Zprávy23. července  2017 v 09:30  

Patnáctiletý znalec královéhradeckých fontán. Kolik je jich ve městě a která je podle něj nejzajímavější?

Teprve patnáctiletý průvodce Milan Koky - Foto: Klára Němečková

Teprve patnáctiletý průvodce Milan KokyFoto: Klára Němečková

I to se můžete dozvědět z procházky po královéhradeckých fontánách, na kterou vás zve teprve patnáctiletý průvodce Milan Koky. Ten vás překvapí nejen svým věkem, ale hlavně vědomostmi. Nabídce výpravy za zurčením a tryskáním vody neodolala ani redaktorka Klára Němečková, která spolu s dalšími účastníky pozorně naslouchala výkladu mladého nadšeného průvodce.

„Nyní se nacházáme na terasách pod kanovnickými domy, kde můžeme vidět menší fontánu, která je řešena čtvercovým betonovým tělesem, na jehož hraně je umístěna nerezvá tryska s hladkým vodním filmem. Ta tryská vodu do středové nádržky, z níž pak voda přepadává po jedné toho tělesa do kanalizace a dál do akumulační nádrže k čerpadlu. Fontána pochází z roku 2012, v provozu ale byla až o rok později. Uvnitř nádrže byly původně i bílé oblázky. A dál půjdeme na jižní terasy, kde se nachází čtyři fontány," zve k další prohlídce Milan Koky. 

Čtěte také: Kašny a fontány v Hradci Králové už zase přes léto chrlí vodu

Jak jej vůbec napadlo udělat pro zájemce okružní prohlídku královéhradeckých fontán? 

„Mé první začátky s přednáškami o zdejších fontánách byly už v šesté třídě na základní škole. Vydal jsem se s naší třídou na procházku po těchto fontánách a vykládal jsem podrobnosti a zajímavosti o těchto objektech. A pak už to pokračovalo dál, až do dnešního dne, kdy to dělám veřejně a zvu k tomu lidi," směje se Milan Koky. 

Královéhradecké fontány - Foto: Milan Baják

„Jsme na jižních terasách, kde máme celkem čtyři fontány. Tato je řešena žulovou nikou, uvnitř které jsou umístěni dva havrani do kterých padá voda. Když se naplní, tak se nakloní a ze zobáků jim ta voda vyteče a stéká do kamenné nádržky odkud teče zpátky do strojovny. Uvnitř niky je barevné osvětlení, které ale bohužel není z finančních důvodů v provozu," vykládá zájemcům Milan Koky. 

Ptáme se paní Dany Němcové, proč se rozhodla vydat na procházku pro královéhradeckých fontánách? 

„My už tu ale nejsme poprvé. Mladého průvodce už známe, byli jsme na takových neoficiálních procházkách po fontánách. Moc hezky o tom mluví, ví o tom dost, pokaždé se dozvíme něco nového. Jsme spokojeni a baví nás to. Líbí se nám to od začátku do konce," říká Dana Němcová. 

Královéhradecké fontány - Foto: Klára Němečková

Královéhradecké fontányFoto: Klára Němečková

Milane, kolik je celkem fontán v Hradci Králové. A na kolik z nich můžete návštěvníky takové procházky zavést? 

„V Hradci Králové máme celkem 37 fontán, Některé patří městu, některé jsou soukromé. Součástí těch mých procházek je 26 fontán. Stihli bychom všech 37, ale některé jsou úplně mimo trasu, takže tam bychom to časově nestíhali," říká Milan Koky. 

Která z těch fontán je podle Milana nejhezčí nebo nejzajímavější? 

„Podle mého názoru je nejlepší a nejoblíbenější fontána na Baťkově náměstí, jejímž autorem je Jaroslav Černý. Pochází z roku 1997 a autor ji nazval Kráčející oblouk. Tvoří ji těleso vylité ze slitiny mědi a bronzu a je to doplněno skleněnými a kamennými prvky. Voda stéká po skleněných přepážkách a vytváří tak úžasný efekt, který má uklidňující účinky," svěřuje se Milan Koky. 

Pokud se i vy se chcete o fontánách v Hradci Králové dozvědět víc, podívat se třeba do strojovny na Pivovarském náměstí nebo si poslechnout, proč voda v kašnách rozhodně není ke koupání, zkuste nějakou další procházku. 

Kašna na Masarykově náměstí v Hradci Králové - Foto: Milan Baják

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  ulice 28. října, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 16.10.2017 12:00 Do 15.12.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení: ulice Rašínova - ulice 28. října, Vydal: Městský úřad ...
  silnice I/14, Mladé Buky, okr. Trutnov, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 17.10.2017 10:00 Do 15.12.2017 23:59, Částečná uzavírka silnice I/14 na území městyse Mladé Buky, polovina ...
  silnice III/32519, Chloumek - Votuz, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 16.10.2017 09:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka na silnici III/32519 Jeřice - Chloumek, Vydal: Městský úřad ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace