Zprávy12. října  2017 v 11:13  

Přes milion tun řepy chce při kampani zpracovat cukrovar v Českém Meziříčí na Rychnovsku

V provozu je také jeden ze sedmi českých cukrovarů u nás - tedy ten v Českém Meziříčí pod Orlickými horami - Foto: Jiří Fremuth

V provozu je také jeden ze sedmi českých cukrovarů u nás - tedy ten v Českém Meziříčí pod Orlickými horamiFoto: Jiří Fremuth

Letošní řepná kampaň je v plném proudu a jediný cukrovar v Královéhradeckém kraji v Českém Meziříčí jede už 31. den v nepřetržitém provozu. Zatím cukrovarníci zpracovali zhruba 223 tisíc tun cukrovky, což je asi 22 procent z celkového množství, které mají v Českém Meziříčí v plánu zpracovat. Podrobnosti zjišťoval reportér Václav Pilný.

Kolik tun cukrovky chtějí letos v Českém Meziříčí zpracovat? 

Cukrovar v Českém Meziříčí čeká letos rekordně dlouhá kampaň. Ta má trvat 140 dní během kterých chtějí v cukrovaru zpracovat jeden milion a třicet tisíc tun řepy. Při celodenním provozu spotřebuje cukrovar denně zhruba 8000 tun cukrovky. A s tím souvisí i složitá logistika. 

 

Ředitel cukrovaru v Českém Meziříčí na Rychnovsku Petr Karkoš o řepné kampani

Vložit na svůj web

Branou cukrovaru projede denně až 300 kamionů s cukrovkou Pokračuje ředitel Petr Karkoš: „Svážíme to z okolí Hradecka samozřejmě. Z jedné strany Novobydžovsko, Jičínsko. Svážíme i okolí Českého Meziříčí, ale svážíme i vzdálenější kraje, jako bývalou oblast cukrovaru Hrochův Týnec, takže Chrudimsko. A svážíme částečně i z Moravy." 

Řepa (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Jakou kvalitu má letošní úroda cukrové řepy? 

Letošní výnosy cukrové řepy si zemědělci, kteří spolupracují s cukrovarem, a kterých je zhruba 200, pochvalují. Z jednoho hektaru získali až 80 tun cukrovky. Jenže kvůli deštivému podzimu nakonec trochu klesla cukernatost. 

 

Vodou nasycená půda udělala problémy při sklizni. To potvrzuje Petr Karkoš

Vložit na svůj web

Vodou nasycená půda udělala velké problémy při samotné sklizni. To potvrzuje i Petr Karkoš: „Díky tomu deštivějšímu podzimu trošku klesla cukernatost, digesce, kolem 17 procent. Řepa je mnohem víc křehčí než minulé roky. A to je další problém, který činí to zpracování obtížnějším." 

Kolik tun cukru chtějí letos v Českém Meziříčí vyrobit? 

Po letošní řepné kampani by chtěli mít v cukrovaru vyrobených zhruba 140 tisíc tun cukru, což dává denní produkci zhruba tisíc tun. 

Autor:  Václav Pilný
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Viditelnost: snížená viditelnost na méně než 50 m, Klenice
  ulice K Sirkárně, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 10:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v délce cca 135 m. Příjezd pro obslužnost pozemků ...
  silnice III/3025, Martínkovice - Božanov, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 07:00 Do 05.11.2017 23:59, Jedná se úplnou uzavírku silnice č. III/302 5 v úseku od konce obce Martínkovice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace