Zprávy12. prosince  2016 v 11:00  

Nové rozhledny na hřebeni Orlických hor se zatím stavět nebudou. A to kvůli administrativní chybě

Výhled z rozhledny (ilustrační foto) - Foto: Pavel Hubený

Výhled z rozhledny (ilustrační foto)Foto: Pavel Hubený

Stavba nových rozhleden na hřebeni Orlických hor se zřejmě minimálně o rok odkládá. Vyhlídkové věže měly vyrůst na Velké Deštné, v Olešnici, Novém Hrádku a také ve Vysoké Srbské na Broumovsku. Všechny byly součástí česko-polského projektu, který se ucházel o evropskou dotaci. Jenže o jejím přidělení se nakonec vůbec nerozhodovalo - ještě před tím totiž ministerstvo pro místní rozvoj projekt ze seznamu žadatelů o podporu vyškrtlo, a to kvůli administrativní chybě.

„Je mi to velice líto, protože jsem přesvědčen o tom, že tento projekt má smysl v rámci česko - polské spolupráce. A dokázal by přiblížit tyto krásné hory turistům," nezávislý starosta Nového Hrádku Zdeněk Drašnar stojí na vrchu Šibeník - tady se mělo torzo větrné elektrárny s pomocí dotace změnit na rozhlednu. 

Nová vyhlídová věž měla stát i na nejvyšším vrcholu Orlických hor - Velké Deštné
„My se rozhodujeme, jak budeme pokračovat dál. Jestli zůstaneme v projektu Hřebenovka, nebo jestli to budeme stavět z vlastních zdrojů. Rozhodovat o tom ale bude zastupitelstvo až v lednu," vysvětluje nezávislá starostka Deštného Alena Křížová. 

Čtěte také: Výstavba rozhleden na česko-polském příhraničí

Podle Zdeňka Drašnara je na vině zbytečně komplikovaná byrokracie spojená s žádostmi o dotace: „Stačí nepatrná chyba a v rámci té šílené byrokracie je prostě všechno zhaceno. Ale abych někoho vinil, tak to v žádném případě." 

Rozhledna - Foto: Eva Bucharová

Ve společném projektu žádalo celkem 18 českých a polských samospráv a dalších subjektů o dotace na přeznačení turistických tras mezi Sněžkou a Pradědem, na stavbu rozhleden v Česku a Polsku a na nový most přes Divokou Orlici v Neratově. 

Projekt koordinoval Euroregion Glacesis
Jeho sekretář Jaroslav Štefek říká, že šanci na zisk dotace 3 miliony euro zhatila dvě formální pochybení: „Tam se nám nepodařilo vyvrátit určité podezření na drobné výdaje jednotek eur. V tom celkovém projektu naprosto marginální. Které byly v podezření, že by mohly překročit stanovené limity." 

Podle Viléma Frčka, mluvčího Ministerstva pro místní rozvoj, které má projekt českopolských dotací na starosti, nemohli úředníci postupovat jinak: „Žadatel byl vyzván k doplnění žádosti a odstranění nedostatků. Tyto nedostatky však neodstranil, tak musel být projekt vyřazen." 

Projekt Hřebenovka se může o dotaci pocházet opět v příštím roce. Rozhodnutí ale záleží na všech 18 zúčastněných subjektech. 

Autor:  Jiří Fremuth
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/14 (ulice Jiráskova), Rychnov nad Kněžnou, okr. Rychnov nad Kněžnou, práce na údržbě mostu, zúžené jízdní pruhy, Od 10.07.2017 08:00 Do 17.09.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 v ulici ...
  Od 29.7.2017 07:00 do 19:00; na silnici 284 v obci Miletín okres Jičín; trh; komunikace dočasně uzavřena; Svatojakubských trhů lidových řemesel.
  silnice III/28010, v katastru obce Sobotka, část obce Staňkova Lhota - v katastru obce Markvartice, část obce Rakov, okr. Jičín, uzavřeno, práce na silnici, Od 06.07.2017 13:36 Do 05.11.2017 20:00, rekonstrukce ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace