Zprávy18. května  2017 v 12:57  

Pět sokolích hnízd ze sedmi je na Broumovsku momentálně prázdných. Co se stalo?

Zajímavou podívanou je pozorování sokolů stěhovavých a vyvádění jejich mláďat - Foto: Petr Kuna

Zajímavou podívanou je pozorování sokolů stěhovavých a vyvádění jejich mláďatFoto: Petr Kuna

Ochranáři z Broumovska v Královehradeckém kraji pozorují v posledních dnech úbytek hnízdišť sokolů. Mláďata mohou mít už jen dva páry, a to v oblasti Adršpašsko-teplických skal a u Broumovských stěn. Ještě nedávno přitom zoologové z Agentury ochrany přírody a krajiny sledovali celkem sedm hnízdišť. Co se stalo s ostatními sokoly? To zjišťoval reportér Václav Plecháček.

Ochranáři si nejsou jistí co se přesně stalo. Naposledy včera odpoledne našli zoologové tři mrtvá mláďata u jednoho z hnízdišť. Příčin, proč je pět hnízd ze sedmi momentálně prázdných, může být podle odborníků celá řada. 

Čtěte také: Na Broumovsku hnízdí 6 či 7 párů sokolů. Letos v okolí skalních vyhlídek

Jednou z možností je, že ptáky při hnízdění vyrušili lidé. V minulosti se dokonce stávalo, že vejce z hnízda někdo ukradl. Mnohem pravděpodobnější ale je, že se na ukončení hnízdění podílela sama příroda. Není totiž vyjímkou například to, že samec uhyne a samice tak musí vejce opustit. 

Stává se i to, že na hnízdo zaútočí predátoři, například výr velký a vejce, popřípadě už narozená ptáčata, zlikviduje. 

Je takový úbytek hnízdících párů běžný? 

Rozhodně není neobvyklý. Například loni hnízdilo na Broumovsku také 7 párů a z nich úspěšně vyvedly mláďata jen páry dva. A v předchozích letech nebyla úspěšnost vyšší než padesát procent. 

Paradoxní je, že podle statistik ochranářů, mají páry sokolů hnízdících v průmyslových oblastech, na komínech a třeba i v centrech měst, zhruba dvakrát vyšší úspěšnost hnízdění. Jednak jsou ti ptáci zvyklí na okolní ruch a jen tak něco je nevyplaší, a navíc je v zastavěných oblastech méně ohrožují predátoři. 

Sokol stěhovavý - samice s mládětem - Foto:  Georges Lignier, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Mohou hnízdění zbylých párů sokolů pozorovat turisté? 

Letos je to složitější než v několika předchozích letech. Jeden z párů sice hnízdí v Teplických skalách na skalní věži asi 200 metrů od turisticky oblíbených a vyhledávaných Chrámových stěn, ovšem na hnízdo není z žádného, běžně přístupného místa, vidět. Pokud ale bude hnízdění tohoto páru úspěšně pokračovat, tak zhruba za dva týdny by se měla ptáčata začít pohybovat v okolí hnízda. A to už by je turisté mohli zahlédnout. 

Podobné je to i v lokalitě nazvané Skalní divadlo u Broumovských stěn. I tam je hnízdo velmi špatně pozorovatelné. 

Na obou místech momentálně platí pro turisty omezení. Průchod pod skalami, kde páry hnízdí, je totiž uzavřený a to právě proto, aby lidé sokoly rušili co nejméně. 

Autor:  Milan Baják
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 26.6.2017 13:45 do 14:45; na silnici 37 u obce Heřmanice okres Náchod; nehoda; kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA, lehké zranění. IZS na místě, z důvodu hustoty provozu ...
  Od 26.6.2017 13:25 do 15:30; na silnici 37 v obci Heřmanice okres Náchod , délka 134m; nehoda; 2 x OA bez zranění, vozidlo na střeše.
  silnice III/30319, silnice III/30320, Police nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, práce na silnici, Od 10.04.2017 07:00 Do 27.08.2017 23:59, Úplná uzavírka silnice č. III/30319 a silnice č. III/30320, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace