Zprávy13. února  2017 v 10:30  

Nový Bydžov postupně kácí lípy z aleje u silnice na Hradec Králové. A vysazuje stromy nové

Lipová alej směrem na Hradec Králové se bude obnovovat (ilustrační foto) - Foto: Irena Šarounová

Lipová alej směrem na Hradec Králové se bude obnovovat (ilustrační foto)Foto: Irena Šarounová

Nový Bydžov postupně kácí staré stromy v lipové aleji v Metličanech. Město se v minulosti snažilo o záchranu aleje, ale dendrologické posudky jsou nekompromisní. Stromy jsou už totiž i nebezpečné.

Zmíněná snaha města o záchranu aleje se datuje už několik let zpátky. 

Co všechno radnice pro stromořadí podél silnice na Hradec Králové udělala, popisuje nezávislý starosta Novho Bydžova Pavel Louda: „Aby se to tenkrát dalo nějakým způsobem zachránit, tak jsme tu alej prohlásili za chráněný krajinný prvek. To se podařilo. Bylo s tím tedy spousta papírování, ale pak s tím zase nesmíte nějak volně nakládat." 

Město nechalo alej posoudit, každý strom měl svůj pasport, dělaly se finančně náročné prořezy a údržba, ale efekt se nedostavil. 

Čtěte také: Nový Bydžov chystá rekordní investice

Stromy naopak začaly odcházet ještě rychleji, říká Pavel Louda: „Pak bylo zase kolečko další. Museli jsme podat žádost o zrušení chráněného krajinného prvku. Tak se vystavil posudek na postupné kácení a dosadbu. To zase vedlo k tomu, že ti, kteří dělají tuto obnovu vědí, že pokud se nepokácí valná část v řadě a neudělá se výsadba, tak pak ty nově vysazené stromy špatně vzrůstají. Protože jsou cloněny a konkurují si staré s mladými. Prostě jsou to vyhozené peníze a není to k ničemu. Což je vidět dnes." 

Nové stromy komplikují i likvidaci těch starých, říká správce novobydžovských městských lesů Jan Drugda: „Teď ta nová alej pro nás znamená i to, že je to dost technicky náročné skácet ty dožívající stromy. Protože musíme šetřit tu novou výsadbu." 

Páchník hnědý - Foto:  CHKO České Středohoří

Další komplikací je výskyt brouka páchníka hnědého
To je brouk z čeledi vrubozubých, podle seznamu IUCN je téměř ohrožený. A tak se některé lípy upravují do podoby více než třímetrového torza, aby broučci mohli fungovat dál. 

Podle Jana Drugdy se kácí průběžně i s ohledem na počasí: „Když se dělala tato těžba, tak nebylo možné s tou plošinou sem zajet, protože tady bylo přes 20 centimetrů sněhu a automobil nebyl schopný sem zajet. A je to i dost riskantní, to kácení ve výšce, protože to torzo je 3,5 metru vysoko. Není to sice velká výška, ale ty větve tam pořád ještě mají dost velké dimenze. Je to velice náročné a je to i finančně náročné." 

Stromy za hranicí životnosti z novobydžovské aleje zmizí postupně všechny. Určitě ale nebude hotovo v těchto dnech a týdnech. Pokračovat se bude i v příštím období vegetačního klidu. 

Autor:  Tomáš Lörincz  (lcz)

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  místní komunikace, část obce Votuz - silnice III/32519, část obce Chloumek, Boháňka, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 00:00 Do 08.10.2017 23:59, Uzavírka na silnici III/32519 ...
  silnice III/28512 (ulice Brdce), v katastru obce Jaroměř, okr. Náchod, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 11.09.2017 00:00 Do 22.09.2017 23:59, část silnice III/285 12 v Jaroměři - Brdce - v úseku od ...
  ulice Vrchovinská, Nová Paka, okr. Jičín, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 19.09.2017 00:00 Do 30.11.2017 23:59, úplná uzavírka místní komunikace ulice Vrchovinská v Nové Pace, Vydal: Městský ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace