Zprávy3. dubna  2017 v 14:11  

Někteří žáci na Vrchlabsku vzali místo učebnic do rukou hrábě a vyrazili na krkonošské louky

Někteří žáci na Vrchlabsku vzali místo učebnic do rukou hrábě a vyrazili na krkonošské louky - Foto: Kamila Antošová

Někteří žáci na Vrchlabsku vzali místo učebnic do rukou hrábě a vyrazili na krkonošské loukyFoto: Kamila Antošová

V Krkonoších začíná hrabání luk. Je to společná akce Správy Krkonošského národního parku a škol. Pracovníci parku a žáci vyráží na vytipovaná místa a uhrabávají louky. Přímo s nimi je na jedné louce i reportérka Kateřina Kohoutová.

Dnes začíná týden hrabání krkonošských luk. Děti z několika zdejších základních škol v těchto dnech vyhrabávají starou trávu na řadě botanických lokalit. Důvod je jednoduchý - snaha o zvýšení druhové rozmanitosti těchto botanických lokalit. 

Konečně nastal čas venkovních jarních prací a i my se můžeme vrhnout na některé krkonošské louky, které přímo volají po jarní očistě. Jedná se o vzácné botanické lokality - orchidejové louky, které Správa KRNAP každoročně na jaře zbavuje staré loňské trávy - stařiny. Světlo a prostor tak získají konkurenčně méně schopné rostlinné druhy (například prstnatec bezový), které jsou často řazeny mezi zákonem chráněné. 

Čtěte také: Krkonošská Noemova archa zachraňuje vzácné horské rostliny

Většina lokalit, o něž se staráme, je významná především výskytem vstavačovitých rostlin, dále se zde vyskytují například vzácné hořečky nebo šafrány. Takové rostliny jsou ale pod neustálým tlakem zdatnějších konkurentů, především trav a mechů. 

Hnojení luk v Krkonoších - Foto:  KRNAP

Na ošetřování luk, které spočívá zejména v hrabání, odstraňování napadaných větví a náletů dřevin se významnou měrou podílejí žáci základních škol a studenti gymnázií. 

Již tradičně se účastní základní školy z Víchové nad Jizerou, Pece pod Sněžkou, Poniklé, Lánova, Černého Dolu, Svobody nad Úpou, Chotěvic, Harrachova, Mladých Buků, Hostinného a gymnázia Vrchlabí. Manuální práce ale není jedinou náplní jejich programu. V rámci ekologické výchovy si také zahrají na čerstvém vzduchu hry na téma jarní květeny. 

Tento management vzácných botanických lokalit provádí Správa KRNAP ve spolupráci se školami již řadu let. Výsledky jsou evidentní. Na takto udržovaných botanických lokalitách se zvyšuje počet zmíněných ohrožených rostlin. 

Autor:  Kateřina Kohoutová, Radek Drahný

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Viditelnost: snížená viditelnost na méně než 100 m, Klenice
  silnice III/3025, Martínkovice - Božanov, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 00:00 Do 05.11.2017 23:59, Jedná se úplnou uzavírku silnice č. III/302 5 v úseku od konce obce Martínkovice ...
  silnice III/28437, Lužany, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 20.10.2017 07:00 Do 25.10.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení, IS 11 : přes: silnice I/16 (Dřevěnice), silnice I/35 (Úlibice), ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace