední dvířka, vypadá jako taková hodně stará malá "kredenc". Ovšem když ke klaviatuře o necelých čtyřech oktávách sedne šikovný varhaník, dokáže ta drobná "hrací skříňka" rozeznít celý velký chrámový prostor Vrchlabského kostela sv.Augustina. 

Ve Vrchlabí oprášili tři sta let staré varhany z tamní dílny. Unikátní, prvně restaurovaný varhanní pozitiv ze začátku 18. století se po dlouhých letech vrátil do Vrchlabí. 

Čtěte také: Jak se strojař stane varhaníkem? Takový scénář prostě napíše život sám

Výjimečný hudební nástroj, vyrobený kolem roku 1700 slavnou vrchlabskou varhanářskou dílnou rodu Tauchmannů, znovu zní v místě, odkud pochází. 

Jedná se zřejmě o poslední dochovaný nástroj svého druhu 

Má jak slavnou, tak pohnutou historii. Její lepší část sahá k době majitele vrchlabského panství hraběte Václava Morzina a jeho dvorního hudebního skladatele Antonia Vivaldiho, známého houslového virtuosa. Horší etapu znamenalo přemístění na jednu zapomenutou faru na Vrchlabsku, kde varhany ležely ladem téměř sto let. 

Radek Hanuš - varhaník a ředitel ZUŠ Karla Halíře ve Vrchlabí - Foto: Romana Pacáková

„Nástroj tam byl objeven před čtyřiceti lety. Jeden varhanář z Prahy ho zachránil před devastací," přibližuje Radek Hanuš, který je také odborníkem na záchranu starých varhan a má velký podíl i na znovuoživení tohoto zatím nejstaršího objeveného nástroje v Krkonoších. 

Nyní patří varhanní pozitiv městu Vrchlabí 

„Výjimečný je v tom, že z devadesáti procent se ho podařilo zachovat v původním stavu, jen s drobnými úpravami, které nastaly v průběhu jednotlivých století," popisuje Radek Hanuš. 

Půlročních oprav se ujali specialisté na restaurování historických nástrojů Žloutek a syn ze Zásady na Liberecku. Varhany byly sice zachované, ale nepoužitelné. Muselo dojít k úpravě ručního šlapání měchu, rozebrání vzdušnice, doplnění píšťal, ozařování proti červotočům, zlatily se řezby. 

Varhanní unikát povstal z popela také zásluhou podpory Královéhradeckého kraje a města Vrchlabí, náklady se blížily 190 tisícům korun. 

Autor:  Romana Pacáková  (pac)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/35, část obce Kometa, Kbelnice, okr. Jičín, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 23.10.2017 08:00 Do 15.12.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/35 (po polovinách) ...
  D11, mezi km 78,05 a 77.8, ve směru Praha, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 23.10.2017 08:00 Do 23.10.2017 11:00, Pozor!, Údržba a opravy svodidel, zdroj: ŘSD
  D11, mezi km 63.5 a 59.5, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 23.10.2017 08:00 Do 23.10.2017 10:00, Pozor!, Prohlídky a měření, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace