Zprávy9. srpna  2017 v 08:25  

Pospíchej pomalu a najdeš něco k snědku, říká chameleon. Barvy jsou pro něj dorozumívací jazyk

Chameleon pardálí - samec - Foto: Jana Myslivečková

Chameleon pardálí - samecFoto: Jana Myslivečková

V Zábrodí na Náchodsku stojí u silnice pěkný domek, ve kterém kromě čtyřčlenné rodiny a dvou psů, žije ještě spousta dalších zvířat. Kdyby se to sečetlo, budou jich stovky. Na návštěvě v této malé, exotické ZOO u paní Lenky Sýkorové byla s mikrofonem redaktorka Romana Pacáková. A ze všech zvířat ji nejvíc zaujal chameleon.

Tito zvláštní ještěři se dokáží přizpůsobit prostředí, v kterém se nacházejí, fascinujícím způsobem. Na zeleném keři takový chameleon dokáže být zelený, na hnědém keři zase hnědý, ale jsou i tací, kteří dokáží na tom zeleném keři dokonce vytvořit červený květ a opravdu není poznat, že se za ním skrývá jeho dokonale barevné a měnící se tělo. 

Chameleon mění barvu nejen, když se potřebuje schovat, ale také když chce svému okolí něco sdělit, je to takový jeho dorozumívací jazyk. 

Web Safari - okno do světa zvířat

Samička chameleona dokonce svým zbarvením dokáže sdělit samečkovi, že by s ním chtěla založit rodinu a nebo ho naopak, že ho chce poslat k vodě. 

Chameleona chovají v malé exotické ZOO u paní Lenky Sýkorové v Zábrodí na Náchodsku - Foto: Romana Pacáková

Když se jí sameček líbí, dává to převážně najevo svou jasně zelenou, jestliže k němu nemá sympatie, dá to na svém těle patřičně znát výstražnými signály v podobě příčných pruhů. 

Chameleona chovají v malé exotické ZOO u paní Lenky Sýkorové v Zábrodí na Náchodsku - Foto: Romana Pacáková

Chameleona chovají v malé exotické ZOO u paní Lenky Sýkorové v Zábrodí na NáchodskuFoto: Romana Pacáková

Jestliže už taková samička ve svém těle vyvíjí svá vlastní vajíčka a někde poblíž je samec, který by se rád pářil, dá mu odmítnutí najevo výstražnými signály v podobě barevných teček nebo kroužků. 

A jak to s tou barvou vlastně dělají? 

V jejich kůži jsou váčky s barvivem a chameleoni dokáží stlačením přelévat z vrchní kůže do té spodní vrstvy kůže barvu, kterou zrovna potřebují. 

Chameleonů je asi 80 druhů a každý má jiné barevné spektrum, kterým disponuje. 

Tento ještěr je tedy proslulý především svou schopností měnit barvy, ale připomeňme si i jeho další výbornou vlastnost a to je lov. Jde o tak skvělého lovce, že před ním nemá kořist téměř žádnou šanci utéct. 

Chameleon se dokonce dostal až do afrických přísloví. Jedno z nich zní: „Pospíchej pomalu a najdeš něco k snědku, říká chameleon." 

Autor:  Romana Pacáková  (pac)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 22.10.2017 19:00 do 24.10.2017 06:00; D11 - 72.5km na trase Hradec Králové - Praha; D/11; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte dlouhé zdržení; OSTRAVA - MĚLNÍK V době od 19.00 hod. dne 22.10.2017 ...
  ulice K Sirkárně, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 08:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v délce cca 135 m. Příjezd pro obslužnost pozemků ...
  silnice I/35, část obce Kometa, Kbelnice, okr. Jičín, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 23.10.2017 08:00 Do 15.12.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/35 (po polovinách) ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace