Zprávy18. února  2015 v 07:59  

O Vrchlabí se zajímají až na dalekém Tchaiwanu. Ptáte se proč?

Elektrická zásuvka a zástrčka - Foto: European  Commission

Elektrická zásuvka a zástrčkaFoto: European Commission

Zaujal je tzv. Smart projekt energetiků, který zajišťuje stabilitu dodávak energie. A právě Vrchlabí je prvním místem u nás, kde se tento projekt testuje v běžném životě. Do testování zapojili domácnosti, školy, obchody. Velké nadšení tento projekt vzbudil na Tchaiwanu, kde ho byli zástupci ČEZu a města představit.

Vrchlabí má za sebou pětileté testování hytré energie ve vytipované městské části. Projekt se osvědčil a zaujal i představitele Tchaiwanu. "Je to zaujalo, dokonce ten premiér říkal, že by si měli všimnout toho našeho projektu, protože my jsme byli jediní, kdy tam byl s takovým konceptem", říká starosta Vrchlabí Jan Sobotka ze Sdružení Zvon. 

Právě toto podkrkonošské město si energetici vybrali jako testovací místo. Tzv. ostrovní provoz zkouší na části sídliště na Liščím kopci, zapojeno do něho je přibližně 5 tisíc obyvatel, školy a obchody. 

 

Vrchlabí má za sebou pětileté testování hytré energie ve vytipované městské části. Projekt se osvědčil a zaujal i představitele Tchaiwanu.

Vložit na svůj web

"Vrchlabí má vhodnou velikost pro testování, můžeme tam zapojit i obnovitelné zdroje, je v blízkosti Krkonošského národního parku, tudíž testujeme i ekologický přínos Smart regionu", vysvětluje Šárka Beránková z Východočeské energetiky. 

Sloupy vysokého napětí (ilustr. obr.) - Foto:  ČEZ

Cílem projektu je stabilizovat dodávky elektrické energie při náhlém výpadku 

"Když přijde uragán Kyril, vítr, námrazy na dálkovém napětí, vysoké napětí má poruchu a my bychom byli dlouho bez proudu, tak tenhle ostrovní provoz, by měl zajistit nepřetržité dodávky elektrické energie v tom místě", vysvětluje Jan Sobotka. 

Ve městě energetici vymněnili kabely vysokého napětí 

V kotelně bývalé továrny vyrostl rozvaděč, který je zdrojem celé logistiky. Jsou to kogenerační jednotky, které musí dodávat takové množství proudu, aby ten imaginární ostrov - tedy část sídliště, byly schopné bez problémů zásobit. 

Lidé, kteří jsou do projektu zapojeni, mají přehled o spotřebě energie, kterou navíc podle Šárky Beránové mají možnost regulovat: "Domácnosti jsme vybavili chytrými elektroměry, zákazníci mají přehled své spotřebě. Tím, že se zkracuje čas poruch sítě při odstávkách a zárověň se zákazník může sám na základě dat o své spotřebě rozhodnout kdy bude eletřinu spotřebovávat". 

Ostrovní provoz ve Vrchlabí by se měl rozšířit. Po městě už také jezdí 5 elektromobilů a rostou tu dobíjecí stanice. V brzké době by tu měl začít jezdit i elektrobus a to do Krkonošského národního parku. 

Čtěte také: Za jistým varhanním unikátem se vydáme do Vrchlabí
44 let pracuje Miroslava Dymáčková ve vrchlabské městské knihovně
Ve Vrchlabí budují fotbalové travnaté hřiště a hřiště s umělým povrchem
Titulem Stavba roku se mohou pyšnit ELADA v Bystrém a vrchlabský "KRTEK"


Zvětšit mapu
Autor:  Kateřina Kohoutová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice III/3025, Martínkovice - Božanov, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 00:00 Do 05.11.2017 23:59, Jedná se úplnou uzavírku silnice č. III/302 5 v úseku od konce obce Martínkovice ...
  silnice III/28437, Lužany, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 20.10.2017 07:00 Do 25.10.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení, IS 11 : přes: silnice I/16 (Dřevěnice), silnice I/35 (Úlibice), ...
  silnice I/14 (ulice Jiráskova), Rychnov nad Kněžnou, okr. Rychnov nad Kněžnou, práce na silnici, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 23.10.2017 00:00 Do 25.10.2017 23:59, z důvodu stavby „I/14 Rychnov ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace