Zprávy2. září  2017 v 10:35  

Nejtenčí had, liánovec kapský. Proti jeho jedu není protijed. Jedinou záchranou je transfúze krve

Lijánovec kapský - mládě - Foto: Martin Smrček

Lijánovec kapský - mláděFoto: Martin Smrček

Královédvorská ZOO odchovala mláďata liánovce kapského.Vylíhnutí deseti drobných, tenkých, ale jedovatých hadů je evropským úspěchem. Ve volné přírodě se s liánovcem setkáte v zemích na jih od rovníku. Patří mezi užovky, má zadní jedové zuby a pokud se jed dostane do rány, způsobí rozklad krve. Protože neexistuje protijed, jedinou záchranou je transfúze.

Přestože to nejsou příliš optimistické informace, zoolog Pavel Moucha tvrdí, že domácího chovu těchto hadů se bát nemusíte. Je ovšem potřeba být opatrný a mít hodně zkušenosti. 

Možná vám ale stačí pes nebo kočka a redaktorce Daně Voňkové akvarijní rybky. 

Web Safari - okno do světa zvířat

Velikost liánovce kapského, tohoto méně známého hada, se pohybuje v dospělosti kolem dvou metrů, ale je mimořádně štíhlý, aby se mohl rychleji pohybovat mezi větvemi stromů. 

Žije bežně na vinicích a plantážích. Vyskytuje se v Africe na území jižně od Sahary v deštných lesích a křovinatých savanách. 

Lijánovec kapský - líhnutí - Foto: Martin Smrček

Je to had stromový, dokonce i vajíčka klade ve větvích stromů 

Živí se převážně ještěry a ptáky, na které útočí ze zálohy obtočený kolem větve. Pro život ve větvích má ale i jiné přizpůsobení, mezi které patří třeba protažená a zašpičatělá hlava a velké oči s horizontálními zorničkami. 

Liánovec kapský je aktivní přes den. Má zadní jedovaté zuby. Otrava se projevuje za několik dní. 

Živí se ještěrkami nebo jinými plazy. V ZOO liánovce ale chovatelé "přeškolují" na jinou stravu, nejčastěji je krmí myšaty. 

Autor:  Dana Voňková
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/14, Bílý Újezd - Ještětice, okr. Rychnov nad Kněžnou, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 26.09.2017 07:00 Do 30.11.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 na území ...
  silnice III/32519, část obce Chloumek, Boháňka, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 00:00 Do 08.10.2017 23:59, Uzavírka na silnici III/32519 Jeřice - Chloumek, Objížďka - bez rozlišení: ...
  místní komunikace, Dobruška (okres Rychnov nad Kněžnou), uzavřeno, Od 22.09.2017 00:00 Do 23.09.2017 23:59, uzavírka: náměstí F. L. Věka, část ulice Solnická, část ulice Novoměstská, část ulice Opočenská ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace