Zprávy4. června  2013 v 23:21  

SLEDOVALI JSME ONLINE - povodně den třetí. Labe v Mělníku už kulminuje, v Ústí hrozí zatopení centra

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku - Foto:  Reuters

Soutok Labe a Vltavy v MělníkuFoto:  Reuters

Kulminační vlna na Labi pomalu míří k Ústí nad Labem. Tam by měla řeka vystoupat na nejvyšší úroveň asi zítra odpoledne. Už teď ale radnice evakuuje část města a vyklízí některé oblasti. Vodohospodáři na Vltavské kaskádě se snaží Ústí zachránit před vyplavením, snižují proto průtok vody. Situace ve středních Čechách se už postupně zlepšuje, Vltava v Praze kulminovala ráno a od té doby je její hladina klidná.

Odtok z Vltavské kaskády byl po poledni na pokyn ministra zemědělství Petra Bendla snížen o 100 metrů krychlových za sekundu a později o dalších 300. Snížení odtoku má před mohutným zaplavením ochránit Ústí nad Labem, které se připravuje na stoletou vodu. 

Už teď je jasné, že protipovodňová opatření nebudou na většině míst Ústeckého kraje stačit. Proto se někde demontují nebo se oblasti za nimi cíleně zaplavují. Nejhorší situace je v samotném Ústí. Ve městě jsou kvůli zvýšené hladině uzavřené dva mosty spojující oba břehy. Spojení mezi čtvrtěmi na obou stranách v současnosti zajišťuje pouze železnice. 

Policie už zaznamenala i několik případů rabování. V Krásném Březně se nezletilá dívka pokusila vloupat do bytu, jehož majitelé se evakuovali. Situace ve městě se už v neděli pokusil využít jeden muž v Neštěmicích, policie ho zadržela v opuštěném skladě. Skončil v cele předběžného zadržení. 

Soutok Labe, Vltavy a plavebního kanálu v Mělníku 4. června odpoledne - Foto: Martin Hromádka

Pršet v severních Čechách buď nebude vůbec, nebo jen minimálně, to ale povodeň neovlivní. Labe se vylévá ze břehů kvůli velkému množství vody, které přitéká. 

Srážky ale můžou zvedat hladiny na severu Moravy. Tam hrozí místy první, ojediněle druhé stupně povodňové aktivity. Trojky by mohla dosáhnout Bělá v Mikulovicích na Jesenicku u polských hranic.
 

Sbírková konta na pomoc lidem zasaženým povodněmi:
Člověk v tísni -72027202/0300
Charita ČR - 11998822/0800, v.s. 906 a 88444422/0800, v.s. 906
ADRA - 34983498/0300, v.s. 391
Český červený kříž - 222885/5500, v.s. 111
Dárcovské SMS
je možno zasílat ve tvaru DMS ADRA, DMS CHARITAPOMOC, DMS CCK nebo DMS POMOCPOVODNE na číslo 87777 (Cena DMS je 30 Kč, příjemce obdrží 27 Kč)

Záplavy už v Čechách připravily o život zřejmě osm lidí. Záchranáři nalezli mrtvého člověka v řece Malé Labe ve Strážném na Trutnovsku. Může tak jít o další oběť povodní. Sedmou obětí byla žena, na niž v Průhonicích v podmáčeném parku spadl strom. První dva lidé zahynuli v neděli ve zřícené chatě v Třebenicích u Prahy. Další lidé zemřeli v Novém Městě nad Metují, v Úpě a na Plzeňsku, kde 69letý muž utonul v odtokové rouře. V Cerhenicích na Kolínsku zemřel energetik, když odpojoval elektřinu v zaplavené trafostanici. Čtyři vodáky záchranáři stále pohřešují. 

Bez dodávek energie se kvůli záplavám musely obejít tisíce domácností. Energetici museli z preventivních důvodů odpojit desítky rozvodových trafostanic, které zaplavila voda. 

Velká voda omezila také provoz na železnici. Nejezdí některé regionální spoje, například Kouřim - Pečky, Ostroměř - Chlumec nad Cidlinou nebo Jílové u Prahy - Zbraslav, a to hlavně kvůli sesutému bahnu nebo podmáčené trati. Všechny hlavní koridory jsou však už od včerejšího odpoledne sjízdné. 

Deště a rozvodněné řeky už způsobily mnoho škod na majetku, soukromém i obecním. Například v Jaroměři kvůli podemletému pilíři spadla v noci na pondělí část mostu. 

Čtěte také: Povodně vašima očima

Ministerstvo životního prostředí zřídilo stálou povodňovou službu, která bude občanům na lince 267 122 998 poskytovat aktuální údaje o stavu řek. 

Český rozhlas Radiožurnál od neděle vysílá nepřetržité povodňové zpravodajství. Aktuální informace o průběhu povodní najdou lidé i na zpravodajském webu Českého rozhlasu v online reportáži. Nedělní reportáž si mohou čtenáři prohlédnout zde a pondělní zde

Povodňová situace v ČR k 4.6.2013 15:00 - Foto:  Český hydrometeorologický ústav

Čtěte také: Bude to jako v roce 2002, předvídá starosta zatopeného Hřenska

Zásady v případě evakuace

Před opuštěním bytu vypněte elektrické spotřebiče kromě ledniček a mrazniček. Uzavřete přívod vody a plynu. Uhaste cigarety, svíčky nebo plamen v kamnech. Dětem vložte do kapsy nebo připevněte na oděv lístek se jménem, adresou a případně telefonním číslem.
Kočky a psy vezměte sebou, exotická zvířata, která vydrží delší dobu sama, zásobte vodou a krmením a nechte je doma.
Po odchodu zamkněte a na dveře dejte lístek s informací, že jste byt opustili. Nezapomeňte evakuační zavazadlo. To si připravte už dopředu, pokud hrozí, že budete muset svůj domov opustit.
Použít můžete batoh, cestovní tašku nebo kufr. Označte ho svým jménem. Sebou si vezměte trvanlivé potraviny, pečlivě zabalený chléb, pitnou vodu, misku na jídlo a příbor, toaletní a hygienické potřeby, doklady, peníze, a pojistné smlouvy.
Důležité jsou též léky, náhradní prádlo, přikrývka nebo spací pytel, obuv a pláštěnka. Vhod přijdou svítila, zápalky, rádio s náhradními bateriemi, kapesní nůž nebo šití.
Informace o nařízené evakuaci vysílá Český rozhlas a Česká televize. Dále se používá pouliční rozhlas a ozvučená auta, která projíždí ulicemi.
K evakuaci vás mohou vyzvat též policisté a hasiči. Z médií nebo od policistů či hasičů se také dozvíte, kde se máte shromáždit. Záchranáři vás zavedou nebo zavezou na bezpečné místo. Tím může být třeba tělocvična, sportovní hala nebo jiné využitelné místo. 

Související weby

POVODNĚ 2013

Autor:   Český rozhlas  (ČRo), Vojtěch Kouřímský, Kristina Winklerová, Milan Kopp  (mkp),  ak

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  ulice K Sirkárně, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 10:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v délce cca 135 m. Příjezd pro obslužnost pozemků ...
  silnice III/3025, Martínkovice - Božanov, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 07:00 Do 05.11.2017 23:59, Jedná se úplnou uzavírku silnice č. III/302 5 v úseku od konce obce Martínkovice ...
  silnice III/28437, Lužany, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 20.10.2017 07:00 Do 25.10.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení, IS 11 : přes: silnice I/16 (Dřevěnice), silnice I/35 (Úlibice), ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace