Zprávy18. května  2017 v 12:57  

Pět sokolích hnízd ze sedmi je na Broumovsku momentálně prázdných. Co se stalo?

Zajímavou podívanou je pozorování sokolů stěhovavých a vyvádění jejich mláďat - Foto: Petr Kuna

Zajímavou podívanou je pozorování sokolů stěhovavých a vyvádění jejich mláďatFoto: Petr Kuna

Ochranáři z Broumovska v Královehradeckém kraji pozorují v posledních dnech úbytek hnízdišť sokolů. Mláďata mohou mít už jen dva páry, a to v oblasti Adršpašsko-teplických skal a u Broumovských stěn. Ještě nedávno přitom zoologové z Agentury ochrany přírody a krajiny sledovali celkem sedm hnízdišť. Co se stalo s ostatními sokoly? To zjišťoval reportér Václav Plecháček.

Ochranáři si nejsou jistí co se přesně stalo. Naposledy včera odpoledne našli zoologové tři mrtvá mláďata u jednoho z hnízdišť. Příčin, proč je pět hnízd ze sedmi momentálně prázdných, může být podle odborníků celá řada. 

Čtěte také: Na Broumovsku hnízdí 6 či 7 párů sokolů. Letos v okolí skalních vyhlídek

Jednou z možností je, že ptáky při hnízdění vyrušili lidé. V minulosti se dokonce stávalo, že vejce z hnízda někdo ukradl. Mnohem pravděpodobnější ale je, že se na ukončení hnízdění podílela sama příroda. Není totiž vyjímkou například to, že samec uhyne a samice tak musí vejce opustit. 

Stává se i to, že na hnízdo zaútočí predátoři, například výr velký a vejce, popřípadě už narozená ptáčata, zlikviduje. 

Je takový úbytek hnízdících párů běžný? 

Rozhodně není neobvyklý. Například loni hnízdilo na Broumovsku také 7 párů a z nich úspěšně vyvedly mláďata jen páry dva. A v předchozích letech nebyla úspěšnost vyšší než padesát procent. 

Paradoxní je, že podle statistik ochranářů, mají páry sokolů hnízdících v průmyslových oblastech, na komínech a třeba i v centrech měst, zhruba dvakrát vyšší úspěšnost hnízdění. Jednak jsou ti ptáci zvyklí na okolní ruch a jen tak něco je nevyplaší, a navíc je v zastavěných oblastech méně ohrožují predátoři. 

Sokol stěhovavý - samice s mládětem - Foto:  Georges Lignier, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Mohou hnízdění zbylých párů sokolů pozorovat turisté? 

Letos je to složitější než v několika předchozích letech. Jeden z párů sice hnízdí v Teplických skalách na skalní věži asi 200 metrů od turisticky oblíbených a vyhledávaných Chrámových stěn, ovšem na hnízdo není z žádného, běžně přístupného místa, vidět. Pokud ale bude hnízdění tohoto páru úspěšně pokračovat, tak zhruba za dva týdny by se měla ptáčata začít pohybovat v okolí hnízda. A to už by je turisté mohli zahlédnout. 

Podobné je to i v lokalitě nazvané Skalní divadlo u Broumovských stěn. I tam je hnízdo velmi špatně pozorovatelné. 

Na obou místech momentálně platí pro turisty omezení. Průchod pod skalami, kde páry hnízdí, je totiž uzavřený a to právě proto, aby lidé sokoly rušili co nejméně. 

Autor:  Milan Baják
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 24.8.2017 08:45 do 09:50; v ulici Vrchlického v obci Jičín; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; pro poruchu odstavené OA jízdním pruhu,
  Od 24.8.2017 07:20 do 09:25; v ulici Víta Nejedlého v obci Hradec Králové; nehoda; 2x OA, bez zranění
  D11, mezi km 60.8 a 61, ve směru Hradec Králové, práce údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 24.08.2017 09:15 Do 24.08.2017 13:00, , údržba a opravy svislých značek a větrných rukávů, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace