Zprávy1. srpna  2017 v 12:49  

Plné odpadků jsou příkopy u silnic v Orlických horách. Většina obalů je od polských potravin

Plné odpadků jsou příkopy u silnic v Orlických horách. Většina obalů je od polských potravin - Foto: Václav Plecháček

Plné odpadků jsou příkopy u silnic v Orlických horách. Většina obalů je od polských potravinFoto: Václav Plecháček

Starostové okolních obcí tvrdí, že nepořádek v podobě plastových i skleněných láhví, plechovek a dalších obalů od potravin, mají na svědomí především polští zaměstnanci nedaleké automobilky v Kvasinách. Obce musí odpadky uklízet častěji než dříve. Některé na to ale nemají dostatečné kapacity.

„Normálně to seberu do pytle a hodím to tam," říká paní Kateřina, kterou zaměstnává obec Orlické Záhoří na veřejně prospěšné práce. 

Mezi její povinnosti patří i úklid odpadků z příkopů podél silnice od hraničního přechodu s Polskem k areálu Bedřichovka. „Krabice od džusů, nějaké energy drinky v tubě, lahve od piva i plechovky. Je toho hodně." 

Většina obalů je od polských potravin a podle nezávislého starosty Orlického Záhoří Vojtěcha Špinlera jejich počet v poslední době výrazně narostl. „Ta situace je dnes úplně jiná. Protože zaměstnaců automobilky přes přechod v Orlickém Záhoří jezdí několikanásobek. Tady je chráněná krajinná oblast a v místě co stojíme, je dokonce přírodní rezervace." 

Čtěte také: Podle místních nechávají na Broumovsku odpadky turisté z Polska

Problémy s odpadky v příkopech trápí i dalších obce na trase ve směru z Polska do Kvasin. Třeba Deštné v Orlických horách. 

Plné odpadků jsou příkopy u silnic v Orlických horách. Většina obalů je od polských potravin - Foto: Václav Plecháček

„Snažíme se, aby to bylo vysbírané. Ale je pravda, že těch odpadků přibývá. Někdy žasneme co v těch příkopech všechno někdy najdeme," říká nezávislá starostka Deštného Alena Křížová. 

Ta na úklid posílá lidi, kteří si formou obecně prospěšných prací odpykávají alternativní tresty za porušení zákona, na jaře navíc příkopy projdou i brigádníci. Podobně jako ve dvanáct kilometrů vzdáleném Bačetíně. 

„Problémy s odpadky okolo silnic řešíme brigádou, sběrem odpadků. Ale je to málo. Bylo by potřeba to udělat několikrát ročně, převážně po vysečení příkopů v letní sezóně." říká nezávislá starostka Bačetína Gabriela Prýmusová a jedním dechem dodává, že pravidelný úklid nemá v obci se čtyřmi stovkami obyvatel kdo provádět. 

„V podstatě nemáme koho poslat," dodává Gabriela Prýmusová. 

V jednom se starostové jednotlivých obcí shodují. Chytit a případně potrestat hříšníky je téměř nemožné. 

Autor:  Milan Baják
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice III/2854, Žireč - Hřibojedy, okr. Trutnov, uzavřeno, stavební práce, Od 26.09.2017 10:00 Do 29.10.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení: přes: Stanovice, silnice III/32542 (Vestec), silnice III/2855 ...
  ulice Zámostí, Hradec Králové, okr. Hradec Králové, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 26.09.2017 07:00 Do 29.09.2017 23:59, úplná uzavírka části ul. Zámostí, Hradec Králové, Vydal: Magistrát města ...
  silnice I/14, Bílý Újezd - Ještětice, okr. Rychnov nad Kněžnou, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 26.09.2017 07:00 Do 30.11.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 na území ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace