Zprávy30. září  2017 v 11:00  

Podzim teprve začal a záchranné stanice se plní malými ježky. Lidé jich přináší i několik najednou

Ježek se musí na zimu vykrmit - Foto: Eisenmenger Pixabay

Ježek se musí na zimu vykrmitFoto: Eisenmenger Pixabay

Některé záchranné stanice už se plní ježky. Důvodem je chladné počasí a hlavně nízké raní teploty. Ty jsou pro malé ježky nebezpečné. Pracovníci stanice zatím hmyzožravce přijímají a pečují o ně, ale zároveň se snaží lidem ukázat a vysvětlit, že i oni sami se o ježka mohou postarat.

Právě jsme vešli do záchranné stanice ve Vrchlabí. V tuto dobu by tady převažovali mezi pacienty hlavně různí opeřenci a drobní savci. Ale nyní je tady spousta ježků. 

„Teď je tady kolem 20 ježků. Jsou to převážně ježci z druhých vrhů, mláďata. Lidé většinou přinesli celý vrh, po pěti, po šesti ježcích," říká Ondřejka Bachtíková, vedoucí záchranné stanice pro handicapovaná zvířata. 

Vidíme, že ježci, kteří jsou tady v bednách, jsou opravdu hodně malí 

„Jsou maličcí. Mají 200 gramů. Přisvěcujeme jim světýlkem, protože tam ta teplota je důležitá," doplňuje Ondřejka Bachtíková. 

Čtěte také: Děti na Vrchlabsku se staraly celou zimu o ježka. Přišel čas návratu do přírody

Hana Štefanová, pracovnice záchranné stanice, právě chystá ježkům jídlo. Na čem si dnes pochutnají? 

„Na kočičích granulích a dostávají také kočičí konzervy. Většinou se jim všechno dává, aby to bylo s kuřecím masem. Ne vepřové, ani hovězí, protože to je moc tučné," vysvětluje Hana Štefanová. 

Ježek se musí na zimu vykrmit - Foto: Eisenmenger Pixabay

V předchozích letech, kdy počasí bylo teplejší, tak ti ježci, přestože byli takto malí, tak byli ještě ve volné přírodě. 

„Je to o tom, že tady u nás byly opravdy ty noci už chladné. A ten ježek, když je takto malý, tak to teplo potřebuje. U nás přezimuje tak kolem 50 až 60 ježků, což jsme schopni zvládnout. Všichni ostatní volají a telefonují a na těch svých zahradách si své ježky hýčkají. Takže je to o tom, že ti lidé luxusně spolupracují a my jsme za to rádi," říká Ondřejka Bachtíková. 

Aby se předešlo naplnění záchranné stanice radí pracovníci lidem, jak se o ježky postarat 

„Určitě, je to lepší pro ta zvířata když zůstanou v té volné přírodě. A pokud to ta zahrada umožňuje, tak dnes lidé nechávají na svých zahradách takovou tu hromadu pro zvířátka, aby tam mohla přezimovat," říká Ondřejka Bachtíková. 

Ježek se musí na zimu vykrmit - Foto: Eisenmenger Pixabay

Pokud si tedy chce člověk nechat ježka na své zahradě, tak co by měl pro to udělat? Co vytvořit a vybudovat, aby tam ježek v pořádku zimu vydržel? 

„Vždycky říkáme, že je ideální nechat někde v koutě zahrady takový malý přírodní nepořádek. To znamená shrabané listí, větve, neodnášet to z té zahrady, nechat to tam. Tím se vytvoří takový ten přirozený přezimovací prostor," radí Ondřejka Bachtíková. 

Pokud se těchto 20 ježků na záchranné stanici ve Vrchlabí podaří vykrmit a dostat na váhu více než 3/4 kilogramu a bude pěkné počasí, ochranáři je ještě před zimou stihnou vrátit zpět do přírody. 

Autor:  Kateřina Kohoutová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 20.10.2017 06:50 do 08:55; na silnici u obce Lhota pod Libčany okres Hradec Králové; nehoda; OA + traktor, zranění, na místě složky IZS.
  Od 20.10.2017 05:50 do 07:50; na silnici 325 v obci Rudník okres Trutnov; nehoda; 2x OA.
  silnice III/3025, Martínkovice - Božanov, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 00:00 Do 05.11.2017 23:59, Jedná se úplnou uzavírku silnice č. III/302 5 v úseku od konce obce Martínkovice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace