Zprávy28. září  2017 v 11:00  

Před 4 roky zažili v Hostinném a Rudníku povodně. Od té doby tu každý větší déšť vyvolává obavy

Povodeň dokáže napáchat velké škody - Foto: Michal Polášek

Povodeň dokáže napáchat velké škodyFoto: Michal Polášek

Zatopené domy, poničené silnice, zoufalí lidé. To byl obrázek Hostinného a Rudníka, kdy se tudy před čtyřmi roky prohnala velká voda. Jak jsou obce na případné povodně nyní připravené? Radnice zapracovaly na zdokonalení protipovodňových opatření a varovných systémů. Teď tvrdí, že na případné nebezpečí jsou lépe přichystáni.

Obavy z velké vody panují mezi lidmi v Rudníku neustále. 

Ale podle nezávislého starosty Aleše Malocha je obec nyní podstatně lépe připravena na případné povodně, než tomu bylo před čtyřmi roky: „Tu ochranu opravdu nepodceňujeme. Máme varovný protipovodňový systém, máme srážkoměry, průtokové měřiče, SMS-infokanál. Vše funguje i s okolními obcemi. Takže jsme napojeni i na integrovaný záchranný systém." 

Čtěte také: V Rudníku letos chtějí odstranit všechny škody po povodni z června 2013

Podobně jsou na tom i v sousedním Hostinném. Městu se podařilo získat dotaci na pořízení bezdrátového rozhlasu, navýšil se počet srážkoměrů a takzvaných vodočetných tyčí. 

„Na hlásiče je vytipováno přes 200 míst. Tak, aby obyvatelé byli včas informováni o možném hrozícím nebezpečí," vysvětluje starostka Dagmar Sahánková ze Sdružení pro lepší Hostinné. 

Odstraňování následků povodní v Rudníku - Foto: Václav Plecháček

Dosud si lidé mohli nechávat posílat SMS zprávy v případě hrozícího neštěstí. Ale moc lidí toho nevyužívalo. 

„Máme přihlášeno zhruba 320 občanů z celkem čtyř a půl tisíce," říká Dagmar Sahánková. 

Za čtyři roky, kdy velká voda udeřila, se podařilo opravit téměř vše 

„Jediné, co si myslím, že bylo zapotřebí opravit a neopravilo se, je jeden most přes řeku Čistou a konstrukce lávky přes Čistou. Tam si myslím, že je ještě potřeba tyto dva mostní objekty opravit," upřesňuje Dagmar Sahánková. 

V Rudníku bojovali s desítkami sesuvů půdy. Některé z nich přímo ohrožovly lidská obydlí. Ale téměř všechny už se obci podařilo opravit. 

„Ještě nám trošku zbývá dodělat pár sesuvů. Ty jsou v závěrečné fázi," dodává starosta Rudníku Aleš Maloch. 

Obce neustále spolupracují s Povodím Labe. Díky těžké technice se daří dávat do pořádku koryta řek a potoků. Prohlubují se a také se hlavně zpěvňují zdi. Aktuálně dělníci finišují s pracemi na konci Hostinného u vodní elektrárny. 

Autor:  Kateřina Kohoutová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 21.10.2017 15:15 do 17:20; na silnici 35 v obci Hradec Králové; nehoda; havarované vozidlo; probíhá vyšetřování nehody; havárie OA do stromu, se zraněním osob. Na místě HZS, ZZS a PČR.
  ulice K Sirkárně, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 10:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v délce cca 135 m. Příjezd pro obslužnost pozemků ...
  silnice III/3025, Martínkovice - Božanov, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 07:00 Do 05.11.2017 23:59, Jedná se úplnou uzavírku silnice č. III/302 5 v úseku od konce obce Martínkovice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace